Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři Francie touží po trojkoruně, Německo a spol. je zkusí sesadit

Házenkáři Francie se radují z vítězství nad Chorvatskem ve finále mistrovství světa | foto: Reuters

19 2010
Druhá polovina ledna 2010 patří evropskému šampionátu v házené. Devatenáctého se začíná ve čtyřech rakouských městech, 31. bude ve Vídni korunován nový šampion. Hlavní favorit? Nepochybně Francie. Jejich protivníci? Německo, Island, Španělsko, Dánsko... Stačí si jen vybrat.

"Mistrovství Evropy je rozhodně nejtěžší turnaj v házenkářském světě," ví největší hvězda českého výběru Filip Jícha. Evropa je kontinentem házené zaslíbeným. Ty ostatní jen přihlížejí.

V souboji o medaile touží být i Češi. Ale jejich sen vybřednout ze seriálu neúspěchů může ztroskotat už v základní skupině. Naposledy to tak dopadlo, z Norska odjížděli už po třech zápasech.

Jícha a jeho spoluhráči turnaj zahajují proti Španělsku, bronzovému týmu z Pekingu. Následují olympijští vítězové z Francie a na závěr skupiny D je čekají šestí z posledního mistrovství světa Maďaři. Všechny zápasy českého výběru vám server iDNES.cz nabídne v on-line reportáži.

ON-LINE: Česko - španělsko, úterý 18:15

Pokud Češi postoupí, jejich medailový sen nemusí být nereálný.

Hlavní uchazeči o cenné kovy jsou ale jinde.

Jako házenkářští vládci přijíždějí Francouzi. Opanovali turnaj v Pekingu 2008 i mistrovství světa 2009 v chorvatském Záhřebu. Ve Vídni chtějí získat "trojkorunu", ovládnout poslední z velkých šampionátů. Před dvěma lety byla Francie "jen" třetí, zlato však má z Eura 2006.

Francie - Slovensko, Slovák Radoslav Antl střílí, Francouz Guillaume Gille přihlíží.

Tým kouče Claudea Onesty zraje jako víno. Jména jako Nikola Karabatic, Daniel Narcisse či Thomas Omayer dál padají při sestavování ideálního výběru světa.

V návrat zlatého období věří zástupci Německa, země házené zaslíbené. Skvělé období v letech 2004 až 2007 rámují zlaté medaile z MS 2007 i ME 2004 či aténské stříbro. Od té doby si ale tým prošel generační obměnou.

Chorvaté, finalisté loňského světového šampionátu, touží vrátit Francii úder. Bez fanatické podpory celé haly, jako tomu bylo v Záhřebu, to ale budou mít o poznání těžší. Jejich fanoušci však do Rakouska nepochybně dorazí v hojném počtu, takže o atmosféru bude postaráno.

Španělsko, to je nahoru dolů. Po bronzu z Pekingu skončili hráči z Iberského poloostrova v Chorvatsku až třináctí. Takže čistě statisticky by to letos měl být návrat na vrchol.

Dále čtěte: Rozhovor s Janem Filipem o házenkářích Španělska

Francie - Dánsko: Hansen

Do pořadí jistě promluví také zástupci Skandinávie. Dánové jsou obhájci titulu z Norska. Islanďané byli na olympiádě v Pekingu ve finále.
A Švédové bojují o návrat časů z konce minulého století. Dopomoci k tomu mají Staffan Olsson a Ola Lindgren, kdysi hráči zlaté generace, dnes trenéři národního výběru.

Špatné období prožívají v Rusku. Na MS v Chorvatsku byla sborná až 16., o rok dříve v Norsku skončila 13. Ani šesté místo z olympiády v Pekingu ambice tamní házené nenaplnilo.

Deváté mistrovství Evropy ještě nezačalo, ale už teď je jisté, že historickými tabulkami nezamíchá. Na čtyři švédská zlata nemá ani Rusko, Německo, Francie, ani Dánsko. Ti všichni mají po jednom titulu. A třeba Španělé či Chorvaté zatím na zlato čekají, Dočkají se v Rakousku?

vše o házenkářském Euru 2010

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze