STALO SE 20. DUBNA: Potížista šampionem Roubaix. Zastřelí ho manželka

  16:59
Na neurčito je zatím odloženo letošní vydání nejslavnější z cyklistických klasik Paříž - Roubaix. Snad na podzim, snad na příští rok. Když se 20. dubna 1919 konal 25. ročník tohoto klání, stalo se tak dokonce po pětileté válečné odmlce. A vítězem se stal muž, jehož život věčného rebela skončil kulkou z pistole bránící se manželky.

Henri Pelissier | foto: Profimedia.cz

Na počátku 20. století Paříž - Roubaix vzkvétá. Statisíce diváků obklopují trať, když si Charles Crupelandt jede pro titul z ročníku 1914.

Jenže deset týdnů poté je v Sarajevu spáchán atentát na arcivévodu Ferdinanda. Začíná Velká válka. Na jejím konci je Francie ochromena. Ze 40 milionů obyvatel 8,4 milionu narukovalo a více než 6 milionů zahynulo. Silnice na severu země jsou vybombardovány. Všeho se nedostává. 

Přesto se svět zároveň nadechuje k lepším časům a chce řešit jiné problémy. Vzniká slavná architektonická škola Bauhaus. Vzducholoď R34 uskutečňuje první úspěšný přelet Atlantiku. Vyrábějí první typ Kaplanovy turbíny. A... ach ano, ve Spojených státech oficiálně zavádějí prohibici.

Henri Desgrange, ředitel Tour, prohlašuje: „Francie se chce zase bavit.“ Na jaře 1919, pouhých pět měsíců po konci války, je odhodlán obnovit Paříž - Roubaix. 

Jenže půjde to? 

Desgrange vysílá na průzkumnou cestu slavného francouzského cyklistu Eugena Christopha v doprovodu reportéra Victora Breyera. Ten do listu L’Auto píše: „Ocitli jsme se uprostřed bojiště. Každý čtvereční metr země byl válkou přeoraný vzhůru nohama, kolem zely krátery, jeden vedle druhého. Silnice zmizely pod blátem, v němž ležely zčernalé pahýly stromů. Ze vzduchu byl cítit pach rozpadu a smrti ze zápachu odpadních vod i hnijících těl hospodářských zvířat. Jedinými věcmi vyčnívajícími nad zem byly často jen kříže se stužkami v modré, bílé a červené.“

Tehdy se rodí přezdívka závodu: Peklo severu. 

Breyer přesto prohlásí: „Paříž - Roubaix bude.“

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Ano, nebudeme moci jet přes zcela zničené město Arras, ani přes zaminované pole u Bethune. Nebude ani cíl na velodromu v Roubaix, který Němci za války rozebírali na palivové dříví, proto cíl přesuneme na Avenue des Villas. Ale pojede se. Desgrange určí termín na Velikonoční neděli 1919.

Mnohé hvězdy na startu být nemohou. V armádě zahynuli šampioni Octave Lapize a François Faber i desítky dalších cyklistů. Dalším válečná zranění znemožňují nastoupit. A poslednímu vítězi Crupelandtovi zakáží závodit. 

Za války sice Crupelandta vyznamenali za hrdinství válečným křížem, ale pak ho pro změnu zatkli za krádež automobilových baterií. Francouzský cyklistický svaz mu proto odmítá obnovit licenci.

„Je to komplot mých soupeřů,“ marně se vzteká.

Francouzští výrobci kol museli za války místo cyklistických rámů vyrábět hlavně zbraně. Teď jim chybí materiál, zaměstnanci i finance na to, aby si nadále vydržovali cyklistické týmy. Nejvýznamnější výrobci, mezi nimi Peugeot, Alcyon či Automoto, tudíž sdruží své materiální i personální síly a vytvoří společnou stáj La Sportive.

Nejlepší jezdci jako Eugene Christophe nebo rebel Henri Pélissier pobírají od tohoto konsorcia měsíční mzdu až 300 franků, dvojnásobek tehdejší průměrné mzdy. Před válkou si sice cyklistikou vydělali podstatně víc, ale stále je to skvělý příjem v ­době, kdy tolik lidí nemá nic.

Na startu uctí minutou ticha památku padlých. Pak už se 77 startujících (z nichž 25 závod dokončí) vydává na 280 kilometrů pouti „peklem“.

„Tento závod je oslavou vzkříšení země,“ píše Desgrange.

PŘES ROZBOMBARDOVANOU ZEMI. Na trati prvního poválečného Paříž - Roubaix v roce 1919.

Je chladno, prší. Mnozí jezdci neměli po válce možnost opět zahájit kvalitní trénink, peloton i proto dlouho šlape pomalu a pohromadě, než belgický šampion Tour Philippe Thys navýší tempo. Po dvou stovkách kilometrů uniká společně s Henri Pélissierem.

Najednou je na trati zastaví spuštěné závory. Čekají na příjezd vlaku. Konečně je tady. A zastavuje... přímo na přejezdu.

Zezadu je mezitím dostihuje Honoré Barthélémy.

„Vždyť nás za chvíli dojedou všichni!“ rozčilí se Pélissier.

Vzpomene si, jak na závodě Kolem Flander přelézal přes trať Henri van Leeberghe, hodí si kolo na ramena, přeskočí šraňky, vleze dveřmi do nejbližšího vozu vlaku, projde jím, vyjde na druhé straně, seskočí a šlape dál.

Thys a Barthélémy učiní totéž. Těsně předtím, než se lokomotiva znovu rozjíždí. 

Společně se po více než 12 hodinách v sedle utkávají o vítězství. Ostrozraký Pélissier spatří cílový transparent dříve než ostatní, akceleruje a oba protivníci na jeho útok nedokážou odpovědět.

„Nedokonalé vítězství,“ prohlásí nicméně věčně nespokojený Pélissier. „Chtěl jsem, abychom obsadili první dvě místa s bratrem Francisem.“

Vzhledem k mizernému stavu silnice i špatné poválečné kondici triumfoval průměrnou rychlostí 23 km/h. Což je o sedm kilometrů horší průměr než Crupelandta v roce 1914 a dokonce o deset horší než Fabera v roce 1913.

Nenecháme se okrádat

Ještě i před ročníkem 1921 je většina nejlepších jezdců sdružena pod záštitou velkostáje La Sportive, ale Henri Pélissier odmítá s manažerem týmu Alphonsem Baugém podepsat prodloužení kontraktu na další dva roky. „Okrádáte nás,“ vmete mu do tváře.

Bývalý jezdec J. B. Louvet, jenž se dal na výrobu kol, právě shání jezdce do svého vlastního týmu. „Vyhrajeme pro vás s bratrem Paříž - Roubaix,“ sdělí mu Henri Pélissier. Plácnou si, nicméně Louvet je skeptický a tvrdí: „Baugé dá všem svým jezdcům pokyn, aby jeli proti vám, zvítězit bude přetěžké.“

Pélissier na startu bratru Francisovi řekne: „Zaútočíme v Doullense. Zrychlím, ty se vydáš za mnou a v Arras uvidíme, kdo s námi zůstane.“

RETRO: Peklo v čase pekla. Když vítězi nevěřili, že vyhrál Paříž-Roubaix

Udrží se s nimi jen pět dalších cyklistů. Po další akceleraci zbývá poslední protivník, bývalý belgický řezník René Vermandel. Marně se ho pokoušejí setřást. Na krátkém stoupání před cílem Henri zase útočí, Francis zablokuje Belgičana - a pak se mu pokusí ujet i on. Jenže jak Francis, tak Vermandel píchnou a zdrží se opravou.

Henri Pélissier triumfuje, Francis přijíždí se ztrátou 40 sekund druhý. Přesto i tentokrát Henri brblá: „Mým plánem bylo, že s bratrem pojedeme poslední metry ve vzájemném objetí.“

Když to uslyší rozhodčí, zpraží ho: „Měl byste být vděčný za ten bratrův defekt. Pokud byste proťali cíl a objímali se při tom za ramena, diskvalifikovali bychom vás za poskytnutí nepovolené pomoci během závodu. Taková jsou pravidla.“

Za cílem Paříž - Roubaix 1921: bratři Henri a Francis Pélissierové triumfují:

Desgrange tehdy do listu L’Auto píše: „Čistokrevný triumf, nejlepší muž vyhrál.“ Ve skutečnosti však rebelujícího a arogantního Pélissiera nesnáší. Dokonce dává svým nejbližším spolupracovníkům z listu pokyn: „Ten chlap mě rozčiluje. Už nikdy více nesmí být jeho jméno vytištěno v záhlaví mých novin.“

Zastřelen v sebeobraně

Odkud se kontroverzní velikán Henri Pélissier vzal?

Jeho rodiče vedli v Auteuil poslední dobytčí statek v Paříži. Tísnily se tam dva tucty krav, které nikdy nepoznaly, co je čistý vzduch. Se třemi bratry měl malý Henri rodičům pomáhat, jenže on si postavil hlavu. Začal závodit na kole. 

„Kolo je ďábel,“ rozčílil se otec a v šestnácti ho vyhodil z domu. Ve dvaceti se stal Henri profesionálem a postupně – snad otci navzdory – k cyklistice přitáhl i své dva bratry Francise a Charlese.

Bože, ale tak hubený byl. Říkali mu Ficelle, podle názvu nejtenčího bochníku chleba. Přitom, světe div se, ten protivný kluk byl zároveň tak silný.

Při debutu na Tour vyhrál v roce 1914 tři etapy a skončil celkově druhý.

„Já jsem plnokrevník. Ti ostatní jsou jen tažní koně,“ prohlašuje po válce po triumfu na Roubaix. Visačky potížisty se už nezbaví. S Desgrangem se věčně hádá, protestuje kvůli všemu, demonstrativně odstupuje z Tour.

„Ani to jídlo, co nám dávají, nestojí za nic,“ hartusí horkokrevný Henri a křičí na Desgrange. Ředitel Tour o něm píše: „Má jen malý mozeček.“ Rodí se válka dvou osobností, jež potrvá léta. Diktátor Desgrange versus nezvladatelný talent, jenž není schopný kontrolovat své emoce. 

Pélissier zakládá cyklistické odbory, dočká se však malé podpory ze strany jezdců. Ani někteří Francouzi do nich nevstupují, o cizincích nemluvě. Kdo by chtěl být spojován s mužem neoblíbeným u sponzorů a organizátorů po celé Evropě?

Svého vlastního sponzora Henri Pélissier nutí, aby mu platil víc. Když sponzor odmítne, strhne si jeho loga.

Tour v roce 1920 vzdal kvůli špatnému počasí, což Desgrange okomentoval: „Je paličatý a arogantní. Neumí trpět. Nikdy Tour nevyhraje.“

Omyl. Pan ředitel bude muset v budoucnu spolknout svá slova.

V letech 1921 a 1922 zhrzený Pélissier Tour ignoruje. Desgrange si uvědomí, že jeho návrat by zvýšil zájem diváků i sponzorů, ale odmítá se mu omluvit. Proto vymyslí úskok. Na stránkách L´Auto tvrdí: „Henri Pélissier je příliš starý na to, aby vydržel a vyhrál Tour. Proto už v ní nikdy nebude startovat.“

Článek má stejný efekt, jako když před býkem zamáváte červeným hadrem. Odpověď je takřka okamžitá. Téhož dne ješitný 34letý Pélissier oznamuje: „Pojedu příští ročník.“

Jede ho parádně. Pod průsmykem Izoard ujíždí a drápe se sám na horu. V Brianconu vítězí a bere si žlutý dres. V následující etapě přes Galibier bratři Pélissierovi nechávají všechny soky daleko za sebou. Po sedmi belgických triumfech má francouzská Tour opět francouzského šampiona. Náklad L´Auto narůstá v průběhu závodu na takřka půl milionu výtisků a ráno po Pélissierově korunovaci jich je dokonce milion. 

V létě 1924 namísto obhajoby titulu na protest vůči chování organizátorů opět odstupuje. 

Ve skandálním interview, které vstoupí do dějin, vzápětí novináři Albertu Londresovi z Le Petit Parisien vykládá: „Ráno v Cherbourgu za mnou přišel funkcionář závodu a beze slova mi sundal triko, aby zjistil, jestli na sobě nemám dvě. Co byste řekl tomu, kdybych vám teď sundal vestu, abych zjistil, jestli je vaše košile čistá? Tak se tihle lidé chovají. Proto nezůstanu.“ 

„A co by se dělo, kdybyste měl dvě trička?“ chce vědět Londres.

„O tom to je. Kdybych chtěl, smím jich mít na sobě třeba patnáct. Ale nesmím odstartovat ve dvou a dojet jen v jednom.“

„Proč ne?“

„Protože takové je jejich pravidlo. Nejen že máme na trati dřít jako muly, nejraději by byli, abychom ještě zmrzli nebo se udusili. Nemáte ponětí, o čem Tour je. Tour je jako křížová cesta. S tím rozdílem, že Kristus na ní měl jen 14 zastavení. Trpíme od startu do cíle. Chcete vědět, jak se s tím vypořádáme? Počkejte...“

Z brašny vytáhne dvě ampulky. „Tohle je kokain pro naše oči a tohle chloroform pro naše dásně.“ 

Desgrange reaguje na jejich interview novým restriktivním pravidlem: Každý cyklista, který svými výroky poškodí image Tour, bude napříště vyloučen.

Svoji poslední Tour v roce 1925 vzdává Henri Pélissier po 5. etapě kvůli bolestem kolene. Později se stává týmovým manažerem – a stěžuje si dál. Pro Paris Soir znovu tvrdí: „Organizátoři zacházejí s cyklisty jen o něco málo lépe než s otroky.“ 

Právě cyklistika jej přitom učinila bohatým, díky ní vlastní krásnou vilu v normanském stylu ve Fourcherolles. Ale ani tam nežije šťastně. 

Snad ani nedokáže být šťastný.

První manželka Léonie si ve vztahu s Henrim zoufá a v roce 1933 se zastřelí. Podruhé se žení se svou milenkou Camille, o 20 let mladší. Doma jí opakovaně hrozí nožem. Když se 1. května 1935 opět jednou pohádají v kuchyni, vytáhne Henri nůž a pořeže jí obličej. Camille utíká do koupelny, ze zásuvky tam bere pistoli, s níž se zastřelila Léonie, a vrací se zpět do kuchyně. Manžel na ni opět zaútočí nožem. Camille pětkrát zmáčkne spoušť.

Zasahuje ho do krční tepny.

Henri Pélissier padá na zem mrtev.

„Jeho tragický konec nikoho nepřekvapil,“ píše Le Soir.

Léo Breton, prezident Francouzské cyklistické unie, na pohřbu říká: „Kvůli tomu, jak se choval, měl málo přátel. Ale byl to největší cyklista všech dob.“

Camille se u soudu obhajuje sama. „Kdybych měla peníze, opustila bych ho dávno,“ tvrdí.

Soud rozhodne: vražda v sebeobraně. Vyvázne s roční podmínkou.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 11. ČERVENCE: První olympijskou vítězkou je hluchá tenistka

Charlotte Cooperová, první olympijská vítězka ve dvouhře žen a smíšené čtyřhře.

Přestože ve věku 26 let ztratila sluch, byla mimořádnou sportovkyní. Britská tenistka Charlotte...

STALO SE 20. ČERVENCE: Vyjížďka na koni ničí 19letou hvězdu, jež nenáviděla sokyně

Maureen Connollyová na Wimbledonu 1952

Kolika dalších úspěchů mohla dosáhnout, kdyby jí osud nenadělil tak krátkou kariéru? Vždyť Maureen...

  • Nejčtenější

Program MS v hokeji 2024: Češi začnou s Finy, na závěr skupiny vyzvou Kanadu

29. května 2023  10:42,  aktualizováno  9.5 13:25

Česká hokejová reprezentace zná složení základní skupiny a herní plán pro nadcházející mistrovství...

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tadeji, sundej to! Pogačar odvracel diskvalifikaci, Ganna prohnal zlaté parťáky

8. května 2024  7:46

Je vůbec možné, aby v průběhu etapy letošního cyklistického Gira nezaútočil Tadej Pogačar? Teprve...

Jak si Pogačar protáhl nohy a ujížděl i sprinterům. Je to hovadina, soudí Raboň

7. května 2024  9:29

Málem vyhrál v sobotu hned úvodní klasikářskou etapu Gira. Pak v neděli ovládl první dojezd na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

Hvězdy ve studiu iDNES.cz. S turnajem začíná i pořad Zakázané uvolnění

10. května 2024  9:47

O hokeji jinak. Obsáhlý sportovní servis zpravodajského portálu iDNES.cz k mistrovství světa doplní...

MS v hokeji ONLINE: Češi se chystají na vstup do turnaje, co nabízí úvodní den?

10. května 2024  9:34

Začíná domácí mistrovství světa hokeji, v Praze i Ostravě startují první zápasy, v akci jsou také...

Končí po čtyřech letech. Vary jsem si zamiloval, říká volejbalista Keemink

10. května 2024  9:22

Přišel narychlo v rozjeté sezoně, aby českým mistrům vytrhl trn z paty při zranění prvního...

Hvězdy, vítejte! Koho sledovat na MS? Do Česka míří skvělí beci i mladí talenti

10. května 2024  8:59

Předchozímu domácímu mistrovství světa se jen těžko něco vyrovná. V roce 2015 dorazila do Prahy a...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...