Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč o házenkářském lazaretu: Někteří hráči ani netušili, že nastoupí

Ondřej Zdráhala patří mezi málo tradičních opor házenkářů, jež neskolila zranění. | foto: Alex Wipf/chf.cz

9 2015
I za normálních podmínek by to byla notná šichta: čeští házenkáři zakončí kvalifikaci o Euro 2016 ve středu v Brně proti mistrům světa z Francie a v neděli ve žhavém makedonském „kotli“ ve Skopje. Jenže situace normální není. Týmu chybí deset marodů včetně kapitána Filipa Jíchy! „Prostě se s tím musíme vyrovnat,“ uvedl jeden z koučů Jan Filip.

Sám nejlepší český házenkář současnosti Filip Jícha se trpce označil pouze za „nehrajícího kapitána“; v končící sezoně mu zdraví nedovolilo přijet ani na jeden ze tří termínů kvalifikace o Euro 2016. A kdyby šlo jen o něj... V obraně budou citelně chybět siláci Horák a Szymanski, v útoku rovnou čtyři levoruké spojky (Linhart, Brykner, Řezníček, Chudoba), v brance zkušený Martin Galia.

Na rovnou desítku absentérů vše zaokrouhlují pivot Říha a mladý čahoun Kasal.

„Je to věc, kterou neovlivníme. Musíme se pokusit vytěžit maximum z toho, co máme,“ uvedl Jan Filip, společně s Danielem Kubešem trenér týmu.

Proti Francii by Češi ani v plné síle nebyli favority. Rovněž v Makedonii, která disponuje velmi slušnou házenkářskou generací a má až fanaticky oddané fanoušky, by to i s Jíchou a spol. byla hodně náročná partie.

Nominace Česka

Brankáři: Štochl, Mrkva, spojky: Babák, Bečvář, Stehlík, Škvařil, Šimůnek, Zdráhala, křídla: Hes, Hrstka, Jurka, Kotrč, Sobol, pivoti: Petrovský, Užek.

Ale takto? „Prostě musíme hrát s tím, co je k dispozici. Jsou tu nejlepší hráči, jimiž momentálně naše házená disponuje,“ uvedl Filip pro svazový web. „Pro každého to bude událost, šance i zkušenost. Někteří hráči minulý týden ještě ani netušili, že tu budou a že nastoupí proti olympijským vítězům a letošním mistrům světa.“ A jen ocenil, jaký soupeř se v Brně ve středu od 18 hodin představí: „Víme, s kým máme čest. Čeká nás nejlepší tým světa, který nemá slabiny.“

Možné české trumfy na cestě k případnému obrovskému překvapení?

Třeba to, že mužstvo opravdu nemá co ztratit. Či fakt, že se Češi s Francii v sezoně již dvakrát utkali - na podzim v kvalifikaci a v lednu na MS v Kataru. „Máme taktické varianty a víme, co by na ně mohlo platit,“ podotkl Filip. A pak je tu faktor „Brno“, kde se reprezentaci dlouhodobě daří. „Věřím, že nás fanoušci opět podpoří, to se pak lépe hraje,“ říká jeden z koučů národního týmu.

Ten má v tabulce nyní pět bodů a je na druhé, postupové příčce. Makedonii však čeká nesrovnatelně lehčí utkání ve Švýcarsku - a na závěr přímá bitva s Českem. A svěřenci koučů Filipa s Kubešem se v ní bohužel budou muset představit v sestavě, jež má do ideálu velmi daleko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze