Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Debut snů. Neexistuje nic lepšího ani těžšího, řekl Šimůnek po Francii

Ondřej Šimůnek s číslem 14 při své velké premiéře za házenkářskou reprezentaci. | foto: Foto: Alex Wipf/chf.cz

11 2015
Tomu se říká start reprezentační dráhy! 23letý házenkář Ondřej Šimůnek dostal při vlně zranění nečekanou pozvánku - a kariéru v národním týmu začal duelem proti šampionům z Francie. „Jestli mohl být debut lepší? Asi těžko, když člověk na prvním srazu nastoupí proti nejlepšímu týmu světa,“ prohlásil Šimůnek, který bránil francouzské hvězdy.

Premiéra v národním týmu, toť pro každého sportovce událost sama o sobě. Ondřej Šimůnek bude ovšem mít zážitek ještě vylepšenější. Není ani příliš velkou nadsázkou, že na tom byl podobně, jako kdyby basketbalistu rovnou poslali proti Dream Teamu. „Neexistuje nic lepšího ani těžšího,“ popsal to trefně on sám.

Reprezentace Francie je totiž v házené opravdu čímsi na způsob legendárního týmu okolo Jordana a spol. Češi podlehli v Brně v kvalifikaci o Euro Francouzům 24:34 a mladík z Dukly Praha sbíral své první minuty v defenzivě. Trenéři mu dali roli uprostřed obrany, kde se střetával s esy soupeře.

„Bránit je tedy nebyl žádný med,“ uznal. „Je to tak jiný level... Člověk se může snažit, jak chce; jednorázově se vám to může povést. Je  to neskutečná zkušenost. Ten zápas mi dal tolik!“ chrlil ze sebe emoce.

Debut to byl nezapomenutelný, měl ale vůbec čas si jej užít? „Při prvním zápase toho má člověk v hlavě spoustu,“ líčil vytáhlý blonďák, jehož do reprezentace katapultovala nevídaná vlna zranění, kvůli nimž trenéři postrádali celkem jedenáct hráčů. „Snažil jsem se si užít aspoň naše úspěchy v obraně,“ dodal.

Házenkářský debutant Ondřej Šimůnek.

Házenkářský debutant Ondřej Šimůnek.

Místo protihráčů z extraligy náhle Šimůnek musel bránit třeba čerstvého vítěze Ligy mistrů, obřího pivota Sorhainda. „Až se bojím, že se na takovou úroveň nemůžu nikdy dostat,“ říkal upřímně. Ale konfrontace s těmi nejlepšími z nejlepších jej zároveň nabila: „Je to neskutečná motivace, Aspoň si můžu do klubu něco odnést.“

Nečekaný člen národního týmu vpadl do reprezentační party zostra. „Ale trenéři i všichni se mi snažili pomoci a podpořit mě. Na všechno jsem se mohl přijít zeptat. Nejsou na mě tak tvrdí, jak kdybych přijel na druhý nebo třetí sraz,“ popisuje.

A nevšední házenkářské zážitky Ondřeje Šimůnka budou pokračovat: s týmem zamíří do Makedonie, kde v neděli čeká duel o vše - a 8 000 fanoušků v hledišti!

„Nikdy jsem tolik diváků nezažil. Ale když to chce člověk zvládnout, musí se od toho oprostit. Vzít si od fanoušků jen to pozitivní a brát si od nich sílu,“ plánuje kurážně Šimůnek. „U nás jsou fanoušci příjemné blázniví, tam jsou fanatičtí. Bude tlak na nás i na rozhodčí. Ale z týmu cítím obrovskou bojovnost.“

Sám ji může podpořit. A pokud by házenkáři v Makedonii třeba i díky jeho příspěvku vybojovali postup na evropský šampionát, byl by vstup Ondřeje Šimůnka do reprezentace už naprosto bezchybný.Najdete na iDNES.czmobilní verze