Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři kouzlí s míčem také díky lepidlu na rukou

Házenkářské lepidlo... | foto: Alex Wipf

20 2010
Wiener Neustadt (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nejdřív se používal štěpařský vosk na roubování stromů, originální český vynález. Dnes jej nahradila speciální hmota. Nehledě na to v házené platí, že kdo nelepí, nejede. Pokud se divíte, proč si hráči tak často u střídačky zašmátrají prsty v malé krabičce nebo proč si sahají na náplast na botě, tohle je ten důvod. Házená se zkrátka neobejde bez "lepidla".

"Pomáhá tomu, aby se lépe držel míč," popisuje český reprezentant Jiří Vítek. "Navíc když se vám v hale v průběhu zápasu potí už i konečky prstů na rukách, díky lepidlu se balon nesmekne."

Na první pohled je to dost nevábná hmota a ani na dotek to není lepší. Stačí třeba házenkářům z tribuny hodit zatoulaný míč a máte ruku jako od sekundového lepidla. Jenže hráči se bez něj neobejdou. Před lety si připadali jako sadaři.

V Československu přišli na to, že štěpařský vosk se dá použít i ve sportu, a našli tím předchůdce pro dnešní speciální házenkářská "lepidla".

"Štěpák" byl tak populární, že jej po Čechoslovácích při zahraničních výjezdech chtěly i tamní kluby. Ovšem doba pokročila. "Štěpařský vosk přece jen nefungoval dokonale a míč občas vyklouzl. Nové vosky jsou daleko kvalitnější, jistější. Balon drží pevně v ruce," vysvětluje Vítek.

Sám patří k "vymírajícímu" druhu házenkářů, kteří by snad ještě bez ulepeného míče hru zvládli. "Mám hodně velkou ruku, takže se mi balon líp drží. Ale 90 procent kluků lepí, a to hodně." Všimněte si esa Filipa Jíchy: ten z kelímku nabírá pořádnou vrstvu, část otře o míč, část o dres. Dokola.

A na obě ruce. Bez obav, že by nepostradatelné "lepidlo" došlo. Na ME je účastníci fasují zdarma od pořadatelů, půlkilové balení v hodnotě 30 eur (pro srovnání: štěpařský vosk se prodává za pár korun v kelímku od hořčice) vydrží celému českému týmu na všechny tři zápasy skupiny.

Pokud Jícha a spol. budou načínat další balení, znamenalo by to český postup dál. I díky "lepidlu".Témata: Filip Jícha
Najdete na iDNES.czmobilní verze