Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádná panika. Ještě to chce trochu času, uklidňuje kouč Hejnové a Masláka

Trenér Dalibor Kupka. | foto: www.graf.cz

29 2015
Pořád tomu něco tomu chybí, říkali si příznivci. Neboť výsledky Zuzany Hejnové a Pavla Masláka, pokladů české atletiky, byly sice v první části sezony na vysoké úrovni, ale v podání úřadujících mistrů světa, ať už pod širým nebem, anebo v hale, si leckdo zvykl na jinou kvalitu.

„Ano, něco tomu chybí,“ častokrát v první části sezony vykládali i oba šampioni. Tu loňskou promarodili, překážkářka Hejnová celou a čtvrtkař Maslák převážnou část s výjimkou úvodu. Oba se přesvědčili, že návrat k někdejší formě může být složitý.

A vyhlíželi lepší časy. Hejnová letos běžela za rovných 55 vteřin, což je dvě vteřiny a kousek od jejího českého rekordu z famózního roku 2013. Maslákovi chybí k jeho loňskému domácímu maximu 44,79 šest desetin.

„Já ty lepší časy vyhlížím taky,“ říkal jejich trenér Dalibor Kupka. „Kdybych věděl, jak to zařídit, běhali by rychleji.“

Plzeňská povzbuzení

Povzbuzení se dočkali v neděli při mistrovství republiky v Plzni. Maslák zvládl dvoustovku v čase 20,58, svém třetím nejlepším na této trati, a spravil si náladu. „Tohle mě nakopne,“ smál se. „Kdyby tady byla jiná konkurence, byl bys o dost rychlejší,“ ujišťoval jej trenér.

Po loňském svalovém zranění se na podzim pustil do přípravy. „Ale v listopadu a prosinci ještě cítil jizvu ve stehně, tak jsme kolikrát v tréninku zvolnili,“ přibližuje Kupka. „Přesto se nachystal natolik, že ovládl evropský šampionát v O2 areně, byť se času z loňského světového šampionátu v Sopotech jen přiblížil. Všichni ale víme, že letní forma se dělá právě na podzim, doháníme to.“

Rychlostní test na dvoustovce absolvovala i Hejnová, ve finále ale poprvé v kariéře vystartovala předčasně. „Škoda, mohla být rychlá. Ale ani čas z rozběhu 23,73 není špatný, osobní rekord na téhle trati má 23,65. Dá se na tom stavět,“ soudí Kupka.

Škoda zakopnutí na Krétě

Hejnová má za sebou mnohem větší výpadek. „Proto jsem rád, že je zdravá a může trénovat. K někdejším časům se dostává hodně pomalu, ale kdyby před pár dny na mistrovství Evropy družstev na Krétě nezakopla na poslední překážce, mohla i na té pomalé dráze běžet za 54,60,“ je přesvědčený trenér. „Také v jejím případě to chce čas a trpělivost, v sobotu v Paříži očekávám čas hluboko pod 55 vteřin. Pokud nebudou padat trakaře...“

Jaký bude další vývoj? „Pavel se vrací, do měsíce bude v obvyklé formě,“ očekává Kupka. „A pokud se ještě letos potká s formou z počátku loňského roku, ohrozí svůj domácí rekord. Může běžet za 44,60, možná i líp, a když ne letos, tak příští rok určitě. Je mladý, ještě tři roky se může zlepšovat,“ odhaduje kouč možnosti čtyřiadvacetiletého rychlíka z Havířova, mistra Evropy z roku 2012 a pátého muže z MS 2013.

Víra, trénink a zdraví

Osmadvacetiletá Hejnová, bronzová z olympiády v Londýně a mistryně světa z předloňského roku, se podle trenéra může ještě letos dostat pod 54 vteřin. „Má k tomu nakročeno, je to reálné tak do měsíce. A příští rok by se opět mohla přiblížit k třiapadesáti vteřinám. Také ona věří tomu, co děláme. Víra je základem, stejně jako poctivý trénink a zdraví,“ pokyvuje hlavou.

Nervózní prý z formy obou hvězd v uplynulých týdnech nebyl. „Je to sport. Oba už toho dosáhli tolik, že na slabší první část sezony mají nárok, oba jsou výjimeční,“ má jasno Kupka.Najdete na iDNES.czmobilní verze