Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hala pro Sáblíkovou? Ve hře je čtvrt miliardy

5 2006
Praha - Jsem normální holka, říká o sobě Martina Sáblíková. Čtvrtým místem na zimních olympijských hrách a překonanými světovými rekordy rozpoutala v České republice akci "hala". Adeptů na její stavbu přibývá a cena se zvyšuje - od 60 milionů za chlazenou nekrytou dráhu až po čtvrt miliardy za víceúčelovou halu.

Adeptů na její stavbu přibývá a cena se zvyšuje - od 60 milionů za chlazenou nekrytou dráhu až po čtvrt miliardy za víceúčelovou halu.

"Ta čísla jsou obrovská, vím. Vždyť pro mě jsou i deseti tisíce velké peníze," říká osmnáctiletá rychlobruslařka. "Ale hala by nám všem moc pomohla."

Úspěch na olympijských hrách, kde o 81 setin sekundy zaostala za bronzovou medaili, láká ke sportu dlouhých nožů sponzory. Zatímco útlá dívka ze Žďáru nad Sázavou na sebe bere hlavní roli při různých besedách, hlavní postavou jednání se sponzory je trenér Petr Novák.

V posledních týdnech měl mimo jiné dva zajímavé telefonáty z Brna a Pardubic - představitelé obou měst se zajímali o podmínky výstavby rychlobruslařské haly.

Zájemců o výstavbu stánku, v němž by česká rychlobruslařská hvězda trénovala, přibývá - v Sáblíkové rodišti Žďáru nad Sázavou plánují začít s výstavbou nekrytého chlazeného oválu už na jaře 2007, druhá a třetí etapa ambiciózního projektu dokonce počítají s postupným zastřešením oválu. "Ale starosta prý peníze nemá," říká trenér Petr Novák.

Výstavbu kryté haly s rychlobruslařským oválem plánují v Pardubicích, rozsáhlý víceúčelový komplex jehož součástí by mohl být i rychlobruslařský ovál zvažuje i Velký Osek. Ve hře je i zájem Brna. "A prý taky Liberec, kde by mohl ovál vyrůst v blízkosti nového sportovního centra," přidává Novák.

Náklady se šplhají do závratných výšin - od 60 milionů za nekrytý ovál po 250 milionů za víceúčelovou halu. Většinu by měly pokrýt příjmy ze státního rozpočtu, 18. dubna čeká předsedu svazu Ladislava Pešku jednání s ministryní školství, mládeže a sportu Petrou Buzkovou. Počítá se také s podíly z evropských fondů.

Sáblíková sleduje rozpravy kolem výstavby haly z pozadí. "Nejradši bych byla, kdyby stála v Pardubicích. Ve Žďáru bych ji sice měla tři sta metrů od domu, ale v Pardubicích je reálnější možnost, že si hala sama na sebe i vydělá," vysvětluje.

Trenér lokalitu neřeší - pokud bude požádán o konzultaci, bude trvat na jediném: aby hala byla víceúčelová. "Pro hokejisty, krasobruslaře, hráče curlingu nebo závodníky na ledové ploché dráze. Je důležité, aby bylo jasné, kdo jí bude spravovat a kdo se bude podílet na jejím provozu," říká Petr Novák.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.Nejčtenější

Grafton Recruitment Praha
HR ADMINISTRATIVA S NĚMČINOU

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze