Český koulař Tomáš Staněk se soustředí na svůj vrh ve finále halového ME v...

Český koulař Tomáš Staněk se soustředí na svůj vrh ve finále halového ME v Glasgow. | foto: AP

Koulař Staněk získal na HME bronz, Šnejdr, Vrzalová a Hrubá postupují

• 8
Večerní program prvního dne HME určil první medailisty. Jedním z nich je i koulař Staněk, který vybojoval bronz. Vrzalová slaví na 1500 m postup, Mäki a Mezuliáníková končí. Do semifinále 800 m prošel Šnejdr, uspěla i výškařka Hrubá. Pětibojařka Klučinová skončila desátá.

První medaile na evropském halovém šampionátu v Glasgow si rozdali koulaři. A jednu z nich ukořistil Tomáš Staněk. Obhájce stříbra z Bělehradu svým prvním měřeným pokusem zaznamenal výkon 21,25 metru, čímž si stanovil nové sezonní maximum.

ONLINE

z 1. dne HME v Glasgow

Chvíli figuroval i na druhém místě, pak jej ale kromě vítězného Poláka Michala Haratyka překonal i Němec David Storl. Český reprezentant však pódiové umístění uhájil a potvrdil, že před šampionátem byl za žhavého kandidáta na medaili označován právem.

ROZHOVOR

s medailistou Staňkem

„Po sezoně plné zranění, pánbůh zaplať, že z toho alespoň nějaká medaile je,“ radoval se Staněk v rozhovoru pro ČT. „Finále bylo mnohem těžší než kvalifikace a trošku i beznadějné. Snažil jsem se to rozjet jako na tréninku, ale asi jak jsem nebyl vyházenej, tak to nešlo.“

Ve finále jej oba soupeři předčili skvělými výkony. Haratyk se  vrhem dlouhým 21,65 posunul na první místo evropských tabulek a o 18 cm si vylepšil osobní rekord. Storlovi stříbrnou pozici zajistilo 21,54 metru.

Tři české postupy

Vrzalová, čerstvá česká rekordmanka na patnáctistovce, ve večerním programu zazářila. Na své oblíbené trati skončila v rozběhu o setinu druhá, když po celou dobu vedla a souboj o první místo prohrála až v těsném finiši. Cílem proběhla v čase 4:08,06 a může těšit na nedělní boje o medaile.

ROZHOVOR

se Simonou Vrzalovou

„Věděla jsem, že budu muset běžet rychle,“ prozradila mezi nádechy v rozhovoru pro ČT. „Viděla jsem, jak je to za mnou natlačené, a popravdě mi už docházely síly. Ale jsem samozřejmě ráda, že to takhle dopadlo. Před finále budu muset rychle zregenerovat, protože rozběh mi vzal opravdu hodně sil. Věřím si na nějaké pěkné umístění.“

Další dvě české zástupkyně na 1500 metrech Kriistina Mäki a Diana Mezuliáníková neuspěly.

ZPRAVODAJSTVÍ

z dopoledního programu 1. dne HME v Glasgow

Až díky pár centimetrům a cílové fotografii si postup do semifinále osmistovky zajistil Filip Šnejdr. Kuperse z Nizozemska předstihl o setinu sekundy a před kamerami ČT svému štěstí stále nevěřil. „Když jsem se podíval na cílovou fotografii, myslel jsem, že jsem pořád třetí. Ale jsem druhý, takže mám velkou radost. Naštěstí se ze štafet umím předklánět,“ usmíval se Šnejdr.

Jeho parťák Lukáš Hodboď v rozběhu neuspěl. Vypadl také tyčkař Matěj Ščerba, který překonal 5,35 metru.

Ve velkém stylu zahájila kvalifikaci výškařek Michaela Hrubá - až do 189 centimetrů zdolala všechny laťky na první pokus. Na metě 193 cm sice neuspěla, přesto se mezi postupující do finále vměstnala.

Eliška Klučinová skončila v pětiboji na desátém místě, poslední ze všech závodnic, které soutěž dokončily. Ve večerním programu předvedla ve skoku do dálky výkon 5,94 metru a porazila jedinou soupeřku, osmistovku pak v průběhu vzdala. „Mám problémy s achilovkou a už jsem se neměla kam propadnout,“ zdůvodnila své rozhodnutí.

Celkově získala 3518 bodů a po závodě přiznala, že kvůli zdravotním komplikacím nemohla předvést nejlepší výkony. „Bolest mě omezovala hlavně při výšce, snad se dám do léta do pořádku,“ věří.

Z vítězství se raduje Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová, která porazila druhou krajanku Niamh Emersonovou s obřím náskokem 150 bodů. Bronz získala Francouzka Solene Ndamaová.

Druhé zlato pro Británii přidala Laura Muirová, která ovládla běh na 3000 metrů v rekordu šampionátu 8:30,61. V neděli bude navíc usilovat o vítězství na poloviční trati. Před dvěma roky v Bělehradě double získala, uspěje i nyní v Glasgow?

Výsledky večerního programu 1. dne HME

v Glasgow

FINÁLE

Muži
Koule:
1. Haratyk (Pol.) 21,65, 2. Storl (Něm.) 21,54, 3. Staněk (ČR) 21,25.

Ženy
3000 m:
1. Muirová (Brit.) 8:30,61, 2. Klosterhalfenová (Něm.) 8:34,06, 3. Courtneyová (Brit.) 8:38,22.

Pětiboj: 1. Johnsonová-Thompsonová 4983 (60 m př.: 8,27 - výška: 196 - koule: 13,15 - dálka: 653 - 800 m: 2:09,13), 2. Emersonová (obě Brit.) 4731 (8,54 - 187 - 13,93 - 629 - 2:12,56), 3. Ndamaová (Fr.) 4723 (8,09 - 178 - 14,23 - 621 - 2:11,92), ...10. Klučinová (ČR) 3518 (8,74 - 172 - 14,73 - 594 - nedokončila).

KVALIFIKACE A ROZBĚHY
Muži
800 m: 1. Tuka (Bos.) 1:47,95,...9. Šnejdr 1:48,71 - postoupil do semifinále, 17. Hodboď (oba ČR) 1:49,31 - nepostoupil.

Výška: 1. Przybylko (Něm.) 228, ...15. Heindl (ČR) 216 - nepostoupil do finále.
Tyč: 1. Karalís (Řec.) a Lisek (Pol.) 570, ...13. Ščerba (ČR) 535 - nepostoupil do finále.

Ženy
1500 m: 1. Pérezová (Šp.) 4:08,05, 2. Vrzalová 4:08,06 - postoupila do finále, ...14. Mäki 4:17,19, 17. Mezuliáníková (všechny ČR) 4:18,89 - nepostoupily do finále.
Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) a Levčenková (Ukr.) 193, ...7. Hrubá (ČR) 189 - postoupila do finále.