Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házená marně sní o Lize mistryň

18 2000
P r a h a - Házenkářky mistrovské Slavie Praha jsou doma - a zatím kupodivu i v Evropě - pověstným jednookým vládcem mezi slepými. Jejich dosavadní parádní jízda proto ve vedení klubu namísto nadšení vyvolává spíš nářky. "Slavia se nyní pohybuje v házené úplně jinde, než kam podle výkonnosti právem patří. Tohle není naše kategorie," prohlásil prezident a jeden z hlavních mecenášů vršovického klubu Jiří Poletín. V soutěžním zápase nové sezony družstvo z Edenu dosud nenašlo přemožitele.

Nenarazilo zatím ani v evropském Poháru EHF, který měl být první ostřejší prověrkou formy úřadujícího českého mistra. Izraelský tým amatérek z Holonu převálcovaly ale Pražanky nevídaným způsobem, když soupeřky deklasovaly v obou střetnutích výsledky 38:12 a 48:10.

"Takové výhry nás mohou těšit, ale to je všechno. Slavit je nebudeme. Náš cíl je jinde, chceme hrát Ligu mistryň. Jenže toho se asi nedočkáme ani v případě, že bychom stanuli ve finále tohoto ročníku Poháru EHF," prohodil po gólové smršti s izraelským týmem v nadsázce trenér českých mistryň Jiří Zerzáň.

V tu chvíli asi ještě netušil, jak krutou měl nejspíš pravdu. Dlouhodobá zoufalá bilance (to v případě účasti) či častěji úplná absence české ženské házené v pohárové Evropě v minulých letech totiž srazila národní koeficient až na osmadvacátou příčku. Ta značí pro Slavii téměř jistý zmar snu o nejprestižnější evropské klubové soutěži házenkářek.

"Pro vstup do Ligy mistryň je zapotřebí v tomto žebříčku států nejhůře pětadvacáté místo," upřesnil činovník Evropské házenkářské federace (EHF) František Táborský. Největší neštěstí Slavie tkví ovšem v systému výpočtu tohoto národního koeficientu. V kuloárech klubu tak koluje planá víra, že momentálně nejlepší domácí tým letos bojuje o příští Ligu mistryň.

"Chceme jít v poháru co nejdál. Hrajeme o body do koeficientu pro příští ročník a doufáme také v domácí titul," oznámil před časem ředitel DHC Slavia Jaroslav Schmid. "Přestože ještě nejsou pevně stanovena nová pravidla výpočtu koeficientů, podle mých informací to pro Slavii vůbec nevypadá potěšitelně. Obecně totiž platí, že výsledky z poslední sezony se z technických důvodů nezapočítávají a vychází se ze tří předchozích sezon," vysvětlil Táborský.

Pokud budou skutečně za základ pro výsledný pohárový koeficient považovány sezony podzim 1998 až jaro 2000, nemůže Slavia na posun české ženské házené v žebříčku národů směrem výš, a tedy na Ligu mistryň vůbec pomýšlet. Poslední dva roky hrála totiž v Evropě z českých ženských týmů jako jediná, přičemž předloni skončila ve druhém kole na slavném týmu Baekkelagets Oslo a loni ji zastavil tentýž skandinávský soupeř hned v prvním kole.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze