Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři o šampionátu v Kataru: Čekáme opulentnost i porodní bolesti

Čeští házenkáři se v dobré náladě chystají na trénink v Plzni. | foto: Český svaz házené

14 2015
V zemi, jejíž možnosti se bez nadsázky dají označit za téměř neomezené, se blíží důležitá událost. „Tenhle šampionát bude velkým milníkem na cestě Kataru k roli sportovní globální jedničky,“ píší organizátoři na oficiálních stránkách házenkářského mistrovství světa.

Turnaj začíná ve čtvrtek, Češi sehrají premiéru v pátek a už dnes si poprvé v dějišti šampionátu zatrénují. Po trase Brno-Vídeň-Dubaj-Dauhá se dopravili do místa, kde má začít spektakulární akce. „Co čekat? Jedním slovem opulentnost,“ říká reprezentační manažer Karel Nocar, jenž v Dauhá v létě při losování MS na vlastní oči spatřil míru luxusu. „Zázemí je nádherné, hotely pětihvězdičkové. Házenou to posouvá do úrovně fotbalového prostředí.“

Tedy tam, kde se sportovci mohou koncentrovat opravdu jen na své výkony. Podpora bude mimořádná, ale zároveň se už teď – ještě před startem šampionátu – ukazuje, že ona vysněná katarská cesta do pozice sportovního hegemona nebude rovná, ale naopak velmi klikatá.

„V něčem jsou úžasní, ale také si procházejí porodními bolestmi,“ popisuje Nocar. „V tomhle směru je vlastně docela spravedlivé, že se některé věci za peníze koupit nedají. Organizaci se musíte naučit postupně, i za cenu oněch bolestí. Ani neomezené prostředky asi nezajistí, aby do Kataru dostaly všechny kapacity z oborů, které by potřebovali. Na dlouhodobý život to tu podle mě neosloví každého,“ popisuje svou krátkou zkušenost s ­Dauhá.

Katarská sportovní vize má už teď jasný vrchol: fotbalový šampionát v roce 2022. Zda jej někdy překoná i pořádání olympiády, to se uvidí. Prvním zátěžovým testem má být házená. Do Dauhá se postupně sjede přes tisíc novinářů, kteří budou mít poprvé v historii házenkářských světových šampionátu mít své mediální centrum ve stylu olympijských her. „I celý servis pro novináře by měl odpovídat standardům, které jsou obvykle nabízeny na velkých akcích typu olympiád či Asijských her,“ uvádějí pořadatelé.

Peníze, štědrost a rozmáchlost jsou téměř jisté. A potenciální rizika? „Věříme, že první test na fotbalový šampionát dopadne dobře jako organizačně, tak bezpečnostně,“ říká svazový šéf Aleš Pospíšil. Dusivé arabské vedro by také nemělo hrozit – leden má v Kataru patřit k měsícům s nejpříjemnějším klimatem. Rovněž dvouhodinový časový posun není nijak „likvidační“, ať už pro fanoušky u­televizí či pro hráče samotné.

„Malinko se posune denní režim, ale myslím, že si rychle zvykneme,“ říká trenér Daniel Kubeš a druhý kouč Jan Filip doplňuje: „Výhodou je, že hned čtyři z pěti zápasů ve skupině hrajeme od 21 hodin místního času, takže rytmus bude hodně podobný.“

Při dnešním tréninku si Češi poprvé vyzkouší jednu z tří supermoderních hal a v pátek duelem s­ olympijskými vítězi z Francie začnou pouštní misi naplno.Najdete na iDNES.czmobilní verze