Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grand Prix Macaa: Mortara vyhrál podruhé za sebou a psal dějiny

Mistr Evropské F3 sezony 2010 Edoardo Mortara. | foto: Roman Klemm

21 2010
Až do tohoto víkendu se nikomu nepodařilo vyhrát prestižní Velkou cenu Macaa dvakrát. Italo-Švýcar Edoardo Mortara tuto tradici dnes prolomil. Celý víkend byl jasně nejrychlejším pilotem pole a zopakoval si v ulicích čínské metropole vítězství z minulého roku. Neoficiální mistrovství světa F3 vyhrál před týmovým kolegou Vanthoorem a Bottasem.

Tradiční vyvrcholení ročníku F3 v bývalé portugalské kolonii zrcadlilo politováníhodný stav, ve kterém se třída formule 3 letos nacházela. Podniku dominovali piloti z umírajícícho evropského šampionátu vedení Mortarou. Za pozastavení ovšem stálo, že zástupci "levné” německé F3 přinejmenším dokázali držet krok s jezdci dříve tak váženého britského šampionátu.

Skutečnost, že Mortara od prvního tréninku vedl všechny výsledkové tabulky, nepřekvapila. Britský mistr Jean-Eric Vergne se ovšem dokázal kvalifikovat až ve středu pole za nejrychlejším zástupcem německého poháru Felixem Rosenqvistem, což potvrdilo na klesající kvalitu britského mistrovství.

V sobotním kvalifikačním závodě to byl další pilot z německého mistrovství, kdo se poprvé blýskl na mezinárodním pódiu: Daniel Abt. Když Mortara zaváhal na startu, převzal Abt první místo. Zkušený Edoardo ovšem ještě během prvního kola ustanovil staré pořadí a svého nového kolegu (Abt startoval za tým Signature poprvé) odsunul za sebe. Rozjezd nakonec skončil trojnásobným triumfem tovární stáje VW-Signature: dvě sekundy za Mortarou projel cílem Vanthoor a za ním slibný Abt.

Trio francouzského týmu ovládlo i finále v neděli. Mladí jezdci ale znovu nehodlali odkroužit závod za mistrem Evropy v husím pochodu. Po neutralizaci způsobené první z četných nehod, se rychlý Abt a i Vanthoor dostali před lídra.

Ale již o několik zatáček později Abt nevydržel nervové vypětí a odložil svou Dallaru-VW do svodidel. Po úklidu tratě a další neutralizaci Mortara chladně odsunul Vanthoora za sebe, vybudoval si dvouvteřinový náskok a ten s přehledem šampiona dovezl do cíle.

Za zástupci evropského šampionátu Vanthoorem, Bottasem, Wittmannem, Van der Zandem a Felixem da Costou dojel bledý Vergne až jako sedmý.

Výsledky:

1. Edoardo Mortara (It.) Signature-VW 15 kol za 39:30,753 minuty
2. Laurens Vanthoor (Bel.) Signature-VW +2.120
3. Valtteri Bottas (Fin.) Prema-Mercedes +3.156
4. Marco Wittmann (Něm.) Signature-VW +6.230
5. Renger van der Zande (Niz.) Motopark-VW +10.631
6. Antonio Felix da Costa (Port.) Carlin-VW +13.173

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze