Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlaváčková bude čtyři měsíce v teple

15 2003
Praha - Česká plavkyně Ilona Hlaváčková se bude na olympijské hry připravovat čtyři měsíce v zahraničí. Její trenér Milan Moravec připravil stříbrné medailistce z mistrovství světa v Barceloně revoluční změny v přípravě. "Celkem se na to těším, bude to něco nového," řekla Hlaváčková.

Přípravu na sezonu, během níž stráví celkem čtyři měsíce v teple, zahájí vicemistryně světa od pondělka dvoutýdenním soustředěním v exotickém Ománu.

Hlaváčková je v nezáviděníhodné situaci. Je čtyřnásobnou mistryní Evropy na 50 a 100 m znak, na nichž drží i evropské rekordy, má stříbro z MS loni v Moskvě. To vše v krátkém bazénu, kde může zúročit své sprinterské nadání. Letos však pronikla mezi světovou špičku i v padesátimetrovém bazénu - v Barceloně skončila jen dvě setiny za zlatem, a to opět na 50 m.

V Aténách je však na programu pouze závod na sto metrů. Českým rekordem (1:01,74) na univerziádě v Tegu však dokázala, že je schopna plavat i dvojnásobnou trať.
 
Tímto výkonem by na minulém MS ve Fukuoce skončila čtvrtá, na OH v Sydney by postoupila do finále, ale v Barceloně by obsadila až desáté místo. "Proto jí nemůžeme považovat za favoritku na medaili v Aténách," upozornil Moravec.

Delší trať je výzvou
Oba se však nevzdávají. "Uděláme všechno proto, aby osobní rekordy v Aténách zlepšila, z čehož by mohlo vyplynout i kvalitní umístění. Bude to náročné,
ale pro nás dva je to velká výzva," prohlásil.
 
Nadcházející rok bude pro jedenáctiletý vztah kouč - svěřenec zlomový. Měsíční pobyt v lednu v africkém Durbanu totiž absolvuje Hlaváčková bez Moravce, ve skupině Grahama Hilla, mimo jiné kouče Terenceho Parkina, bývalého světového rekordmana na 200 m prsa a medailistu z OH v Sydney. "Rozbijeme stereotyp, dostanu nohou chuť do tréninku," řekla Hlaváčková.

V Durbanu stráví s Moravcem dva týdny i na přelomu listopadu a prosince, aby se s Hillem dohodli na plánu.
 
Plavecká reprezentace i s českými trenéry pojede v únoru do jihoafrické Pretorie, kam se Hlaváčková přesune. V březnu se pak česká plavecká jednička vrátí opět do Durbanu. "Budu tam hlavně kvůli teplu, protože doma v zimě vždycky onemocním," vysvětlila Hlaváčková. "A také kvůli angličtině, snad se zlepším," pravila.

Stýskat se jí bude po příteli, tenistovi Pavlu Kudrnáčovi. "Ale pokud chceme spolu být až do smrti, tak tři měsíce nejsou vůbec nic," je ochotna podstoupit odloučení až do 4. dubna.

Hudbu bude poslouchat i pod vodou
Hlaváčková sice letos podstoupí náročnější vytrvalostní a kondiční trénink než v minulosti, ale hlavní náplní zlepšení výkonnosti na 100 m budou alternativní metody.

S trenérem spolupracují kromě specialistů na výživu, imunitní systém a
kondici i s psychologem. "Sportovní výkon se odvíjí i od psychickému stavu organismu, což je nutné trénovat," vysvětlil Moravec. "Musí udržet pozornost na výkon, uvědomit si sama sebe, vnitřně se uvolnit," líčil.
 
K tomu Hlaváčkové pomáhá hudba, lze ji u bazénu spatřit se sluchátky na uších. Kouč Moravec sehnal i přenosnou podvodní aparaturu, aby plavkyně mohla poslouchat uklidňující tóny i při tréninku. "Aby se naučila rytmizovat své pohyby, srovnala si to v hlavě, udržela pozornost a v neposlední řadě, aby také správně dýchala. To je základ zlepšení výkonnosti na stometrové trati," nastínil své novátorské tréninkové metody Moravec.

Kvůli úspěchu v Aténách je Hlaváčková ochotna zčásti obětovat i prosincové "krátké" ME v Dublinu. "S tím si hlavu nelámu," mávl rukou Moravec. "Bude to test, jestli jdeme směrem k olympiádě správnou cestou," pravil.

Kouč věří, že by se Hlaváčková mohla letos prvně v kariéře dostat mezi desítku nejlepších v anketě o Sportovce roku, kam se dosud nedostala i přes úspěchy na ME v krátkém bazénu, které se vždy koná až po uzávěrce hlasování v prosinci. "Vždyť její čas z MS byl čtvrtým v historii!" upozornil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze