Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta do Kataru startuje. Házenkáři hrají o zbylá místa v nominaci

Na turnaji v Polsku bude hrát i Ondřej Zdráhala (snímek z duelu s Makedonií). | foto: chf.cz/Alex Wipf

28 2014
Přípravy na házenkářský vrchol se definitivně rozjíždějí. Ligové soutěže už se „zazimovaly“ a národní týmy včetně českého začínají naplno cílit na lednový světový šampionát v Kataru. Češi od neděle do úterý odehrají přípravný turnaj v Polsku, z nějž vzejde pětice mužů, kteří doplní stávající kádr. Na akci chybí šest legionářů v čele s kapitánem Jíchou.

Zatímco mistrovství světa začíná pro Česko 16. ledna v exotickém Kataru, na jednu z posledních příprav tým zamířil mnohem prozaičtější cestou. Šest hráčů z Čech spolu s trenéry Janem Filipem a Danielem Kubešem vyrazilo z Prahy vlakem do Ostravy - tam se potkali s házenkáři z Moravy a Slezska a společně se autobusem přesunuli do Katovic.

Tamní program bude nabitý a náročný. V neděli od 17.30 souboj s Maďary, v pondělí od 20.30 s domácími Poláky, v úterý od 16.30 federální derby se Slováky.

Tým pro soustředění v Plzni

Brankáři: Štochl (Berlín), Galia (St. Gallen), spojky: Jícha (Kiel), Horák (Berlín), Kasal (Celje), Bečvář (Rostock), Zdráhala (Hamm),  Linhart (Plzeň), Babák (St. Gallen), křídla: Motl (Lovosice), Hrstka (Prešov), Jurka (St. Raphael), pivot: Petrovský (Plzeň).

Do Kataru poletí celkem 16 hráčů.

„Byli bychom rádi, aby bylo vybírání co nejobtížnější. Aby byli všichni tak dobří, že nebudeme vědět, na koho ukázat,“ usmál se jeden z koučů Jan Filip. Na Vánoční pohár do Polska nominovali s Kubešem 17členný kádr, sedm jeho zástupců však už má jistou účast na závěrečném soustředění, které v Plzni začne 2. ledna (viz box).

Adepti na zbylá místa? Téměř s  jistotou jedno pravé křídlo a jeden pivot, neboť tyto posty zatím nejsou zdvojené; v nominaci je zatím rovněž pouze jedna levoruká spojka. Tady se dá čekat největší tlačenice: 13 mužů pro plzeňskou přípravu doplní pětice dalších. Z výsledné osmnáctky dva na závěr vypadnou - definitivní rozhodnutí padne po dvou soubojích proti Německu 9. a 10. ledna.

„V hlavách máme nějaké scénáře, ale turnaj v Polsku do nich možná ještě promluví,“ říká Filip: „Všichni teď mají šanci. Půjde o momentální výkonnost, jak se komu turnaj v Katovicích povede. Každý má otevřené dveře.“

Až se po Novém roce sejdou v Plzni ti nejúspěšnější z polské akce, budou trénovat společně s třemi českými hvězdami z bundesligy, které dostaly volno tak jako zástupci soutěží ze Švýcarska (Galia), Francie (Jurka) a Slovenska (Hrstka).

Bude mezi nimi i kapitán Filip Jícha, který po dlouhé rekonvalescenci stihl naskočit v závěru podzimu do pěti duelů svého Kielu. Vedle něj patří k oporám z Německa další kanonýr Pavel Horák a zkušený gólman Petr Štochl.

Češi se v Kataru v těžké skupině utkají postupně s Francií, Švédskem, Egyptem, Islandem a Alžírskem; Island se stal českým soupeřem po kontroverzním udělování divokých karet namísto původně nalosovaného týmu SAE. „Za této konstelace je jasné, že úspěchem bude postup ze skupiny,“ uvedl dříve Jícha.

Český kádr pro Vánoční pohár v Katovicích

Brankáři: Krupa (Prešov), Mrkva (Hamm), spojky: Kasal (Celje), Škvařil (Plzeň), Babák, Szymanski (oba St. Gallen), Bečvář (Rostock), Zdráhala (Hamm), Linhart (Plzeň), Chudoba (Karviná), křídla: Motl (Lovosice), Vinklhöfer (Plzeň), Číp (Prešov), Sobol (Pulawy), pivoti: Hanisch (Karviná), Petrovský, Šindelář (oba Plzeň).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze