Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový Helas. V brněnském futsalovém týmu už netrénují jako kámoši

BOJ, JAK MÁ BÝT. Futsalisté Tanga Brno (v modrém) a Helasu se v parádním zápase vystřídali ve vedení, nakonec se rozešli s remízou. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

9 2016
První se přestěhoval do Hodonína, druhý prodal prvoligovou licenci a zanikl. V Brně, které ještě nedávno bylo futsalovou baštou, tak v nejvyšší soutěži zůstal jediný klub - Helas. Tedy Rádio Krokodýl Helas Brno, jak zní nový přesný název klubu dle nového partnera.

„Snad se už nebude podpora tříštit mezi tři kluby a Helas bude hrát jednu z vůdčích rolí v soutěži,“ zadoufal ředitel Rádia Krokodýl Michal Plachý. „Naším cílem je umístění v horní polovině tabulky,“ doplňuje šéf Helasu Jan Loup.

Nejvyšší dvanáctičlennou soutěž začínají Brňané v pátek doma ve 20.00. Na premiéru proti Plzni se musí Helas přestěhovat z haly ve Vodově ulici, v níž se o víkendu koná mezinárodní turnaj v judu, do Bohunic.

„Hala bude spíš vyhovovat soupeři, v Plzni mají podobnou,“ štve Loupa, kterého po dlouhých letech čeká také jedna osobní změna.

Kromě šéfování klubu řídil také dlouhé roky futsalisty Helasu coby trenér. „Ale už jsem neměl klubu co dát. Ke konci to bylo spíš jako trénování s kámošama,“ popisuje Loup. „Poprvé v historii klubu jsme angažovali profesionálního trenéra, od kterého si hodně slibujeme.“

Helas tak koučuje bývalý reprezentant Marek Kopecký. Ten naposledy vedl tým Rádio Krokodýl Brno, který po sezoně prodalo prvoligovou licenci do České Lípy.

Z brněnského klubu, jenž se v minulém ligovém ročníku podíval do čtvrtfinále play-off, kromě něj a sponzora zamířilo do Helasu i několik futsalistů a manažer Martin Harnach. „O nějakém sloučení s Helasem jsme uvažovali už zhruba dva roky,“ poznamenává Harnach.

A novoty v Helasu se hráčům zamlouvají. „Tréninky jsou svižnější. Dřív jsme moc neřešili obrannou fázi nebo standardní situace, teď to má hlavu a patu,“ pochvaluje si kapitán David Cupák.

Český reprezentant, jenž je zároveň zetěm prezidenta Loupa, ještě donedávna pomáhal při trénincích. „Teď už nemusím vymýšlet žádná cvičení a můžu se soustředit jen na trénování,“ pokývne tahoun Helasu.

Nejvyšší soutěž bude letos ochuzena o tradiční městské derby Helasu proti Tangu. Z obvykle jiskřivé futsalové bitvy o Brno se stane bitva rovnou o celou jižní Moravu.

Tango se kvůli složitým podmínkám a velké konkurenci ostatních sportů v Brně rozhodlo přestěhovat do Hodonína. „Zázemí je super, ale jsme zvědaví, jak se k tomu postaví diváci. Loni tam na druhou ligu chodilo hodně lidí, uvidíme co teď,“ říká sportovní ředitel Tanga Jiří Štěrba. „Prezentujeme se jako hodonínské mužstvo, ne jako Brňáci, co hrají v Hodoníně.“

Ligová premiéra v novém prostředí čeká na Tango dnes od 20.00. V hodonínské hale Teza přivítá tým zkušeného kouče Mariána Berkyho – Démony z České Lípy.

V Tangu i Helasu očekávají, že letošní ročník bude nezvykle vyrovnaný. Majestátní Chrudim, která má na kontě dvanáct českých titulů, se uskromňuje a místo drahých cizinců chce vsázet na české reprezentanty.

„Peloton se srovnává, budou vyčnívat Benago a Chrudim, ale jinak tam může nastat cokoliv,“ tuší Štěrba. „První cíl pro letošní sezonu je vyhnout se bojům o záchranu. A pokud se dostaneme do play-off, nechceme tam hrát druhé housle,“ dodává funkcionář Tanga.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze