Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkář Zdráhala: I přes prohru se musíme radovat. Náš tým se lepší

Český házenkář Ondřej Zdráhala se snaží prosadit přes bránícího Xaviera Beracheta. | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

17 2015
Několikrát drze překonal brankářskou legendu Omeyera, dohromady dal osm branek, byť mu oficiální zápis jednu ubral. I proto říkal: "Ukázali jsme, co umíme. Doufám, že se budeme dál zlepšovat." Házenkář Ondřej Zdráhala patřil k nejlepším českých hráčům při premiéře na MS v Kataru, v níž tým podlehl Francii těsně 27:30.

Na hřišti sebevědomí prokázal mnohokrát a víru měl i v mysli. „Věřil jsem v remízu, bohužel to nedopadlo. Ale musíme se radovat, jaký jsme za čtrnáct dní přípravy udělali posun,“ tvrdí střední spojka házenkářské reprezentace Ondřej Zdráhala.

Zástupce německého Hammu z druhé bundesligy byl spolu s Pavlem Horákem s osmi trefami nejúspěšnějším střelcem Česka. Ale víc než svého výkonu si cení semknutosti kolektivu: „Co jsme spolu, je tu obrovská věc, jíž Němci říkají teamgeist. Týmový duch je tu cítit po celou dobu.“

První poločas 9:16, druhý 18:14. Jak to, že byly tak rozdílné?
Od začátku zápasu jsme se snažili, abychom Francouze moc nenechali utéct; v první půli se to nepovedlo, ale ve druhé se ukázalo, jak silní jsme a že táhneme za jeden provaz. Kdo šel na hřiště, ukázal svoje maximum. To se cení, i když nás tu důležité zápasy ještě čekají.

Fotogalerie

Byla reálná naděje i na bodovou senzaci?
Já věřil. Francouzi asi nenastoupili v plném nasazení, v průběhu museli nechat hrát svoji základní šestku po celou dobu, neponechali nic náhodě. Asi se báli překvapivého výsledku. My jsme ukázali, co umíme. Doufám, že se budeme dále zlepšovat.

I vy osobně? Vstup se vám povedl výborně.
Důležité je, aby celé mužstvo mělo sebevědomí, pak ho dostane i každý jednotlivec.

Český tým nemívá stoprocentní střelce sedmiček, ale vy jste uspěl. Věříte si na ně?
Házím je i v klubu a myslím, že mám úspěšnost nějakých 82 procent. Trenéři mi věřili a byl jsem rád, že jsem je nezklamal.

Jaká je vlastně česká hra bez Filipa Jíchy? Má to své klady i zápory, ne?
Těžko říct. Když je Filda na hřišti, mladí kluci to někdy mají tak: Dejte mu balon a on to nějak zařídí. Museli jsme hrát všichni spolu, nenechávat to na ostatních. Nebyli jsme alibisté. Nejlepší by bylo hrát takhle a ještě s Filipem. Večer mu ale nebylo dobře a ani nepřijel do haly; uvidíme, jak na tom bude.

Úvod je pro český tým velmi náročný, v neděli čekají Švédové. Jak vidíte jejich kvality?
Ještě jsem je neviděl hrát, ale sílu mají obrovskou. Jsou to hráči na světové úrovni, něco podobného jako Francouzi. Já je tipuju na spolufavority celého turnaje.

Ale po premiéře se není třeba bát, ne?
Udělali jsme pokrok hlavně v hlavě. Natrénováno máme všichni z klubů - tady šlo trenérům hlavně o to, abychom se dali dohromady a táhli za jeden provaz. Abychom při signálech věděli, kde se kdo bude pohybovat, abychom se je naučili dodržovat. To se nám ve druhém poločase s Francií povedlo skvěle.Najdete na iDNES.czmobilní verze