Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Našli čeští házenkáři konečně pivoty? Můžou si vybírat rovnou ze dvou

Český házenkář Jan Užek střílí v utkání proti Švýcarsku. | foto: Alex Wipf/chf.ct

1 2015
Dlouhodobě to je nejpalčivější post národního týmu. Že by se nyní u házenkářské reprezentace začaly věci obracet k lepšímu? Při středeční kvalifikaci ve Švýcarsku podali velmi dobrý výkon hned dva pivoti: jak nováček Jan Užek z Karviné, tak další mladík Leoš Petrovský z Plzně. Oba jsou přitom ročník narození 1993.

Posledním hráčem, který měl na brankovišti v české házenkářské reprezentaci skutečnou extratřídu, byl David Juříček. Postavou na pivota sice spíše malý a rozhodně spíše hubený, technikou a citem pro hru ovšem mimořádný – však byl vyhlášen i nejlepším pivotem MS 2005.

Od jeho éry však následovalo dlouhé hledání. Často bylo nejlepší variantou poslat na tento post kapitána Filipa Jíchu; sice to znamenalo „obětovat“ jeho schopnosti střelby z dálky, univerzál Jícha ovšem umí na pivotu zahrát velmi dobře.

Nyní by podobné tahy, zdá se, mohly být minulostí.

Při středeční výhře 30:26 ve Švýcarsku byli v kvalifikaci o Euro 2016 na brankovišti velmi dobří hned dva mladíci. „Pro Honzu Užeka to bylo první velké utkání, byl do toho hozený,“ ocenil kouč Jan Filip, že karvinský talent (ročník 1993) v ostré reprezentační premiéře dal dva góly.

Dokonce šest si jich pak připsal plzeňský Leoš Petrovský, což z něj učinilo nejlepšího střelce týmu. „Po druhé trefě jsem si to užíval, šlo to samo,“ líčil Petrovský, stejný ročník narození jako Užek: „Hodně mě to bavilo, byl to jeden z mých nejvydařenějších zápasů za reprezentaci. Pro psychiku je vždycky důležité proměnit prvních pár střel, pak je vše snazší.“

V kádru národního týmu jsou navíc i další dva pivoti Jakub Šindelář a Tomáš Říha, u nich je však hlavním využitím práce v defenzivě.

Zpět tedy ke dvojici, která by gólům neměla jen zabraňovat, ale také je dávat.

Český házenkář Leoš Petrovský střílí na branku Egypta.

Český házenkář Leoš Petrovský střílí na branku Egypta na MS v Kataru.

Petrovský má pro pivota ideální výšku, ovšem stále se pere s váhou; jeho postava je – kulantně řečeno – na vrcholového sportovce neobvyklá.

„Hráč s opravdu obrovským potenciálem pro mezinárodní házenou. Odehrál poměrně hodně minut, nicméně se ukázalo, že má před sebou velký kus práce, aby dosáhl potřebné hráčské a atletické úrovně,“ hodnotilo jej trenérské duo Jan Filip, Daniel Kubeš po světovém šampionátu v Kataru.

Ve Švýcarsku bylo znát, že Petrovský od té doby na postavě pracuje, jakkoli je před ním pořád hodně cesty. Karvinský Užek nemá tolik centimetrů ani kilogramů, ale potenciál na pivotu u něj podporuje především čtení hry a nadstandardní technika, třeba při zpracování míče.

Už v sobotu by oba měli v odvetě proti Švýcarům (od 17.00 v Plzni) dostat další cenné reprezentační minuty. Pro budoucnost národního týmu by bylo jen dobře, pokud by zopakovali své středeční výkony ze Schaffhausenu.Najdete na iDNES.czmobilní verze