Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hesla vepsaná do kůže se mosteckým házenkářkám dostala pod kůži

Petra Růčková z Mostu proskakuje obranou Slavie. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

22 2014
O českém titulu rozhodne až poslední duel, Andělé doma úžasné finále se Slavií srovnali. Motivační hesla vepsaná do kůže házenkářek Mostu přinesla další důkaz, že sportovní psychologie má svou váhu. I tahle zdánlivá maličkost je postrčila k vyrovnání finále českého play-off na 2:2.

"To je ten plošný postřik, co jsem se naučil od pana Mariana Jelínka, aby to zasáhlo co nejvíc šatny," jmenoval mostecký trenér Dušan Poloz svého hokejového kolegu a dříve i osobního kouče Jaromíra Jágra. "Máme nějaká motivační videa, neustále s tím pracujeme."

S popsanýma rukama Černí andělé ve strhujícím zápase přetlačili Slavii 29:28 a o mistrovi se rozhodne až v sobotu v Praze.

Polozovi se na pravém předloktí vyjímalo slovo Nasazení. "Na levačce jsem měl Klid, ale to jsem zrušil, protože to pak nejsem já," usmál se. Na klubovém Facebooku vyvěsila Martina Vysloužilová, křídlo Andělů, 31 hesel. Třeba Odhodlání, Vůle, Obětavost, Radost, Důvěra, Respekt.

"Každý z nás si jedno vylosoval, měly to všechny hráčky i členové realizačního týmu. Ať holky chtějí, nebo ne, když se pak na to podívaly, tak to fungovalo. A možná, možná i rozhodlo..." byl Poloz naměkko. Přiznal, že po zápase mu vyhrkly slzy do očí.

Ladit hlavy svému týmu bude i před sobotním grandfinále. "Je to ale hrozně těžké, protože ta psychologická struna hráček je strašně rozdílná. Trefit co největší množství holek, aby to mělo účinek, je složité. A tohle v pátém zápase rozhodne, protože jinak se už nemáme čím překvapit," míní.

V úterý Most zase ukázal vítěznou touhu, díky které loni slavil zlatý hattrick, tedy interligový a český titul plus triumf v Challenge Cupu. "Morálka tam je, to vím určitě. Před čtvrtým finále jsem si vzpomněl na všechny loňské zážitky. A do spousty holek se to taky dostalo," viděl Poloz.

Síly ubývají, proto se už - sportovní terminologií řečeno - jede na morál. "Když se hrají dva zápasy po sobě, máme ty druhé vždy horší. Dá se diskutovat, zda je to fyzičkou, ale hlavně je to postavami. Naše hráčky jsou vysoké a těžkopádné, slávistky rychlonohé. Proto jsem rád, že už máme před sebou utkání jen jedno," kvituje kouč.

Ale vyřazovací způsob boje o titul, který loni nebyl, ho nenadchl. "Sám cítím, že mi play-off nesedí. Hrát pořád proti jednomu soupeři je ubíjející, nicméně pro diváky zajímavé. Příprava na zápasy je čím dál složitější, rozhodují fakt maličkosti. Každá přihrávka, každý útok, každá obranná situace."

Tisícovka fanoušků po velevýhře rachotila, trenér se ale domnívá, že Andělé můžou předvést víc.

"Myslím, že nehrajeme pořád v optimální pohodě. Pokud ze sebe vytáhneme, co v nás je, páté finále zvládneme. Doufám, že si holky na loňské úspěchy zase vzpomenou... Ježišmarja, to bude nádhera!" těší se už teď Poloz.

Pokud zlato necinkne, zoufat nebude. "Pořád jsme na správné cestě. Vždyť před dvěma lety byl tenhle tým sedmý v interlize, od té doby sbíráme jen medaile. To se nikomu nezdálo. Letos zlatá v poháru, bronzová v interlize a nejhůř stříbrná česká, k tomu osmifinále Poháru EHF. Klub jde dopředu, neustále se posouvá," kvituje. "Vyhrál u nás jen mistr Michalovce, sezonu už teď považuju za úspěšnou. Ale chceme víc!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze