Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevyzpytatelný dostih. Hledá se nový vítěz Velké pardubické

Momentka z 125. ročníku Velké pardubické | foto:  David Neff, MAFRA

7 2016
Bude to dostih nesmírně otevřený, bez jasného favorita, a proto i nevyzpytatelný. Velká pardubická napíše už svoji 126. kapitolu.

Na startu se tentokrát v neděli neobjeví žádný z bývalých koní-vítězů. Ani žádný kůň ze zahraničních stájí. Ani zahraniční žokej. A ani „nesmrtelný“ Josef Váňa.

Pardubická aréna se otevírá pro nové příběhy.

Přesto se mohou opět přepisovat i historické statistiky. Pokud by zvítězil některý ze tří koní, které do dostihu vysílá Josef Váňa starší, stal by se Váňa prvním trenérem s dvouciferným počtem triumfů.

Především Rabbit Well v sedle s Váňou mladším a Zarif s Bartošem jsou spolufavority dostihu.

Za toho největšího však bookmakeři považují Charme Looka, vítěze třetí kvalifikace, vedeného trojnásobným šampionem Janem Faltejskem.

Jeho trenérka Martina Růžičková předloni coby 50letá jezdkyně Velkou po mnoha pokusech konečně dokončila a splnila si tak sen. Nyní si může splnit jiný, o němž si dlouho ani nedovolovala snít.

„Když člověk na koni sedí, má šanci ovlivnit průběh a reagovat,“ říká. „Zato na tribuně trpím.“

126. Velká pardubická

Jen několik posledních vstupenek na tribunu zbývá na nedělní, 126. ročník Velké pardubické. Těch na stání za 190 korun je stále dost a děti do 140 centimetrů mají vstup zdarma. Vstupenky je možné zakoupit v síti Ticketportal nebo přímo na místě. Slavnostní zahájení proběhne v 11 hodin, na programu bude osm dostihů, ten hlavní se poběží v 16.40. Celý program vysílá ČT sport, od 14.45 půjde sledovat přenos z Pardubic i na ČT1. V hlavním dostihu se představí 15 koní, největším favoritem je Charme Look (žokej Faltejsek).

Budou tu také tři koně trenérské legendy Čestmíra Olehly, jenž od časů Registany čeká na další prvenství ve Velké tucet let. Letos pošle do dostihu jejího syna Reapera a velmi nadějného Hegnuse, který loni ovládl Cenu Labe.

A potom jsou tu samozřejmě Nikas s žokejem Markem Stromským. Loni proběhli cílem první, pak je však diskvalifikovali kvůli dopingovému nálezu. Setřese ze sebe Stromský vizitku věčného smolaře?

„Chuť do dostihu mám letos možná třikrát větší než kdy předtím,“ popisuje. „Možná to pro mě bude poslední Velká. Bylo by krásné stát na prvním místě, ale hlavní je, ať si to oba s Nikasem užijeme.“

Patnáct koní na startu je relativně málo, méně se jich utkalo naposledy před pěti lety. Z těch na jaře přihlášených se posléze jedenáct nekvalifikovalo a sedmnáct jich trenéři škrtli.

„Ale hodně koní znamená vždy také hodně zmatků,“ připomíná Váňa starší. „Není to o počtu koní, proč je Velká vždy tak krásná.“

On sám i v 63 letech uvažoval o startu na osmiletém Rabbit Hawk Wingovi, jenže po pádu ve čtvrté kvalifikaci změnil názor. „Nenabyl jsem dojmu, že všechny skoky stoprocentně zvládne. Je to fér i vůči koni, aby dostal šanci ještě se doskákat,“ vysvětloval, proč Rabbitův debut o rok odložil.

S drobným zraněním absentuje též loňský dodatečný vítěz Ribelino, škrtnut byl také Klaus, neúspěšný spolufavorit minulých ročníků. Počtvrté od roku 2002 nestartují žádní zahraniční účastníci.

„Trošku mě absence cizinců mrzí, závod to svým způsobem ochuzuje,“ připouští Váňa. „Ale věřím, že se to do budoucna zlepší.“

V banku se nachází pět milionů korun, žádný překážkový dostih v kontinentální Evropě jich nenabízí víc.

Jeho ikonou jako obvykle bude čtvrtá překážka Taxis. Bývalý žokej Marcus Armytage jej nyní v článku pro britský Daily Telegraph přirovnal k nejobtížnějším překážkám z liverpoolské Velké národní: „Představte si milované dítě Beacher’s Brooku a The Chair, vyrostlé na steroidech. Tak to je Taxis.“

Kdo se s ním i celou tratí vypořádá nejlépe, se dozvíme v neděli před pátou odpolední.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze