Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlaváčková si zvyká na roli favoritky

14 2003
Dublin - Se zlatou a stříbrnou medailí se vrací česká plavkyně Ilona Hlaváčková z evropského šampionátu. Přesto ví, že před olympijskými hrami má stále co zlepšovat. "Nebylo to úplně ono," přiznala Hlaváčková. "kdybych se dokázala před závody srovnat, uklidnit, soustředit se stoprocentně jen sama na sebe a na svůj výkon, plavalo by se mi lépe."

Také trenér Milan Moravec nebyl stoprocentně spokojený. Netrápil ho ani tak samotný výkon, ale způsob, jakým jej vicemistryně světa na padesátce z Barcelony předvedla.

"Od loňska se Ilča určitě posunula dopředu, ale musím přiznat, že na té stovce to vůbec nebylo podle mých představ," řekl trenér.

I loni v Riese Hlaváčková říkala, že má největší rezervy v hlavě. Dvojnásobná evropská rekordmanka nyní musí začít zvládat roli favoritky, od níž se čekají medaile. "A to ještě v takové atmosféře neumím," připustila v Dublinu den po zisku zlata.
 
Před šampionátem absolvovala při Světovém poháru test v Durbanu, kde stometrový závod vyhrála. Třebaže tam plavala o desetinu pomaleji, její kouč byl spokojenější v Africe.

"Tady to bylo vybojované, stříbro vydřela a bylo to křečovitější. V Africe plavala líp," káral ji a svěřenkyně přikyvovala. Trenérovi věří, je pro ní autoritou, jíž i po jedenácti letech spolupráce vyká.

Po zisku titulu nemohla Hlaváčková moc klidně spát, nikoliv však kvůli svému úspěchu. V Dublinu totiž sdílí pokoj s další znakařkou Kateřinou Pivoňkovou, která měla před svým hlavním závodem.

"Úplně jsem cítila, jak jí je, bylo mi jí líto. Snažila jsem se tu její nervozitu převzít na sebe. Já už jsem mohla," smála se šestadvacetiletá plavkyně Bohemians Praha. "Ale v noci se mi zdálo, že jsme zaspaly a nestihly to. Hrůza," otřásla se. 

Přestože měl Moravec výhrady, studentku FTVS pochválil. "Bylo vidět, že jsme ale kus práce už odvedli. Přesun do Dublinu byl ve spěchu, z tepla do zimy, pořád v letadle, ale Ilča to zvládla," řekl.

Oba strávili dva týdny v Durbanu, kam se Hlaváčková v lednu vydá zpět a v Africe bude celkem tři měsíce. V teple se tam chce připravovat i na aténské počasí. "Do olympiády nás čeká ještě hodně práce," nechtějí oba usnout na vavřínech.

Před Aténami projdou ještě jedním podobným testem - květnovým mistrovstvím Evropy v Madridu, které je prvním nominačním závodem na OH. "To nesmí být o snaze překonat limit, ale o snaze zaplavat v pohodě v maximální koncentraci," plánoval Moravec.

Hlaváčkové v tomto směru pomáhají alternativní metody, například uklidňující hudba či různé techniky dýchání. "Musí se to sama naučit a hlídat si to, i v zimě v Africe, kde s ní pořád nebudu," řekl Moravec.

Od stresu si Hlaváčková hodlá odpočinout o Vánocích. Sama nic zařizovat nebude, nechá vše na rodičích. Maximálně si trochu víc uklidí pokoj ve vysokoškolském středisku na Strahově. "To ale neznamená, že tam mám nepořádek," upozornila s úsměvem. "Užiju si to, sejde se rodina, žádné bláznění kolem," povídala.

Ví, že až bude mít sama rodinu, nebudou pro ní Vánoce tak klidné. "Ale to už nebudu trávit prosinec v Africe a na mistrovství Evropy..." smála se.

Ilona Hlaváčková se objímá s druhou Antje Buschschulteovou z Německa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze