Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gross věří, že proti korupci pomůže zákon

4 2003
Praha - Ani ve sportu nechci boj s korupcí vzdávat, prohlásil ministr vnitra Stanislav Gross včera krátce poté, co parlament schválil státní rozpočet. Konkrétní opatření proti podplácení ve sportu však zatím nechystá.

Sledujete množící se zprávy o korupci v českém sportu?
Sleduji je, stejně jako každý problém, který souvisí s mým resortem. Snad o to víc, že sport je oblastí, kde by člověk rád viděl, aby rozhodovaly jiné hodnoty než jen peníze. Rozhodně by neměly hrát takovou roli jako třeba v byznysu.

Připravujete tedy opatření, jak podvodům zamezit?
Zatím nemám informace, že by se chystalo něco speciálního.

Viděl jste pořad Fakta o úplatcích v nejnižší sféře fotbalu?
Ano, viděl.

Důkazy z pořadu bohužel nejsou podle současných zákonů věrohodné, protože dosud nebyl schválen zákon o řízené provokaci.
Přišel jsem s ním už před rokem a sklidil za něj kritiku. Ale názory lidí se vyvíjejí. Postupně si uvědomují, že bez tohoto, byť kontroverzního nástroje, s některými formami korupce nepohneme.

Kdy byste mohl zákon prosadit?
Do poloviny příštího roku předložíme vládě další návrh. Ten už by měl směřovat ke konkrétní legislativní předloze. Uvidíme, jak si s tím poradíme.

Může být účinný i při potírání afér ve fotbale a hokeji?
Rozhodně může napomoci v boji s těmi druhy korupce, kde dochází k jednorázovým kontaktům nebo ke kontaktům, které nemají dlouhodobé pozadí. Tedy tam, kde můžeme do konfliktního prostředí vpravit osoby, které budou fungovat ve prospěch spravedlnosti.

Buďte upřímný. Věříte, že je korupce ze sportu odstranitelná?
Je likvidovatelná, i když většina lidí už propadla pasivitě a skepsi. Ale jsem životní optimista. Nechci to vzdávat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze