Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dálkař Juška těsně prošel do finále HME, mezi koulaři uspěl jen Prášil

Dálkař Radek Juška v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

5 2015
Dálkař Radek Juška se na halovém mistrovství Evropy v Praze probojoval do pátečního finále. V kvalifikaci skočil v první sérii 779 centimetrů a obsadil osmé místo, poslední postupové. Z tria českých svalovců se do boje o medaile dostal jen Ladislav Prášil, bronzový z předchozího šampionátu v Göteborgu.

Jednadvacetiletý debutant na velké akci uspěl v nesmírně vyrovnané soutěži. Skočil na centimetr přesně jako Němec Alyn Camara, kterého na sedmé místo poslal lepší druhý pokus. O centimetr méně než český reprezentant předvedl Belgičan Nolf a o dva zaostal Bělorus Baryčevskij.

O Juškově účasti v bojích o medaile rozhodl i krach lídra světových tabulek Kafétiena Gomise z Francie, který po dvou přešlapech skočil jen 765 cm. Osmimetrový limit nepřekonal žádný skokan, s nejlepším výkonem postoupil Švéd Michel Tornéus (797 cm).

„Určitě je to splněný sen na 100 procent. Chtěl jsem do finále, to se mi splnilo, tak teď ať se stane, co se stane,“ řekl pak Juška a těšil se na to, až bude mít ve finále šest pokusů. „Začínám skákat čtvrtými pokusy, tak doufejme, že to vyjde.“

V kvalifikaci naopak neuspěla koulařka Jana Kárníková, výkonem 15,95 skončila třináctá. „Když na tréninku házím o metr víc, tak nemůžu být spokojená. Bylo to uspěchané,“ kárala se Kárníková.

Koulař Jan Marcell v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze.

Koulař Jan Marcell v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze.

Koulař Tomáš Staněk v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze.

Koulař Tomáš Staněk v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze.

Koulař Ladislav Prášil v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze

Koulař Ladislav Prášil v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze

Prášil ve druhém pokusu poslal kouli do vzdálenosti 20,50 metru a s tímto výkonem mezi 33 koulaři obsadil 4. příčku. „Hrozné,“ ulevil si pak. „Jsem úplně vyčerpanej, těším se, až se najím a půjdu spát. Ještě si dám masáž nebo kapačku. Bylo to dlouhé a jsem úplně vyšťavený. Ale to asi všichni.“

Jan Marcell obsadil 15. místo s výkonem 19,45 metru, který si připsal až ve třetí sérii. „Po prvních dvou pokusech už se přidala i nervozita,“ řekl. „Neměl jsem síly.“

Tomáš Staněk, druhý muž evropských tabulek, si v soutěži nepřipsal ani jeden platný pokus. „To se mi nikdy na žádné akci nestalo. A zvlášť při takové skvělé formě, kterou jsem měl letos, to mrzí nejvíc,“ přiznal.

VÝSLEDKY

Halové mistrovství Evropy v atletice v Praze: Kvalifikace: Muži: Koule: 1. Storl (Něm.) 21,23, ...4. Prášil 20,50 - postoupil do finále, 15. Marcell 19,45, Staněk (všichni ČR) bez platného pokusu - oba nepostoupili do finále.

Dálka: 1. Tornéus (Švéd.) 797, ...8. Juška (ČR) 779 - postoupil do finále.

Ženy: Koule: 1. Mártonová (Maď.) 18,44, ...13. Kárníková (ČR) 15,95 - nepostoupila do finále.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze