Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grand Prix plochodrážníků vyhrál Hamill

6 2000
P r a h a - Američan Billy Hamill vyhrál v Praze na Markétě dnešní první závod Grand Prix na ploché dráze. Druhé místo obsadil Brit Mark Loram, třetí skončil jeho krajan Chris Louis. Nejlepším domácím jezdcem byl Antonín Kasper, který se podělil s exmistrem světa Gregem Hancockem z USA o jedenácté místo. Bohumil Brhel a Michal Makovský nepostoupili z úvodní fáze závodu.
Překvapením soutěže byl nezdar loňského mistra světa Tonyho Rickardssona ze Švédska, který v Praze obsadil až šesté místo. Do finále se neprobojoval ani úřadující vicemistr Tomasz Gollob z Polska, jenž skončil pátý.

Závod měl zcela neočekávaný průběh. Do čtyřčlenného finále totiž nepostoupil nikdo z elitní osmičky jezdců loňského ročníku, kteří byli nasazeni a do bojů zasáhli až po jedenáctém kole ze čtyřiadvaceti. V úvodní části, prvním až desátém kole, se s úvodním podnikem Grand Prix rozloučila osmička jezdců, mezi nimi i Češi Brhel s Makovským.

Vítězný Hamill vyhrál překvapivě, ale není mezi plochodrážníky žádným začátečníkem,  protože v roce 1996 vybojoval titul mistra světa. O dva roky později se sice zranil a nemohl se zúčastnit Challenge, ale přesto v Grand Prix startoval. Promotér  seriálu Ole Olsen totiž rozhodl, že mistři světa z předchozíchčtyř sezón mají účast v soutěži zajištěnou automaticky. Zisk 35 bodů a konečné 18. místo v loňském ročníku však pro Američana
byly zklamáním.

"Naštěstí jsem ale neztratil motivaci, která byla hlavním  faktorem mého dnešního vítězství," přiznal Hamill, který ve svýchcelkem šesti jízdách neskončil hůře než druhý. Ve finále rozhodl o svém triumfu před Loramem, Louisem a Wiltshirem stylem start- cíl. "Cítím se fantasticky. Vždyť před touto sezónou by po mých  peripetiích na mě nikdo nevsadil," radoval se americký jezdec, jenž vítězstvím předčasně oslavil své třicáté narozeniny. Ty má 23. května.

Zklamání z pátého místa zaháněl loňský vítěz z Prahy Gollob, podporovaný na Markétě několika tisíci svých fanoušků, myšlenkami na budoucnost. "Vyhrát i malé finále je cenné, vždyť jsem porazil mistra světa Rickardssona. Věřím, že za měsíc ve Švédsku se
vrátím do hry o titul," řekl.

Kasper, před rokem na svém "domácím" oválu pátý, nebyl ze svého umístění na začátku druhé desítky zklamán. "Všichni mi předhazují, že jsem nejstarším účastníkem seriálu, ale po dvou vítězstvích v úvodních rozjížďkách jsem si myslel, že mám svůj den. Potom ale přišla 'strkačka' s Gollobem, po níž jsem málem skončil na tribuně. Při rozhodující jízdě o semifinále jsem bohužel zahrabal na startu. Chci ale dále v příštích závodech bojovat o elitní osmičku," slíbil. Šanci lépe zabodovat bude mít  Brhel 3. června ve švédském Linköpingu, kde se pojede příští závod šestidílného mistrovství světa.

Výsledky:
1. Hamill (USA), 2. Loram, 3. Louis (oba Brit.), 4. Wiltshire (Austr.), 5. Gollob (Pol.), 6. Rickardsson, 7. M. Karlsson (oba  Švéd.), 8. Stonehewer (Brit.)... 11.-12. Kasper, 23.-24. Makovský a Brhel (všichni ČR).
Průběžný stav GP:
1. Hamill 25 bodů, 2. Loram 20, 3. Louis 18, 4. Wiltshire 16, 5. Gollob 15, 6. Rickardsson 14... 11.-12. Kasper 7, 23.-24. Makovský a Brhel oba 1.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze