Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo dál? Hodina utrpení v sedle láká Spartaka, svalovce i britského Sira

Německý cyklista Jens Voigt překonal světový rekord v hodinovce. | foto: AP

19 2014
Není to závod pro ořezávátka. "Bolí mě úplně všechno," sípal Jens Voigt, když po svém rekordním výkonu v hodinovce "spadl" z kola na židli postavenou vedle dráhy. "Sotva chodím a strašně mě bolí hýždě." Hodinové utrpení však německého dlouhána vyneslo mezi legendy a on sám teď věří: "Po mně přijdou další."

Než Voigt načal nejtěžší hodinu svého života, podivoval se: "Je zvláštní, že hodinovku nikdo přede mnou nezkusil." Důvodem bylo možná to, že dosud se museli adepti krčit na kolech s velmi okleštěnými parametry a až od května a od nastavení nových předpisů smí sedlat "kosmické" stroje s profilovanými trubkami, disky místo klasických paprskových kol, nástavci...

Spolu s pravidly tak „vymazala“ cyklistická unie UCI i tabulku rekordů a otevřela dveře novým dobrodruhům. "Je to jeden z nejstarších závodů v našem sportu a chci ho vrátit na světlo," přislíbil 43letý Němec. Živý televizní přenos, nabitý velodrom v Grenchenu a hlavně výkon 51,115 kilometru, to vše přitáhlo pozornost k tradiční, i když v poslední době polozapomenuté disciplíně.

"Věřím, že Jensův výkon bude mít dominový efekt," pronesl i prezident UCI Brian Cookson. "Věřím, že další jezdci se pustí do boje s jednou z největších výzev našeho sportu."

Fabian Cancellara, Tony Martin i Bradley Wiggins se sice teď intenzivně připravují na mistrovství světa ve Španělsku, dost možná však i oni seděli ve čtvrtek u televize a sledovali svého bývalého kolegu z pelotonu. Vždyť všichni tři už minimálně jednou naznačili, že by je rekordní meta zajímala.

Fotogalerie

"Mám to v hlavě," přitakal Martin, jeho týmu Omega se však takové plány nehodí, německého borce vytěžuje celou sezonu.

Eddy Merckx, pětinásobný vítěz Tour de France a majitel rekordu z roku 1972, však tvrdí, že každý závodník by měl hodinovku vyzkoušet, než odejde. "Má kariéra by bez ní nebyla kompletní," řekl a za nejžhavějšího adepta označil svalovce Martina, trojnásobného mistra světa v časovce.

"Wiggins má sice z dráhy nejvíc zkušeností, ale já spíš úspěch předpovídám lepšímu časovkáři," říkal Merckx. "I když Wiggins ani Cancellara nejsou žádní nazdárkové."

Švýcarský Spartakus Cancellara, Voigtův kolega z týmu Trek, se chystal na tento rok, svou misi však odložil poté, co UCI upravila předpisy. Voigtova jízda by ale mohla být testem pro Švýcarův budoucí pokus.

Sir Wiggins plánoval, že hodinovkou zapojí do svého programu, co povede k dráhovým startům na olympiádě v Riu 2016. Příští rok se chce stáhnout z etapových závodů, zaměří se na klasiky a zařadí také víc dráhařských startů. Pak by pekelných 60 minut mohlo do jeho kalendáře pro příští rok zapadnout.

"Pokud si hodinovku do plánů napíšu, pak někdy na pozdní červen kvůli dobrému počasí a navíc bych mohl těžit z přípravy na Paříž-Roubaix," naznačil trojnásobný olympijský šampion z dráhy. "Snad vydláždím cestu pro další kluky, ať to bude Fabian nebo Tony. Rád bych zvedl zájem o hodinovku, aby se o ni každý mohl pokusit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze