Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáře na jihu čekají generálky na baráž. Na obou stranách hranice

Fanoušci házenkářské reprezentace. | foto: chf.cz/Alex Wipf

5 2016
Vrchol roku, červnová baráž o světový šampionát ve Francii, se blíží stále rychleji - a tak české házenkáře tento týden čekají dvě generálky. Národní tým odehraje dvě „přeshraniční“ klání s Rakouskem: nejprve v blízkém Kremsu a následně v Třeboni, kde se reprezentace připravuje. Mužstvu stále chybějí střelecká esa Filip Jícha a Pavel Horák.

V čím dál zběsilejším kalendáři házenkářské sezony je to chvíle, která přijde vhod: reprezentace spolu může strávit celý týden bez soutěžních duelů.

„Je fajn nebýt vysloveně pod tlakem výsledků. Člověk může trénovat a sice pokračuje v nastaveném trendu směrem ke koncepci, ale zároveň si může dovolit víc zkoušet. Nejde o body a postup jako v kvalifikaci,“ říká manažer národního týmu Karel Nocar.

Je zřejmé, na co házenkáři budou ladit: už za dva měsíce přijde vrchol sezony, červnová baráž o mistrovství světa 2017 ve Francii. Češi se v ní utkají s Makedonií a generálkou budou tento týden dva souboje s Rakouskem.

„Byla to cílená volba. Chtěli jsme soupeře, který je na podobné úrovni jako my,“ říká Nocar. Úvodní duel je na program ve čtvrtek 7. dubna v rakouském Kremsu, odvetu v sobotu 9. dubna od 13.10 hostí Třeboň, aktuální sídlo házenkářů.

A vzhledem k tomu, že obě města dělí jen 145 kilometrů, se nabízí další výhoda.

Nominace házenkářů Česka na přípravu s Rakouskem

Brankáři: Martin Galia, Petr Štochl, Tomáš Mrkva; pravé spojky: Ladislav Brykner, Jan Stehlík; střední spojky: Tomáš Babák, Roman Bečvář, Ondřej Zdráhala; levé spojky: Jan Landa, Milan Škvařil; pravá křídla: Miroslav Jurka, Jan Sobol; levá křídla: Jakub Hrstka, Milan Kotrč; pivoti: Leoš Petrovský, Tomáš Říha, Petr Šlachta, Jan Užek.

„Nechtěli jsme žádné větší přesuny, kterých jinak někteří kluci v sezoně zažívají dost,“ líčí Nocar. „První kontakt s Rakušany proběhl už loni v létě, všechno se řešilo včas. Komunikace byla perfektní a věřím, že pro obě strany bude přínosné, že jsme se domluvili, že oba duely dáme tak blízko k hranicím.“

Národnímu týmu vedenému trenérskou dvojicí Jan Filip, Daniel Kubeš dál chybějí dvě velké opory: dvoumetrové spojky Filip Jícha a Pavel Horák, z českých hráčů do pole borci s jasně největším mezinárodním renomé. Pro reprezentaci jsou klíčové jak jejich góly, tak práce v obraně.

„Jsme s klukama v kontaktu. Uvidíme, jak se všechno vyvine,“ říká Nocar.

Jícha dlouhodobě avizuje, že se chce do národního mužstva vrátit až ve stoprocentní kondici: byť už konečně zase nastupuje za Barcelonu, stále se dostává do formy po vleklých potížích a operaci stydké kosti. Horák, jenž se kurýroval z vážného zranění kolena, sice trénuje, ale ještě nehraje.

Je tak možné, že se bez dvou es Česko bude muset obejít i v baráži; o to důležitější může být význam tohoto týdne a generálek s Rakouskem.

Boj s Makedonií o postup na světový šampionát začne 11. června ve Zlíně - nikoli v Brně, tradiční házenkářské baště pro velké duely, kde byla v daný termín hala již zabraná. Druhá moravská varianta by však měla být rovnocenná.

„Ve Zlíně jsme spokojení se zázemím, bývá tam výborná atmosféra,“ říká Nocar; posledním důkazem byl vrchol předkvalifikace, v níž fanoušci ve Zlíně v souboji s Tureckem týmu hodně pomohli: „Doufejme, že kulisa bude zase taková a kluky to dotlačí k tomu, že budou hrát na hranici svých možností.“Najdete na iDNES.czmobilní verze