Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Medaili odfoukly trable s achilovkou. Helcelet ale opět míří vysoko

8 2015
Z velkých nadějí musel slevit, ani na svém druhém evropském šampionátu pod střechou medaili nezískal. Ke čtvrtému místu z Göteborgu 2013 přidal vícebojař Adam Sebastian Helcelet v O2 areně pátou příčku, když jej přibrzdily předchozí potíže s achilovkou.

„Kdybyste mi před dvěma týdny, kdy jsem kvůli achilovce musel odstoupit z mistrovství republiky, řekli, že tady budu pátý, a hlavně že to odzávodím zdravý, tak vám věřit nebudu,“ povídal Helcelet po závodě, ve kterém posbíral 6031 bodů, zatímco v Göteborgu to bylo 6095 bodů.

„Takže teď jsem šťastný. Bylo totiž hodně těžké myslet pozitivně v těch dnech, kdy jsem napřed na tréninku skoro brečel bolestí a potom jsem nemohl trénovat vůbec. Jsem šťastný, že jsem to takhle zvládl. Páté místo v Evropě vůbec není špatné,“ dodal třiadvacetiletý všestranný atlet.

Fotogalerie

Na uplynulých čtrnáct dní chce co nejdříve zapomenout. „Nemohl jsem běhat v tretrách, nechodil jsem žádné techniky, což nemá dobrý vliv na psychiku. Šel jsem sem s tím, jestli noha vydrží. Měl jsem dobrou formu, která hned tak nevyprchá, ale možná jsem tenhle víceboj zvládl i zkušenostmi,“ přemítal.

Závodník, který tak na velkou dospěláckou medaili z velkého podniku stále čeká, je přesvědčený, že nebýt bolestí v achilovce, měl by v Praze na medaili.

Jsem asi moc křehkej, posteskl si

„Určitě, protože takovou formu, jakou jsem měl v první části sezony, jsem ještě nezažil. Myslím, že trénink pod vedením trenéra Josefa Karase se projeví až v hlavní sezoně. Když zůstanu zdravý,“ uvedl Helcelet, který přestoupil ke kouči pražského Olympu začátkem podzimu z Julisky.

Zdraví jej trápilo i v předchozích letech, a právě Karas jako bývalý vícebojař dbá na tělesnou schránku závodníků. „Trenérova chyba to není, jsem asi moc křehkej. I když šéftrenér Tomáš Dvořák říká, že žádný vícebojař nemůže být zdravej,“ usmál se.

A Helceletovy cíle na léto? „8500 bodů,“ vystřelil. „Já vím, loni jsem plánoval 8300, a pak jsem udělal nějakých osm tísíc, zase kvůli zdraví. Ale uvidíme, začnu v Götzisu,“ plánoval.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze