Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářský kanonýr Jícha před odvetou se Srbskem: Věřím v postup

Filip Jícha | foto: Jan Karásek, MAFRA

18 2010
Bude hrát doma. A doufá, že dotáhne Česko na světový šampionát. Nejlepší český házenkář Filip Jícha, kanonýr ze Starého Plzence, pevně věří v postup reprezentačního výběru na mistrovství světa, které v lednu příštího roku uspořádá Švédsko.

Jenže má to háček. Češi po porážce 23:27 v Srbsku musí zítra od 15 hodin v městské hale na plzeňských Slovanech dohánět manko.

"V hale v Niši bylo neskutečné vedro. To nejsou slova pro výmluvu, ovšem hodně to ovlivnilo náš výkon, který byl katastrofální," uznal Jícha, světová superstar z bundesligového Kielu.

Češi tak dlouho bojovali spíše sami se sebou. "Posledních pět minut jsme ale zachránili a z minima vytěžili maximum," řekl Jícha, podle nějž byli po zápase zklamaní hráči obou týmů.

"My z našeho výkonu a soupeř zase z toho, jak to nevyužil. Kdyby hrál trochu chytře, tak jsme prohráli o deset dvanáct branek," přiznala česká opora.

Jícha je přesvědčen, že zítra v Plzni předvedou čeští reprezentanti diametrálně odlišný výkon. "Bude to pro všechny poslední zápas sezony a nikdo si nepřeje jít na dovolenou s tím, že ho prohrál. Když podáme průměrný výkon, tak postoupíme," prohlásil.

Nechce si připustit možnost, že by Češi na šampionát nepostoupili. "Nebýt na mistrovství světa aktivní, to by mě hodně mrzelo a byl by to největší trest. V zimní přípravě jen trénovat, když celý házenkářský svět bude ve Švédsku, to si nedovedu představit," poznamenal Jícha.

Ten věří i v pomoc plzeňského publika. Poslední vstupenky budou k dispozici zítra ve vrátnici sportovní haly. Cena k stání činí 80 korun, k sezení 150 Kč. "Plzeň házené rozumí, na reprezentaci vždy lidi přišli a moc nám pomohli. A určitě to bude i tentokrát," vzkázal Jícha.

Dobře si uvědomuje, že v Kielu i v reprezentaci na něm leží zodpovědnost lídra. "Osobně si ty momenty užívám, i když samozřejmě cítím tlak. Myslím, že můj osobní tlak je ale větší. V Niši jsem byl moc zklamán z toho, jak jsem zahrál. Pro mě je důležité podat optimální výkon a pomoci týmu."

Výčet jeho letošních úspěchů je přitom úctyhodný. Vítězství v Lize mistrů, v níž byl i nejlepším střelcem, obhajoba bundesligového titulu s oceněním pro nejlepšího hráče, nejužitečnější hráč a nejlepší střelec mistrovství Evropy.

Pomůže Jícha zítra Čechům k postupu na šampionát?

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze