Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GP2 v Silverstonu: Překvapivé první vítězství Brazilce Valeria

Alberto Valerio, vítěz závodu GP2 v Silverstonu. | foto: Roman KlemmReuters

21 2009
Ve strhujícím závodě šampionátu GP2 v anglickém Silverstonu se poprvé v kariéře prosadil 23letý Brazilec Valerio z týmu Nelsona Piqueta. Těsně za ním dojeli krajan di Grassi a Němec Hülkenberg.
Jako favorit šel do sedmého závodu GP2 roku 2009 poleman Romain Grosjean, jehož Barwa-Dallara vládla všem tréninkům. Sobota ale měla skončit velkým překvapením. Start vyšel Grosjeanovi dobře a Francouz si dokonce mohl do první zatáčky díky záváhání několika soupeřů vysprintovat malý náskok.

Valerio, startující také z první řady, ještě těsně před začátkem naslouchal radám pilota F1 Piqueta juniora, na startu ale krátce zaváhal. Přesto dokázal udržet druhou pozici a to hlavně díky tomu, že za ním startující D´Ambrosio zůstal zcela stát a postaral se tak o chaos a strkanice.

Pole se seřadilo v pořadí Grosjean, Valerio, di Grassi a Villa, zatímco se Petrov ještě v první zatáčce střetl s Parentem, což oba připravilo o šance na body. Také Kobajaši a vítěz z Barcelony, Mortara havarovali ještě v prvním kole.

Vedoucí pilot ovšem měl zřetelné problémy s chováním vozu a první pozici se mu dařilo držet stejně tak těžce, jako ideální linii. Brazilské duo Valerio-di Grassi v jeho závětří čekalo na nejmenší chybičku.

V osmém kole to byl Valerio, kdo se jako první před béžový vůz stáje Barwa-Campos prodral. Mistr jihoamerické F3 roku 2005 si poté dokázal vyjet malý čtyřvteřinový náskok, zatímco di Grassi musel překážku jménem Grosjean ještě překonat. Oba předsezonní favotiré ukázali tvrdý souboj, ze kterého vyšel v 10. kole di Grassi jako vítěz: v rychlé kombinaci za cílovou rovinkou vytlačil Lucas Romaina z dráhy a byl druhý.

Ze špičkových pilotů měnil pneumatiky jako první Hülkenberg a jako poslední di Grassi, počemž se k polovině závodu vytvořilo pořadí Valerio, Hülkenberg, di Grassi, Perez a Grosjean. Zvláště týmy ART (Hülkenberg) a Arden (Perez) tedy pracovali na výbornou a zvolili optimální taktiku.

Valerio na špičce nikdy neztratil nervy a závěr závodu žil z krásného souboje o druhé místo mezi Hülkenbergem, di Grassim a 19letým bejamínkem GP2, Sergio Perezem z Mexika. Němec se bránil tak urputně, že zatáčky projížděl často zahalen kouřem trpících pneumatik.

Tři kola před cílem ale už nedokázal di Grassiho udržet a poté se na chráněnce Williho Webera vrhl i hladový a výborně naladěný Perez. Nico ale udržel nervy a vůz na trati a skončil, stejně jako v Monaku, třetí.

Stejně tak urputně musel Grosjean bránit páté místo, kterým si vyjel i vedení v tabulce. Těsně za ním dojel na bodech Chandhok před Maldonadem a Zuberem. Rakušan tedy vyrazí do nedělního sprintu z pole-position.

Za zmínku stojí i devátá pozice Michaela Herkta: pro v Belgii a Monaku žijícího Rumuna, jehož otec koupil většinu stáje DPR, toto umístění znamená zatím největší úspěch kariéry.

Nejvíce se ovšem radoval Alberto Valerio, jehož sezona 2008 s týmem Durango přinesla jen zklamání. V Silverstone se ale dočkal – a prvním gratulantem byl Nelson Piquet junior.

Výsledky

1. Alberto Valerio Piquet 36 55:32.255
2. Lucas di Grassi R. Egineering 36 +1.238
3. Nicolas Hülkenberg ART 36 +5.289
4. Sergio Perez Arden 36 +5.550
5. Romain Grosjean Campos 36 +14.409
6. Karun Chandhok Ocean 36 +16.392
7. Pastor Maldonado ART 36 +22.184
8. Andreas Zuber FMS 36 +26.889
9. Michael Herck DPR 36 +36.321
10. Davide Valsecchi Durango 36 +39.715

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze