Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hilgertová se bojí soupeřek hlavně doma

23 2003
Olomouc - Letošní sezonu prožila vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová ve znamení návratu na nejvyšší posty. Po vítězství na olympiádě v Sydney dva roky, podle svých slov hlavně psychicky, tápala a chuť si spravila až na mistrovství světa v Augsburgu, kde si opět dvakrát vyskočila na nejvyšší stupínek. Před příští olympiádou v Aténách ji straší zejména domácí dubnová kvalifikace. "Mám z ní dost vítr," přiznává. "Musím trénovat hlavně na ni."

Už před letošní úspěšnou sezonou měla z nominace hrůzu. Pak byl v Olomouci v sobotu vyhlášena nejlepší českou kanoistkou roku a v očích se jí vedle radosti zračila touha po úspěchu na OH, kde by ráda zaútočila na třetí zlato v řadě.

Kvůli přípravě na nadcházející sezonu si s manželem a koučem Lubošem Hilgertem postavili pro potřeby podzimního vesměs vytrvalostního tréninku kanál u Štvanice v Praze. Dvojnásobné mistryni světa sedí, i když tam voda při větším průtoku pulzuje, na což si ostatní slalomáři stěžují. "Požádali jsme povodí, ať
sníží průtok. Trénujeme hlavně ve spodní části. Překážky jsme tam totiž umístili od oka, budeme to měnit a přestavovat," řekla.

Pětatřicetiletá Hilgertová má v hlavě představu, jak bude vypadat její zimní příprava, ale program se může změnit, hlavně kvůli naplánovanému týdennímu pobytu koncem února na kanálu v Aténách. "Je to s otazníkem, protože tam v té době klidně ještě kanál nemusí být postaven," glosovala zpoždění organizátorů her.
"Ale jak říkám, nejdřív si musím doma vyjet nominaci. Pak si budeme povídat o Aténách," zopakovala.

Do Vánoc bude jezdit v Praze. "Pokud počasí dovolí, jak tomu bylo dosud," děkovala podmínkám. Svátky a Silvestra stráví s manželem a synem Lubošem na horách a hned po Novém roce odjedou všichni na čtrnáct dní za teplem do Jihoafrické republiky. Ale jinam, než byla loni. "Budeme taková průzkumná expedice," řekla.

Pod hranicemi se státem Lesotho, dvě hodiny jízdy autem od Johannesburghu, budou mít na tamní řece základnu.  "Ale nebude to zase úplně neznámé prostředí, Luboš tam tři dny v říjnu byl," upozornila Hilgertová, že před olympijským rokem by v přípravě neriskovala.

"Zatím to tam moc lidí nezná, ale určitě se tam vytvoří vodácká základna. My budeme jen takoví pionýři," povídala slavná slalomářka. Trénink bude probíhat v
nadmořské výšce 1800 metrů. "Pomůže to kondici, bude tam teplo a slušná voda," plánovala.

Po dvou týdnech se z Afriky na pár dní vrátí. "Nechceme, aby Luboš chyběl dlouho ve škole," nechtěla šestnáctiletému synovi příliš ulevovat ve studiu. Pak se s kolegy z Dukly Brandýs nad Labem vydají na měsíc zpět. "Pak se uvidí, jestli se zruší ten trénink v Aténách," neodpustila si připomínku na olympijský
kanál. Třetí zlato v řadě jí vrtá v hlavě, ale nejprve musí uspět první víkend v dubnu v Troji a o týden později na Trnávce.

Aketu Kanoista roku vyhrála Štěpánka Hilgertová. Cenu převzala na slavnostním večeru v Olomouci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze