Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jedenáct let v reprezentaci spolu. Brankáři jsou v házené stálice

Brankář Petr Štochl maká na tréninku české reprezentace v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

9 2015
Kalendáře se spotřebovávají, čas letí. Ale tohle je česká sportovní jistota. Už v roce 2004 zněla nominace házenkářských brankářů na velký turnaj takto: Martin Galia a s ním Petr Štochl.

Pokud je nezradí zdraví, bude tomu tak i na letošním světovém šampionátu v Kataru, který Češi zahájí přesně za týden. Jedenáct let se spolu výjimeční gólmani dělí o místo, jedenáct let jsou oporami národního týmu. Unikátní výdrž!

„Každý trenér by rád měl dva takové v mužstvu,“ říká Jan Filip, spolu s Danielem Kubešem kouč reprezentace. Oba byli se zmíněným gólmanským duem dlouho spoluhráči, ale zatímco oni teď povýšili do realizačního týmu, Štochl s Galiou stále chytají. A výborně.

„Kvalitně trénují, udržují se, starají se o své tělo. To je recept,“ líčí Filip. „A další věc: mají pořád chuť, je to na nich vidět. Proto jsou ve svém věku top fyzicky fit a k tomu mají zkušenosti.“

Fotogalerie

Oba brankáři by se měli předvést v dnešní a zítřejší generálce v Německu. Protože Štochla i Galiu trápily lehké zdravotní problémy, je vkádru i třetí gólman Tomáš Mrkva.„On je další, kdo po těch dvou přichází do úvahy, aby jednou jejich roli převzal,“ říká Miloš Slabý, trenér brankářů v národním týmu a dlouholetý reprezentant.

Své současné „svěřence“ zná dobře ze společných akcí a popisuje jejich píli: „Když vidím, jak se udržují... Dbají o sebe líp než před 15 lety.“

Jistě, brankář má v každém sportu o něco delší „životnost“. „Určitě nejméně o takových pět let víc než hráči v poli. Čtyřicítka je hranice,“ soudí Slabý. „Co může teoreticky ztratit fyzicky, nahradí zkušenostmi. Ale tihle dva neztrácejí.“

Stačí vidět třeba rozcvičky Petra Štochla. Byť mu příští rok bude 40 let, jeho kloubní rozsah a elasticita jsou mimořádné. Štochl (193 centimetrů) je o něco vyšší než Galia (189 cm). První jmenovaný je se 182 zápasy za národní tým jednoznačně nejzkušenější a Galia (143 utkání) je třetí, mezi ně se vklínil pouze kapitán Filip Jícha.

Jakkoli oba gólmany spojuje délka kariéry, zkušenosti z velkých akcí i věk, jedním z tajemství jejich dlouhé a úspěšné spolupráce je mimo jiné to, že házenkářsky je každý trochu jiný. Štochl má díky mimořádně ohebnému tělu skvělé zákroky při střelách zblízka. Galiovy klady pak Jícha charakterizuje následovně: „Jeho přednostmi jsou mentální síla a velice dobré chytání křídel.“ Tvoří tak variabilní duo.

Díky nim v české házené neplatí „věková diskriminace“. Stačí vzpomenout, jak fotbalová Chelsea před Petrem Čechem upřednostnila jeho nástupce Courtoise mimo jiné se zdůvodněním, že je mladší.

„U nás nerozhoduje věk, ale výkonnost,“ říká trenér Jan Filip. „Samozřejmě jsme kádr nějakým způsobem museli omladit, ale u brankářů je to něco jiného. Jsou to stálice, je na ně spolehnutí.“

Reprezentační branka je kvůli tomu dlouhá léta zapovězená ostatním adeptům. Byť třeba Mrkva zazářil na přípravném turnaji v Polsku, na nějž zkušené duo dostalo volno. Jenže jeho starší kolegy házená stále baví. „Trénovat s nimi je jednoduché. Oba jsou trénovací typy, pořád chtějí,“ říká Slabý.

Chtějí mimo jiné i dokazovat, že věk je jenom číslo.Najdete na iDNES.czmobilní verze