Greene a Johnson slibují velký závod

22 2000
S a c r a m e n t o - Dokonce i v Las Vegas se sází na vítěze, jako by šlo o zápas boxerů těžkých vah. Sprinteři Maurice Greene a Michael Johnson nejspíš v noci na pondělí poběží v americké kvalifikaci proti sobě ve finále běhu na 200 metrů. Atletický svět je v očekávání. Chystá se velký závod, který může naznačit, kdo z těch dvou bude na olympiádě v Sydney králem. Šestadvacetiletý Greene je světový rekordman na 100 metrů, mladý a vznětlivý. V Sydney chce dokázat, že je nejrychlejší na světě. Jeho osobní rekord činí 19,86. Před pár dny prohlásil: "Porazit Johnsona, to je, oč mi běží."
Johnson drží rekord na tratích 400 i 200 metrů, kde zaběhl čas 19,32. V obou závodech vyhrál na minulé olympiádě a letos to chce zopakovat. Je o šest let starší, zkušenější a klidnější. Přesto se ve slovních půtkách nedržel stranou: "Greene je ještě nedospělý nezdvořák. S lidmi, které nemáte rádi, rozhodně nechcete prohrát." Favoritem je Johnson. V Americe se na něj sází v kursu 1,7:1, Greene je v kursu 2,2:1.

84 procent fanoušků na internetu si myslí, že vyhraje Johnson. "Johnson je vytrvalejší než Greene. Stovkařům chybí na posledních padesáti metrech síla," řekla čtvrtkařka Helena Fuchsová. Pokud se oba dostanou do finále, utkají se potřetí v životě. "Myslí si, že je neporazitelný. Ale tipněte si, kdo vyhrál naposledy," říká Greene. Byl to on, který v roce 1998 zvítězil na mítinku v Prefontaine. Rok předtím na stejném místě vyhrál Johnson.
Vítěz bude jeden: Greene, či Johnson?