Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme hrát na hranici svých schopností, říká brankář házenkářů Štochl

Brankář házenkářů Petr Štochl na letošním mistrovství Evropy. | foto: ehf-euro.com

29 2014
Sám podobně extrémní situaci zažívá ve svém klubu v bundeslize. „Za osm let, co nastupuju za Berlín, jsme nikdy neměli tolik zraněných,“ říká brankář házenkářské reprezentace Petr Štochl. V národním týmu to teď není jiné - čtvrteční start kvalifikace o Euro 2016 ve Francii odehrají Češi bez řady marodů. Štochl oslabený tým povede jako kapitán.

V 38 letech je Štochl jedním z posledních zástupců generace třicátníků, která dlouho tvořila osu reprezentace. „My brankáři jsme držáci,“ usmívá se; „starou partu“ bude ve čtvrtek ve Francii zastupovat i další gólman Martin Galia.

Jinak ale tým před přetěžkým startem pod vedením nových trenérů souží mnoho zranění. „Taková je situace, musíme se s ní srovnat,“ říká Štochl a nabízí recept, který se při prekérním stavu pokouší aplikovat v Berlíně: „Nemůžeme řešit, co by, kdyby... Prostě máme tyhle hráče, trenéři je vybrali podle nejlepšího vědomí a svědomí. Jsou tady momentálně ti nejlepší házenkáři z Česka, kteří jsou k dispozici. A hráči jsou šikovní.“

I tak ale souhlasíte, že budete ve Francii velkým outsiderem, ne?
Víme, jaká je situace. Chybí nám osm hráčů - to by byla ztráta pro každý tým. V hlavách ale musíme mít, že tohle mužstvo má nějakou kvalitou a úroveň. Je třeba hrát na hranici našich schopností. A ne si říkat: Ježíš, my jedeme do Francie na momentálně nejlepší tým na světě. To bychom rovnou prohráli.

Zprávy o marodech se pořád vrší. Co s tím můžete vy zdraví dělat?
Nic, jen to brát jako realitu. Je fakt, že Francie je o to větší favorit, ale tím by byla tak jako tak. Zápasy proti ní i v neděli s Makedonií nebudou vůbec jednoduché. Ale máme tady šikovné hráče. Nevidím důvod k velké panice.

Nedělní duel ve Zlíně s Makedonci může být pro průběh skupiny klíčový. Nesvádí to, abyste se soustředili spíš na něj, a ne na giganta z Francie?
Samozřejmě se můžeme bavit o teoriích, pro čtenáře je to zajímavé. Ale z pohledu profesionálního sportovce každý trénink a každý zápas musíme odevzdat vše a je v podstatě jedno, jestli proti Francii, nebo Ázerbajdžánu. Do Chambéry jedeme s určitou taktikou, kterou budeme chtít plnit a předvést náš maximální výkon. Jestli to bude stačit na body, je druhá věc.

Český gólman Petr Štochl čelí střele makedonské hvězdy Kirila Lazarova. Daniel...

Český gólman Petr Štochl čelí střele na Euru 2014 v duelu s Makedonií.

A může to stačit? Francie je fenoménem posledních let.
Zásadní je, abychom byli spokojení s naší hrou. Abychom byli schopní předvést, co v nás je. Co umíme. Uvidíme, jestli to bude dostačující.

V čem je vlastně Francie tak silná, že sbírá jedno zlato za druhým?
Má obrovskou výhodu, že jejich generační výměna proběhla až na jeden výpadek bezbolestně. Mají velké množství kvalitních hráčů a nové do systému dobře zapracovávají. Všichni jejich házenkáři jsou výjimeční, každý v něčem jiném. Mají toho spoustu za sebou, sehráli mnoho důležitých finálových duelů, zkušenost je obrovská. A když už jim to nějak nefunguje, je v brance Omeyer a ten to pochytá.

Od Francie k vám. Jak se vám zatím líbí, jak mužstvo vedou vaši dlouholetí spoluhráči z reprezentace Jan Filip a Daniel Kubeš?
Kluky dlouho znám a vím, jakou mají filozofii, jakým směrem chtějí jít. Líbí se mi to, maximálně je podporuju. Nemám vůbec strach; věřím, že to bude fungovat.

Přece jen, jaké to pro vás je, když vás trénují vrstevníci?
Je to věc ne složitá, ale pro mě s Martinem Galiou zvláštní, obzvláště když tu nejsou Pavel Horák a Filip Jícha, kteří se k naší generaci taky počítají. Všichni mí dlouholetí spoluhráči působí v realizačním týmu ( i manažer Karel Nocar), ale já se pořád řadím mezi hráče a ještě jím nějakou dobu být chci.

Jak to tedy řešíte?
Honza, Dan i Karel jsou moji kamarádi, nebudu dělat, že je neznám. Na kafe si spolu v pohodě zajdeme, ale taky to musí mít nějaký řád - na jedné straně je trenér, vedoucí, manažer, na druhé hráči. Ale já věřím, že to může být výhoda. Propojení mezi zkušenějšími a trenéry fungovalo vždycky a fungovat musí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze