Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peníze jsou víc, rozhodla házená. A místo Austrálie vzala na MS Němce

Australané (jejich hráč vpravo) už na MS hráli, jenže teď je mezinárodní federace vyloučila. | foto: Profimedia.cz

12 2014
Už za týden, v neděli 20. července, bude rozlosován asi nejpompéznější házenkářský šampionát v dějinách, šejkové v Kataru rozdělí týmy do skupin pro mistrovství světa. Jenže na nablýskané slavnosti není zájem o chudé. Snad jen tak se dá vysvětlit, že Mezinárodní házenkářská federace místo kvalifikované Austrálie vzala na divokou kartu Němce.

Až bude v Dauhá sledovat losování i česká delegace, nebude si moci přát do skupiny vysněného protivníka. Na světových šampionátech jím vždy jsou hráči Austrálie - duel s nimi slibuje netradiční házenou proti sympatickému soupeři a také téměř jistotu dvou bodů, zástupce Oceánie vždy patří k nejhorším.

Jenže Australané v osudí nebudou, ač se do Kataru kvalifikovali. Oficiální zpráva od organizace IHF zní: Oceánie nemá plnohodnotnou kontinentální federaci. Proto Australanům místo sebrala - a udělila divokou kartu Německu.

Naštvaný Island

Australané nejsou jediní, kdo se zlobí na házenkářskou federaci. Poté, co se rozhodlo o australské diskvalifikaci, si totiž volné místo začal nárokovat Island, který si v kvalifikaci vybojoval místo prvního evropského náhradníka. Šéfové házené ovšem určili, že kritériem bude umístění na posledním světovém šampionátu, kde skončili lépe Němci. Islanďané přitom mají stříbro z olympiády v roce 2008 a na posledním Euru, kam se Německo ani nedostalo, skončili pátí. „Jde tu jen o televizní práva, a tudíž peníze,“ kritizoval mezinárodní federaci islandský reprezentační trenér Aron Kristjánsson.

Výsledkem je smutek Australanů, pošpiněná image házené a rozpaky dokonce i ze samotného Německa. I zde cítí, že tahle cesta na MS má podivnou pachuť.

„Místo šesté australské účasti v řadě se najednou její místo vezme a udělí nejlépe postavenému týmu z MS 2013, který se letos nedostal. Náhodou je jím Německo, země s nejsilnější ligou a největším hospodářským významem,“ píše v komentáři německá stanice Sport 1: „A řekněme si upřímně, postupovalo by se podobně, kdyby šlo třeba o Polsko, které nás vyřadilo v baráži? Pravděpodobně ne.“

Němci, v jejichž bundeslize se koncentrují největší hvězdy svého oboru včetně Filipa Jíchy, čelili v házené sportovní tragédii. Propásli olympiádu v Londýně, letošní Euro a ve zmíněné baráži s Polskem i světové klání v Kataru. Stále hledají nového kouče, k tomu sčítali ztráty, báli se budoucnosti.

Najednou je však zase dobře. „Za toto rozhodnutí jsme velmi vděční. Ale nejde o žádný Lex Deutschland,“ brání se viceprezident německého svazu Bob Hanning.

Vážně ne? Australané v oficiálním stanovisku uvedli: „Jsme očividně obrovsky zklamaní. Zvlášť když takové rozhodnutí přišlo půl roku před startem turnaje, na který se naši hráči připravují dva roky. Přitom jsme od roku 1988 loajálním členem mezinárodní házenkářské rodiny a vždy jsme na všech šampionátech bojovali statečně a se ctí.“

Důležitá je sledovanost

Zdali stejně proběhl i zákulisní boj proti nim, se možná nikdy nedozvíme. Zda je na vině silný německý lobbing, či rozhodla sama IHF v čele s prezidentem Hassanem Moustafou. Ten se třeba po olympiádě v Londýně nechal slyšet: „Házená se v žebříčcích sledovanosti propadla jen proto, že nám chyběla sledovanost Němců.“

Podle komentáře Sport1 tím Moustafa mimo jiné jasně ukázal, že mu „očividně vůbec neleží na srdci osud menších svazů a rozvoj házené na planetě; prezentace na německém trhu je pro nejvyššího představitele tohoto sportu důležitější“.

Účastníci MS

Pořadatel: Katar.

Evropa: Bělorusko, Bosna, Česko, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Makedonie, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

Asie: Bahrajn, Írán, SAE.

Afrika: Alžírsko, Egypt, Tunisko.

Amerika: Argentina, Brazílie, Chile.

Divoká karta: Německo.

Peníze jsou jako vždy na prvním místě. Zvlášť když divokou kartu do té doby mužské šampionáty nikdy nepoužily. 

„Mám ještě nějaké další nápady, ale musíme je prodiskutovat,“ odpověděl Moustafa na dotaz, zda by nechtěl následovat basketbal, který pro MS 2014 udílel divoké karty hned tři. Podle německého tisku se zvažují divoké karty pro kvalifikační olympijské turnaje.

A s tím vše souvisí. Odříznutí Austrálie by mělo mít ještě jeden „vizionářský“ důsledek - světový šampionát v Kataru bude klíčovým pro olympiádu v Riu 2016. Hned sedm účastníků MS bude mít šanci (vítěz získá přímou účast, šest půjde do kvalifikačních skupin). Oproti tomu z Eura 2016 postoupí jen vítěz, stříbrný půjde do kvalifikace, do níž nejspíš proklouzne i bronzový celek. Ale medaile bude třeba.

Němci tak živí nečekanou naději na mezinárodní úspěch a třeba i na olympijský sen. Ten by si moc přál šéf házené Moustafa, který se pro změnu zase těší na více peněz do federační kasy a větší sledovanost.

Avšak pro renomé sportu to je vlastní gól - nebo spíš neproměněná sedmička.Najdete na iDNES.czmobilní verze