Házenkáři Francie oslavují titul mistrů Evropy

Házenkáři Francie oslavují titul mistrů Evropy | foto: AP

Házenkáři Francie završili zlatý hattrick triumfem na ME ve Vídni

• 5
Házenkáři Francie se stali ve Vídni mistry Evropy. Ve finále šampionátu porazili Chorvatsko 25:21 a navázali tak na zlaté triumfy na olympijských hrách 2008 a mistrovství světa 2009 V utkání o třetí místo porazil Island tým Polska 29:26.

V první půli finálového duelu přitom Francouzi ani jednou nevedli, stále
jen dotahovali chorvatský náskok. Krátce před koncem poločasu zvýšil
Duvnjak už na 12:9, jenže Karabatic a Narcisse se třígólovou sérií během
necelých dvou minut postarali o bleskové vyrovnání.

A chorvatský výpadek pokračoval i po změně stran. Francouzi dali dokonce pět branek za sebou a ujali se vedení 17:13, až pak se soupeř vzpamatoval a zahájil mohutnou stíhací jízdu.

Bojovný chorvatský tým se dokázal přiblížit až na jednogólový rozdíl, jenže Francie, hnaná vidinou "zlatého hattricku", mu opět odskočila. Několik důležitých zákroků přidal brankář Omeyer a závěrečnou minutu už francouzské mužstvo strávilo ve vítězném opojení.

"Hráli jsme dobře už v první půli, jenže jsme nepřesně stříleli. Po
přestávce jsme je už jednoduše přejeli," řekl nejlepší francouzský střelec
Nikola Karabatic, autor šesti branek. "V každém zápase jsme se tady
zlepšovali a treble je konečně náš," dodal.

Naopak Chorvaté získali stříbro z ME podruhé za sebou, ve finále s Francií neuspěli ani na loňském MS v domácím prostředí. "O náskok z prvního poločasu jsme přišli až příliš lehce. Pak nám už došly síly a nestačili jsme soupeři čelit," prohlásil chorvatský trenér Lino Červar. "Ale Francie si výhru zasloužila, v utkáních proti ní se nesmí chybovat," podotkl.

Čeští házenkáři obsadili osmé místo a Filip Jícha byl zvolen nejužitečnějším hráčem mistrovství Evropy. Král střelců turnaje, jenž
pomohl národnímu týmu k osmému místu 53 góly, byl také vyhlášen nejlepší levou spojkou.

Výsledky

Finále:
Francie - Chorvatsko 25:21 (12:12)
Karabatic 6, Abalo 4, Sorhaindo a Narcisse po 3, Guigou 3/1,
Bosquet a Fernandez po 2, G. Gille 1, Joli 1/1 - Zrnič 7/6, Balič 4,
Duvnjak 3, Vori, Vukovič a Štrlek po 2, Kopljar 1. Rozhodčí: B. Methe, R. Methe (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 9/6. Vyloučení: 3:3. ČK: Mataija ( Chorv.). Diváci: 11.000.

O 3. místo:
Island - Polsko 29:26 (18:10)
Nejvíce branek:
Sigurdsson 8, Gunnarsson 6, Gudjónsson 4/3 - B. Jurecki a M. Jurecki po 4, Tluczynski 4/1.

Konečné pořadí ME: 1. Francie, 2. Chorvatsko, 3. Island, 4. Polsko, 5. Dánsko, 6. Španělsko, 7. Norsko, 8. Česko, 9. Rakousko, 10. Německo, 11. Slovinsko, 12. Rusko, 13. Srbsko, 14. Maďarsko, 15. Švédsko, 16. Ukrajina.