Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grand Prix na Markétě vyhrál Crump

Jason Crump si jede pro vítězství - Australan Jason Crump (vpravo) si jede pro vítězství v závodě plochodrážní Grand Prix,který se jel 6. 9. 2003 v Praze na Markétě. | foto: Michal KamarytČTK

6 2003
Praha - Ani přes neúčast Lukáše Dryml nemusel český fanoušek odcházet ze závodu plochodrážní Grand Prix České republiky smutný. Tomáš Topinka se totiž na stadioně na Markétě dostal až do semifinále a v konečném pořadí obsadil šesté místo. Finálovou jízdu vyhrál Australan Jason Crump a připsal si tak druhé vítězství v letošním ročníku seriálu Grand Prix.

Ve finálové za sebou Crump nechal za sebou úřadujícího šampiona Tonyho Rickardssona ze Švédska i v té době ještě vedoucího muže seriálu Nickiho Pedersena z Dánska. Překvapivý účastník finále Rune Holta z Norska si čtvrtým místem připsal nejlepší výsledek v sezoně.

České barvy statečně hájil Tomáš Topinka, který se do závodu dostal na poslední chvíli jen díky divoké kartě Mezinárodní motocyklové federace (FIM) jako náhrada za zraněného Lukáše Drymla.

Probil se až do semifinále a v něm mu třetí místo zajistilo celkovou pátou pozici v závodě; jen kvůli nižšímu startovnímu číslu než třetí muž z druhého semifinále Andrea
Jonsson byl nakonec hodnocen jako šestý.

Konečné pořadí nejlepší čtveřice se ustálilo hned ve výjezdu z první zatáčky, jen Pedersen útočil na Švéda, který svou pozici uhájil a vrátil se tím do čela šampionátu o bod před Dána.

Crump je před zbývajícími dvěma závody jen o další bod zpět a stále může doufat ve svůj první titul. "Tak vyrovnaná sezona je vzrušující. Za dnešek jsem šťastný, měl jsem totiž velmi těžké semifinále s Tonym a Leighem Adamsem," upozornil Crump, že v boji o finále jel proti dvěma jezdcům z vedoucí trojice šampionátu.

"Budu holt příště muset ještě víc zabrat. Jason jel dneska fantasticky, třebaže měl taky velký kus štěstí, ale to ke sportu patří," tvářil se napůl spokojeně Rickardsson a rovněž se pozastavil nad vyrovnaností šampionátu. "To je vskutku mimořádné, nikdy to tak nebylo, že bychom byli napjatí až do úplného konce."

Českým hrdinou večera byl Topinka. Svému slavnějšímu krajanovi Drymlovi, který závod sledoval jen z tribuny se sádrou na noze, ostudu neudělal, byť do kvalifikační části vstoupil porážkou. Napravil ji vítězstvím, navíc vyřadil Poláka Tomasze Bajerského, který nejvíc ohrožuje desáté místo absentujícího Lukáše Drymla.


Odměnou Topinkovi byla pořádná porce štěstí v druhé opravné jízdě. Kroužil v ní až na nepostupovém třetím místě, ale defekt jasně vedoucího Australana Todda Wiltshirra mu otevřel bránu k životnímu úspěchu.

Hlavní část pak opět začal porážkou, ale v první zatáčce opravy se po famózním předjížděcím manévru protáhl z posledního místa do čela a to už nepustil. Navíc zpečetil osud Ryana Sullivana, do pražské GP jediného dvojnásobného vítěze
sezony.

V boji o semifinále se Topinka podobným stylem vytáhl po startu na druhé místo, a když ubránil pozici před zle dotírajícím Dánem Brianem Pedersenem, byl mezi osmičkou nejlepších.

Tam mu byli soupeři Crump, Rickardsson a Adams; pouze posledně jmenovaného Australana dokázal v druhé zatáčce předjet a získal skalp v té době ještě vedoucího muže seriálu.

Z původního kvarteta českých jezdců polovina uvízla v kvalifikační části. Debutantu Josefu Francovi nebyla nic platná znalost domácí dráhy a dojel dvakrát poslední. Držitel druhé divoké karty udělené domácím pořadatelem Aleš Dryml po nadějném druhém místě první opravu zvládl vítězně, v rozhodujícím závodě o postup do hlavní části ale slibný start v úspěch neproměnil.

Smolný večer si prožil na domácím oválu Bohumil Brhel. Zahájil pádem, opravu pak vyhrál a další vítězství jej poslalo do hlavního závodu. V něm měl zaděláno na hattrick, dvě kola vodil soupeře včetně Sullivana, pak ale neustál "kopanec" na nerovném povrchu, zvedl se mu motocykl a ve výjezdu ze zatáčky opět upadl. Opravu už nezvládl a obsadil pětibodové 16. místo.

Výsledky: 1. Crump (Austr.) 25 b., 2. Rickardsson (Švéd.) 20, 3. N. Pedersen (Dán.) 18, 4. Holta (Nor.) 16, 5. Jonsson (Švéd.) 13, 6. Topinka (ČR) 13, 7. Adams (Austr.) 11, 8. Andersen (Dán.) 11, 9. Gollob (Pol.) 8, 10. B. Pedersen (Dán.) 8, ...16. Brhel 5, 20. A. Dryml 3, 24. Franc (všichni ČR) 1.
Průběžné pořadí: 1. Rickardsson 115, 2. N. Pedersen 114, 3. Crump 113, 4. Adams 107, 5. Hancock (USA) 88, 6. Sullivan (Austr.) 84, 7. Holta 77, 8. Nicholls (Brit.) 76, 9. Gollob 75, 10. L. Dryml (ČR) 58, ...22. Brhel 20, 25. Topinka 13, 37. A. Dryml 3, 44. Franc 1.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze