Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři se scházejí v plné síle. MS v Kataru začíná už za dva týdny

Petr Linhart patří zatím v přípravě k nejlepším českým házenkářům. | foto: chf.cz/Alex Wipf

2 2015
Poprvé jsou v kompletním složení včetně šesti legionářů v čele s kapitánem a hvězdou týmu Filipem Jíchou. České házenkářské reprezentaci v úterý startuje finální fáze příprav na mistrovství světa v Kataru. Šampionát zahájí národní mužstvo přesně za dva týdny - úvodním soubojem proti olympijským vítězům z Francie.

V Česku na začátku roku 2015 vládne zima - v noci mrzne, místy sněží. Tady je naopak aktuální předpověď pro tento týden v Dauhá: slunečno, odpolední teploty až 23 stupňů... Příjemné klima je však jen bonusem, hlavní bude pro český tým v Kataru samozřejmě házená. Na světový šampionát se vrací po osmi letech.

V úterý v Plzni bude tým poprvé kompletní. Na přípravném turnaji v Polsku ještě chybělo šest legionářů, nyní budou gólmani Štochl s Galiou, spojky Jícha a Horák a křídla Hrstka s Jurkou rovněž k dispozici trenérům.

Dosavadní bilance bez opor zní: jedna výhra, jedna prohra, jedna remíza. „Z Polska máme všichni trošku smíšené pocity, střídaly se tam horší momenty s lepšími. Dobře vidíme, kolik práce v krátkodobém i dlouhodobém horizontu musíme udělat,“ říká reprezentační manažer Karel Nocar.

Pamětníci posledního MS

Házenkáři hráli na MS naposledy v Německu 2007. V současném kádru je šest pamětníků: zkušení brankáři Štochl s Galiou a střelci na spojkách Jícha s Horákem patří k hlavním oporám, dalšími dvěma jsou křídelník Sobol a na spojce Szymanski. Naopak hned čtyři členové sestavy „povýšili“ do realizačního týmu - trenéry jsou Jan Filip a Daniel Kubeš, Karel Nocar je manažerem mužstva a Miloš Slabý trénuje gólmany.

Momentálně je v kádru osmnáct hráčů, dva z nich budou na závěr přípravy vyřazení. Program pro příští dny mají Jícha a spol. následující: od 2. do 7. ledna budou v Plzni, pak zamíří do Německa a odehrají dvě generálky pro tamní reprezentaci - 9. ledna ve Stuttgartu a o den později v Mannheimu. Následně trenéři určí definitivní podobu kádru, který 13. ledna přes Vídeň zamíří do Dauhá.

Tam se dá čekat házenkářský spektákl. Země s mimořádnými ambicemi pořádat důležité sportovní akce bere házenkářský šampionát velmi vážně. Na druhou stranu nelze zapřít, že se Katar velkým turnajům stále učí za pochodu.

„Pokud můžu srovnávat, tak třeba na loňské Euro nám tréninkový plán přišel mnohem dříve,“ líčí Nocar. „Je to trošku kostrbaté, člověk musí někdy urgovat. Ale věřím, že se všechno dostrká tak, aby to bylo v pořádku.“

Právě tréninkové možnosti vypadají zatím pro Česko dobře. Reprezentace bude hrát čtyři z pěti zápasů ve skupině od 21 hodin místního času (v Kataru je o dvě hodiny více), takže hráče čeká „noční“ režim. „Když přičtete jídlo a to, že zklidnit tělo a mysl po utkání chvíli trvá, většina neusne dřív než ve dvě ráno,“ říká Nocar, sám dlouholetý reprezentant. V Kataru by se tým měl připravovat vždy pozdě odpoledne či navečer, takže budou mít hráči možnost sladit biorytmus.

„V tom je dobrý i dopolední předzápasový trénink až na jedenáctou hodinu. Pokud budou kluci chodit později spát, budou později snídat, režim se celý posune,“ vyhovuje Nocarovi. „Takto nebudou muset vstávat úplně brzy.“

I podobné detaily mohou hrát roli. Českým cílem by měl být postup ze skupiny, což nebude samozřejmý úkol: kromě tří silných celků z Evropy (Francie, Švédsko, Island) narazí také na dva národní týmy ze severní Afriky (Egypt, Alžírsko). Do osmifinále projdou čtyři nejlepší.

První předpoklad tu zatím je: ačkoli kvůli zraněním naopak vypadli z nabídky pivoti Hanisch s Užekem a levák Řezníček, nominovaná osmnáctka je zdravotně v pořádku. Tým navíc získal užitečnou lekci, na niž by neměl zapomenout - poslední duel na turnaji v Polsku proti Slovákům začal tak tragicky, že prohrával 0:7.

„Buďme k sobě upřímní, za takový výkon se musíme stydět,“ říká natvrdo Nocar. „Ukázalo se, že si nemůžeme dovolit být nepřítomní ani minutu. Se Slováky jsme už byli na cestě domů, někde v autobuse. To nejde! I když nám herně třeba něco chybí, musíme to vždycky nahradit stoprocentním přístupem, vůlí, bojovností. Ti, co nám přejí, dokáží pochopit, že se něco zkazí - pokud na hřišti necháme všechno.“

Pozitivem je, že i tragicky rozehraný duel dokázali Češi nakonec otočit k výhře. Na přípravu dostanou ještě dva pokusy na německé půdě, 16. ledna proti ústřednímu favoritovi z Francie již půjde o „světové body“.Najdete na iDNES.czmobilní verze