Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házená v Dukle se promění

19 2000
P r a h a - V házenkářské Dukle se schyluje k radikálnímu řezu. Kdo konkrétně by měl na chystanou rošádu doplatit, dnes ještě nikdo neprozradí, ale jedno je jisté: klub, který po nedávném senzačním vedení v interligové tabulce rychle ustoupil zpátky do letitého průměru, neopustí - navzdory zvyklostem v českém sportu - trenéři, ale zřejmě pár hráčů. "Nechci hráčům ubližovat, takže jména ode mě neuslyšíte, ale někteří by měli rozhodně odejít," připouští trenér Jiří Liška. Ovšem lavička Dukly netrpí nadbytkem, nelze tedy jen tak pustit pár hráčů. Místo nich musí přijít náhrada. "Chceme tým obměnit," upřesňuje na rovinu záměry jindy tajemný ředitel klubu Vladimír Orság.

Funkcionáři oddílu jsou přesvědčeni, že nestabilní výkonnost není náhodná, dokonce jmenují její příčiny. "Kluci jsou většinou stejně staří, jsou to takoví kamarádi a mužstvo postrádá vůdce," líčí trenér Liška. "Už tam vládne moc velká pohoda," přidává se vedoucí mužstva Jan Krouský. Podobně to vidí dokonce i reprezentační trenér Vladimír Haber: "Postrádám v útoku herní disciplínu. Dost často se Dukle stává, že si některý hráč najednou vyzkouší něco naprosto nesmyslného."

Projekty velkých změn v Dukle se opírají o pevný základ, vyhlídku vydatné finanční injekce. Včera a dnes jednali ředitel klubu Vladimír Orság a další lidé z vedení oddílu v Roztokách u Prahy o dalším postupu se zástupcem nového mecenáše, který by měl - podle údajně už podepsané smlouvy - rozpočet Dukly v příštích šesti letech vyztužit milionovými částkami.

Budou-li peníze k dispozici už v lednu, byla by to příležitost k nákupům. Přestupní termín v česko-slovenské interlize vyprší teprve na konci příštího měsíce, soutěž se po reprezentační přestávce znovu rozeběhne dokonce až v únoru. Lze tedy provést i podstatné změny, které by v rozjeté soutěži mohly týmem otřást.

V kabině dosud o odchodech nikdo nemluvil. "Dozvěděli jsme se pouze v rychlosti nedávno před jedním zápasem, že přijdou nějaké posily. O tom, že by měl někdo jít jinam, slovo nepadlo," tvrdí reprezentační křídelník Martin Hríb. O posilách se už čile spekuluje. Nejčastěji skloňují hráči v šatně jméno slovenské spojky Tabačka. Kanonýr, považovaný za favorita trenéra Jiřího Lišky, hrál naposledy právě pod nynějším koučem týmu z Julisky v Ostravě, nyní působí na Slovensku.

Dukla usilovně hledá ještě nejméně jednu další spojku. Napovídají tomu dlouhodobé stesky na silně nevyrovnané výkony hráčů na tomto postu. Nejčerstvějším příkladem byla sobotní odveta 4. kola Poháru vítězů pohárů s Lublaní, v níž spojky Dukly zcela propadly. Téměř jistotou se jeví už teď angažování dalšího brankáře. "Ten přichází v úvahu určitě," potvrzuje druhý trenér Dukly Jiří Kotrč, podle kterého se však v tomto případě nechystá výměna, ale příchod odpovídající dvojky k Radku Musilovi. "Jsme s ním spokojeni, ale když někdy zaváhá, není za něj odpovídající náhrada."

Tu obstará už v blízké budoucnosti dost možná jeden z plzeňské dvojice bratří Štochlů. Petr si loni odkroutil v Dukle vojnu a nyní už jsou zase s Janem spolu v jednom týmu. A s tímhle stavem tam nepanuje právě spokojenost. Jejich výkonnost, jsou-li pospolu, není vždy nejvyšší. "Když jsou vedle sebe, jako bráchové jeden druhému leccos odpustí," říká tamější druhý kouč Vladimír Marek a dodává: "O zájmu Dukly sice nic nevím, ale obecně zastávám názor, že kdyby chtěl některý hráč pod smlouvou odejít, nebudeme mu šlapat po štěstí."
 
 

I kapitán by posílil 

Jeden z nejzkušenějších házenkářů v Dukle, kapitán mužstva Petr Hejtmánek, by případné posily uvítal, ale situaci v týmu nepovažuje za nijak zvlášť alarmující.

V čem vidíte aktuálně největší problém Dukly?
V obraně. Chybí tam víc komunikace.

V kolektivním sportu je parta jedna z podmínek úspěchu. V Dukle se prý kamarádíte příliš...
Mně to nepřipadá jako problém. Určitě je lepší být kamarád než někoho napadat. Pravda je, že ti zkušenější by měli usměrňovat ty mladší.

A když neposlouchají? Nevnímají autority?
Mladší hráč si toho na hřišti víc dovolí a jedná často ve zkratu.

Jestliže se to opakuje, není to přece náhoda.
Oni si asi myslí, že problémové situace řeší správně.

Proč týmu chybí disciplína?
To záleží na každém hráči, jak poslouchá taktické pokyny. Každý si musí sáhnout do svědomí sám.

Konzultují se v Dukle s kapitánem chystané změny?
Já o ničem nevím. Navíc jsem mimo, na reprezentačním soustředění. Ale když budou posily, může to jedině prospět.

Názor kapitána mužstva na nové hráče tedy nikoho nezajímá?
Já nejsem kompetentní k tomu, abych se vyjadřoval k takovým věcem. To přece záleží na penězích, trenérech a jejich koncepci. Já jako hráč nemůžu mluvit do toho, kdo přijde, nebo ne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze