Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Harrachov po zrušení Světového poháru opouštějí zklamaní fanoušci

Světový pohár v Harrachově překazilo počasí | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

12 2010
Stovky fanoušků opouštějí zklamaně Harrachov. Počasí neumožnilo pořádání Světového poháru v sobotu, ani v neděli. Ve tři hodiny odpoledne ho organizátoři definitivně zrušili. Návštěvníci si mohou vstupenky ponechat na lednové lety na lyžích nebo žádat vrácení vstupného.

Světový pohár přišel na jedenáct milionů korun. "Vždycky, když se závod neodskáče, je to problém. V tuto chvíli víme, že zcela jistě nebudeme mít žádný výdělek, ztráty by jsme mohli znát za čtrnácti dnů," informoval místopředseda organizačního výboru závodů Jiří Krejčí.

Pořadatelé tak například přijdou o sponzorské zisky a příjem z prodeje televizních práv. K menšímu prodělku jim pomůže pojistka, za níž zaplatili více než milion korun. Peněžní ztráty však prý organizátory tolik netrápí, to spíše pocit zmaru.

Světový pohár v Harrachově překazilo počasí

Na můstku neustále pracovali dobrovolníci, nebylo to ale nic platné.

Ještě před víkendem správně předpokládali, že největší počet návštěvníků přijede z Polska. V sobotu odpoledne chtělo skoky vidět tisíce fanoušků.

"Centrální parkoviště, na které se vejde zhruba dvě stě padesát aut, je již obsazené, proto musejí řidiči parkovat podél obchvatu," upozorňoval jeden z dobrovolníků. Jiná možnost parkování ani nebyla, jelikož policisté uzavřeli centrum Harrachova.

Diváci vyvolávali skokany marně

Cesta za Světovým pohárem probíhala hladce. "S dopravou jsme neměli problémy. Ta začíná kolabovat, až když se zde objeví zhruba padesát tisíc lidí," zmínil Jiří Krejčí.

Počasí s hustým sněžením a větrem už napovídalo, že ze skoků nic nebude. Na stadionu v Harrachově to však vypadalo, že fanoušci věří v opak. Poláci, někteří posilněni alkoholem, vyvolávali skokany za pomocí houkaček. S každou minutou jejich intenzita stoupala. Nebylo jim to však nic platné.

Světový pohár v Harrachově překazilo počasí

Polští fanoušci vyvolávali své sportovce marně.

Ještě v půl páté, kdy už jsme měli být svědky neuvěřitelných výkonů Nora Anderse Jacobsena, Thomase Morgensterna nebo nejlepšího polského skokana Adama Malysze i českého týmu, závodu bránilo počasí. Organizátoři poté, co posunuli start dvakrát o půl hodiny, závod definitivně zrušili.

Nepomohla ani přítomnost prezidenta Václava Klause. "Přál bych si, aby vyšlo počasí. Když ne dnes, tak alespoň zítra. Mrzí mě to hlavně kvůli lidem, kteří tady odvedli obrovské množství práce," říkal, když pozdravil fanoušky před závěrečným ohňostrojem a omluvou za počasí od Krakonoše.

Spokojení byli jen místní obchodníci

I čeští fanoušci věřili v konání Světového poháru až do poslední chvíle. Nadchla je atmosféra, cena vstupného i občerstvení. "Přijeli jsme podpořit komplet celý český tým. Jsme trochu zklamáni, ale nedá se nic dělat," posteskla si Jana Koldovská z Tanvaldu.

S nadějí konání nedělních skoků odcházela z areálu zhruba tisícovka návštěvníků různé národnosti. Doufali však marně.

Světový pohár v Harrachově překazilo počasí

Počasí přálo snad jen sněhulákům.

Jistý výdělek si mohou pochvalovat místní prodejny. "V době konání závodů tu máme narváno, nesrovnatelně oproti běžným dnům, ale největší frmol je, když se závody odjedou," informuje pokladní místního marketu.

Policisté, přestože byli celou dobu na místě, nemuseli vážněji zasahovat. "V sobotu jsme řešili jen krádež několika párů sjezdových lyžích, což ale nemuselo souviset s pohárem," uvedl Kmínek. Za hladký průběh konání poháru podle něj vděčí česká policie také kolegům z Polska.Najdete na iDNES.czmobilní verze