Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šuma: Trest pro Klimta tým semknul. Nebyl to zákrok na tři měsíce

Zadumaný lovosický trenér Vladimír Šuma. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2015
Házenkáři Lovosic se vzpírají nepřízni osudu. I bez tří spojek složili dosud neporažený Jičín. Vydrží dál vyhrávat bez opor?

Dvě spojky mají zraněné, třetí potrestanou. A na hodně dlouho. V Lovosicích těžko rozdýchávají, že Václav Klimt vyfasoval tříměsíční distanc za zákrok na brněnského Radka Mrázka.

„Odborníci z komise usoudili, že to nebyl dovolený zákrok, já jsem samozřejmě opačného názoru. Nikomu u nás se ten verdikt nelíbí, ale tým to spíš semklo. Určitě to nebyl zákrok na tři měsíce,“ diví se výši trestu kouč extraligových lovců Vladimír Šuma.

Pamatujete někdy v házené takový trest?
Ani nevím, jestli podobný trest někdy padnul. Když to porovnám s jinými zákroky, které se dějí, tak to nechápu. Tohle bylo zepředu, tělem, ne pěstí do obličeje ani zezadu. Klimt ho trefil ramenem do žeber. Mrázek nedohrál, vypadalo to ,že umře. Ale co jsem slyšel, tak hned druhý den se mu dařilo dobře. Nechci nikoho obviňovat, že filmuje, ale asi byl brzy fit.

Zvažujete odvolání proti trestu?
Určitě po polovině trestu zkusíme zažádat o prominutí zbytku. Ale byl bych hlavně rád, kdyby se všem měřilo stejným metrem. Nemůžu samozřejmě tvrdit, že nás někdo chtěl poškodit či sestřelit, ale trest je to neúměrný tomu, co se stalo.

Přestože vám chyběli kromě potrestaného Klimta i zranění Miko s Chroustovským, Jičín jste doma porazili 30:21.
Důležitá výhra, vcelku jsme se s těmi absencemi poprali. První poločas byl vyrovnaný, střídali jsme se ve vedení. Pak se nám povedl vstup do 2. půle, úsek hry jsme vyhráli 7:1 a od toho se vše odvíjelo.

Zamyšlený Vladimír Šuma na lavičce Lovosic.
Vladimír Šuma, trenér lovosických házenkářů

Asi jste ale nečekali, že takto oslabení přehrajete dosud neporažený Jičín o devět branek.
Ten jednoznačný výsledek mě překvapil. A také to, že jsme dokázali dát 30 branek Jičínu, který ve třech utkáních předtím inkasoval dohromady jen 56 gólů. Hlavně díky tomu, že nám proti zápasu s Frýdkem výrazně stoupla procentuální úspěšnost zakončení.

Jak zatím hodnotíte váš rozjezd do extraligové sezony?
Hlavní je, že jsme zvládli dvě domácí utkání. Loni jsme byli po začátku devátí, zaspali jsme start. Teď se nám daří doma, to je hlavní důvod, že máme klidnější začátek.

Jak si vede Milan Berka, který po minulé sezoně ukončil kariéru, v roli vašeho asistenta?
Výborně. Má moji maximální důvěru, hodně mi pomáhá. Loni byl ještě součástí týmu, má k hráčům blíž, to je pozitivní.

A jak jste spokojený s posilami Boučkem a Havlem?
Zatím hrají prim. Jirka Bouček plní svoji roli rozehrávače, prosadí se jeden na jednoho. Na Ivošovi Havlovi je vidět, že vzešel z lovosické házené, vyrůstal s Jirkou Motlem či Honzou Landou. I bez velkého společného tréninku hned zapadl do týmu.

Nepřekvapuje vás, že na čele tabulky se zatím usadily Hranice? Ve čtyřech zápasech ještě neztratily ani bod.
Mě Hranice nepřekvapují, loni měly velice těžkou sezonu, ale teď se jim uzdravil Tůma a mají jeden z nejzkušenějších týmů v extralize. Na Jičínu se loni také podepsala marodka a letos předvádí jiné výkony, když jsou kompletní.

Vás teď může ještě výš v tabulce vystřelit dvojzápas v Litovli a doma s posledním Zlínem.
Doufám, že nám po tomto dvojzápase naskočí 4 body. Musíme hrát jako proti Jičínu, v pohybu, s velice dobrým návratem. Když to udržíme, můžeme i bez opor uspět.Najdete na iDNES.czmobilní verze