Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Půst českých vícebojařů. Ukončí ho v Praze Helcelet a Klučinová?

Eliška Klučinová při oštěpařské části sedmiboje na mítinku v Kladně. | foto:  František Vlček, MAFRA

4 2015
Ona je pátou ženou evropských tabulek pětiboje, on první mezi muži v sedmiboji. Ona chce využít toho, že je konečně zdravá, on zase potvrdit výkonnostní vzestup. Její čas přijde v pátek, on bude bojovat o víkendu. Eliška Klučinová a Adam Sebastian Helcelet.

Dvě nové hvězdy silné české vícebojařské školy, která dlouho vládla světu díky Robertu Změlíkovi, Tomáši Dvořákovi a Romanu Šebrlemu.

A která na velkou medaili čeká čtyři roky. Naposledy slavil Šebrle bronz na HME v Paříži 2011.

Letos na pražském halovém šampionátu by se to mělo změnit.

„Adam má na medaili bezesporu. Eliška také, pokud předvede velice kvalitní výkon,“ míní šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák.

Kdo jsou obě české naděje?

Klučinová zvažovala konec

Pražská rodačka Klučinová začínala s tenisem, ten se ale nakonec ukázal pro pětičlennou rodinu příliš drahý, a tak se dala na atletiku. Brzy poznala, že jí jedna disciplína stačit nebude – a začala s vícebojem. Úspěšně: už v roce 2007 byla juniorskou vicemistryní Evropy.

Jaké vlastnosti ji dovedly mezi elitu? Klučinová je houževnatá, cílevědomá... „A taky paličatá,“ říká Dvořák. Nepřekvapí, že je narozená ve znamení Berana. Umí si postavit hlavu. Nebojí se říct trenérovi, když se jí něco nelíbí.

Zarputilost, další typická vlastnost, pak udržela usměvavou Klučinovou u víceboje i ve chvílích, kdy ji trápila zranění. Čtyři roky trpěla bolestí kvůli pakloubu na levém chodidle. Při soustředění v Africe v roce 2011 plakala. Skoro nemohla trénovat. Zvažovala: Půjdu na operaci? Skončím s atletikou úplně?

Fotogalerie

Nakonec se rozhodla pro první řešení. A po pauze se dokázala vrátit ve skvělé formě. Český sedmibojařský rekord vylepšila až na 6 460 bodů. Na mistrovství Evropy v Curychu loni mohla myslet vysoko, třeba i na medaili. Jenže zase ji zastavilo zranění z překážek.

Teď je ale zdravá. Na zbavení „bloku“ z překážek si sehnala psychologa a chce doma zazářit. „Konkrétní cíl neřeknu. Ale chtěla bych předvést takový výkon, který by třeba stačil na nějakou medaili,“ plánuje 26letá vícebojařka.

Helcelet: nyní atlet, pak politik?

Adam Sebastian Helcelet odmala zkoušel všechny možné sporty – a všestrannost ho nakonec přivedla k víceboji.

Už jméno napovídá o jeho netradičním původu. Rodina má kořeny ve Švýcarsku, jeho praprapradědeček Jan Helcelet byl obrozencem a milencem Boženy Němcové. I to snad vzbudilo atletův zájem o historii. Na Metropolitní univerzitě studuje kromě dějin i právo, filozofii či politologii. Nevyloučil, že by se jednou mohl jako politik živit.

Zatím však čtení skript kombinuje s tréninkem – a daří se mu to velmi dobře. Na republikovém halovém šampionátu si začátkem února vylepšil osobní maximum v sedmiboji na 6 164 bodů.

Obdivně o něm mluví i Šebrle. „Je to zdravě ctižádostivý týpek, v jehož silách je v desetiboji 8 500 bodů,“ prohlásil.

Ano, Helcelet může působit na okolí příliš sebevědomě. Tvrdí, že bez toho velkých výsledků dosáhnout nejde. „Musíte mít nastavené v hlavě, co chcete dokázat – nezávodím až v den závodu, ale už dřív. Neříkám, že něco chci, ale že to udělám.“

Teď chce medaili z HME. Udělá ji?Najdete na iDNES.czmobilní verze