Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na šachtu s nima! Mostecké házenkářky si vyzkoušely prostředí v dole

Mostecká házenkářka Lucia Mikulčík prokázala odvahu a prošla si dýmnici, kam se bojí i někteří chlapi. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

4 2016
Nasadili jí dýchací přístroj, s vyděšenýma očima se trochu cukala, když ho zapínali. Pak šla mostecká házenkářka Lucia Mikulčík kolem báňských záchranářů do tréninkové dýmnice a drsní chlapi od fochu jí ještě popíchli: „Slovenek je dost.“ Zvládla to, přežila!

Zatímco fotbalisty často posílají na šachtu nespokojení fanoušci (i Jarek Nohavica zpívá Já bych jim ukázal. Na šachtu s nima!), pět házenkářek nominovalo do dolu samo vedení.

Tedy ne přímo do dolu, ale do simulátoru zvaného dýmnice. Spadá pod Hlavní báňskou záchrannou stanici v Mostě, kterou si ve čtvrtek kromě Lucie Mikulčík, Simony Szarkové, Markéty Jeřábkové, Michaely Borovské a Dominiky Zachové prohlédl i Peter Dávid, trenér mosteckých Černých andělů, jež doly sponzorují.

„Jsem rád, že vidíme, co všechno mají záchranáři na starosti,“ rozhlížel se po tréninkovém areálu Dávid. Dýmnice je opičí překážková dráha, která simuluje důlní prostředí; má tři patra a šachtu se žebříky.

„Každý báňský záchranář má jednou za čtvrt roku povinnost ji s nasazeným dýchacím přístrojem prolézt, aby nevyšel ze cviku,“ povídal házenkářkám Pavel Pirunčík, zástupce ředitele stanice. Není legrace tuhle dráhu zdolat, zvlášť když ještě obsluha pustí do uzavřeného hangáru dým. „Tady se bojí i chlapi,“ uklidňoval Luciu Mikulčík bývalý prvoligový házenkář a dnes záchranář Petr Zapletal.

Právě on slovenskou oporu Andělů několik úseků provázel. Kouře ji ušetřili. „Líbilo se mi to. Mám ráda extrémy, vždycky všechno vyzkouším. Připadala jsem si jako ve filmu Hra o přežití nebo Ironman,“ usmívala se drobná, ale energická blondýnka. Na zádech nesla čtrnáctikilovou kyslíkovou bombu, měla potíže s ní prolézt úzkou štěrbinou. „Plazit se s tím je těžké, hlavně na koordinaci.“

Nejhůř jí však bylo hned na začátku, když jí přilípli masku na obličej. „Spouštění vzduchu bylo nepříjemné, bála jsem se, že mi nepůjde dýchat.“ Ale šlo to a spoluhráčky ji hecovaly, že vypadá jako potápěč.

V sobotu už masku ani helmu potřebovat nebude, v házenkářském „mundúru“ s Mostem vyběhne v interlize doma na Trenčín.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze