Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáře Jíchu na Ukrajinu nepustili. Ligu mistrů hraje v azylu

Filip Jícha z Kielu v utkání o třetí místo v Lize mistrů proti polským Kielcím. | foto: AP

20 2014
Přišel na letiště, odbavil se a ­odletěl k zápasu házenkářské Ligy mistrů. Potud vše v normálu. Jenže k duelu s ukrajinským Motorem Záporoží zamířil český kanonýr Filip Jícha do azylu. Kapitán házenkářů německého Kielu zažívá, jak se může politika zamotat do sportu. Ve čtvrtek zahajuje osmifinále nejprestižnější klubové soutěže - místo na Ukrajině v maďarském Györu.

Právě tam Evropská házenkářská federace přesunula souboj ukrajinského mistra s Jíchovým velkoklubem. Důvody jsou jasné: napjatá a potenciálně nebezpečná situace ve vlasti jejich soupeřů.

"Nabízeli jsme možnost sehrát oba zápasy u nás v Kielu. Bohužel se to rychle vyřešilo: v hale už byly nasmlouvané jiné akce a nešlo je přeložit," popisuje Jícha. "Ve hře byla i jiná místa v Německu či neutrální půda."

Právě na ní se duel Ligy mistrů uskuteční, zvítězil Györ.

"Jsme oběti stávající situace," řekl listu Kieler Nachrichten šéf ukrajinského klubu Olimpij Pokatov: "Soupeři bychom byli schopní nabídnout komfortní pobyt. Chtěli jsme hrát v Charkově, což by byla dobrá alternativa."

Charkov leží na východě země blízko ruských hranic. V místech, kde v nejhorším případě může situace eskalovat. "Jako další variantu jsme nabídli běloruský Minsk, ale bohužel to bylo zamítnuto," dodal prezident Záporoží.

Jícha a další hvězdy Kielu teoreticky mohou vše brát jen jako přesun do jiného místa, v kočovném životě profesionálů je vlastně jedno, zda hotel a halu uvidíte na Ukrajině, či v Maďarsku.

"Jenže to je jen sportovní aspekt. V první řadě jsme lidé a já velmi intenzivně v médiích sleduju, co se na Ukrajině děje," říká Jícha. "Proto mě mrzí, že na Ukrajině nehrajeme. Byl bych radši, kdyby všechno bylo v relativním míru a­ my tam normálně mohli nastoupit. Mám trochu obavy, jak se celá situace na Ukrajině vyvine."

Záporoží se loni prvně stalo mistrem země, Liga mistrů je pro město obrovský úspěch. Ale klíčový duel Motor sehraje ve vyhnanství. Přijde o podporu fanoušků. Může tohle spolu s vědomím politických bouří ve vlasti soupeři sebrat koncentraci? To si Jícha nemyslí: "Naše příprava byla úplně normální. Lidé žijí dál. Nemyslím, že by kvůli politice mělo všechno zůstat ležet ladem."Najdete na iDNES.czmobilní verze