Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stáj DAMS kralovala GP2 v Monte Carlu: Palmer a Richelmi si rozebrali poháry vítězů

VÍTĚZ ZÁVODU GP2. Splnil si sen dětství: Stephane Richelmi triumfoval doma v Monaku. | foto: Roman Klemm

28 2014
Dva závody mistrovství GP2 jsou tradičním "předkrmem" velké ceny Monaka. Své doporučení pro vyšší cíle letos odevzdali především Jonathan Palmer a Stephane Richelmi. Brit vyhrál hlavní závod v pátek, domácí jezdec dojel první v sobotním sprintu.

Trénink a kvalifikace: Palmer favoritem

Syn bývalého jezdce F1, Dr. Jonathana Palmera, potvrdil již ve čtvrtek dopoledne při volném tréninku, že v Monaku bude hodně rychlý. Jeho nejlepší čas byl o 3 desetiny rychlejší, než výsledek druhého Johnnyho Cecotta. Za nimi předvedli své ambice další zkušení borci GP2, domácí Richelmi s Colettim, Evans a Canamasas.

Po nehodách minulých let rozhodlo vedení podniku, že kvalifikaci GP2 rozdělí. Piloti s lichými a sudými čísly vytvořili dvě skupiny, každá z nich měla 16 minut. Jak se ukázalo, jeli o pole position a o liché startovní pozice vozy Palmerovy skupiny. Angličan opět demonstroval, že je v Monaku (kde již s GP2 vyhrál) jako doma a zajistil si ono v knížectví tak důležité první startovní místo.

Druhou skupinu ovládl Indonésan Rio Haryanto, byl ale kvůli blokování Richelmiho posunut o tří místa dozadu. Z první řady se tedy stalo teritorium francouzské stáje DAMS, když Palmera doplnil týmový kolega Richelmi. Za nimi směli směrem St. Devote vyrazit Evans, Vandoorne, Cecotto a Marciello. 

Páteční hlavní závod: Palmer s klidem favorita

Obyvatelé Monaka si před půl stoletím vydobili privilegium, že budou mít alespoň jeden den víkendu velké ceny klid – v pátek tedy mlčí tradičně motory F1. GP2 ovšem jela svůj hlavní závod o tučné body.

Úzkou zatáčkou St. Devote projelo pole po startu kupodivu bez nehody: Mitch Evans (Russian Time) měl nejlepší reakci a vedl před Palmerem a Richelmim. Novozálanďanova radost z výborného odpichu ale netrvala dlouho, jeho měkké pnaumatiky totiž ztrácely příliš rychle na konkurenceschopnosti a Palmer jej v desátém kole relativně lehce odsunul za sebe. Závod byl beztak krátce poté přerušen: Rakušan Binder otočil ve vlásence u starého nádraží týmového kolegu Negraa, trať byla zablokována a červená vlajka venku.

Znovu se mohlo startovat až po 40minutové přestávce – tentokrát za safety car. Jolyon Palmer ukázněnou jízdou k vítězství ukázal, že je jasným favotitem na titul. Na Evanse zbylo dobré druhé místo a Brazilec Nasr (vítěz sprint v Barceloně) překvapil stíhací jízdou z chvostu pole na stupínek vítězů.

Povedenou show předvedl i domácí Coletti a skončil by jistě daleko vepředu. Nejdříve předjel Evanse a Nasra, Švýcar Trummer ale byl tvrdším oříškem: Colettiho pokus o předjetí skončil havárií. Ze zbývajícíh bodů se mohli radovat cecotto, Canamasas, Pic, Haryanto, Richelmi, Quaife Hobbs a Ellinas.

Sobotní sprint: Richelmi vítězí ve "vlastním obýváku"

Sobotní sprint na 30 kol se v úzkém monackém labyrintu bohužel vyvinul v procesí, o jehož konečném pořadí rozhodl již start. Ten vyšel nejlépe domácímu Richelmimu: šikovně se v St. Devote vecpal před polemana Haryanta a pádil si od té doby ulicemi rodiště pro první vítězství GP2 kariéry.

Richelmiho úspěch současně znamenal double pro stáj DAMS (Francouzi později dokonce vyhrály i závod formule Renault V6). Haryanto zaváhání na startu zaplatil i ztrátou druhého místa, na které se při Richelmiho akci  vecpal Canamasas.

Španěl se poté dlouho tlačil na lídra, Richelmi ale ve "svém obýváku" zůstal bez chyby – a to v Monaku stačí. Jolyon Palmer v sobotu nebodoval, přesto se může těšit z první pozice v celkovém hodnocení a velkého bodového náskoku.

Výsledky pátečního závodu GP2 v Monaku:
1.Jolyon Palmer (Brit.)DAMS
2.Mitch Evans (NZ)RT RUSSIAN TIME
3.Felipe Nasr (Braz.)Carlin
4.Johnny Cecotto (Ven.)Trident
5.Sergio Canamasas(Šp)  Trident
6.Arthur Pic  (Fr.)Campos Racing
7.Rio Haryanto (Indon.)EQ8 Caterham Racing
8.Stéphan Richelmi (Mon.) DAMS
9.Adrian Quaife-Hobbs Rapax
10.Tio Ellinas (Kypr)MP Motorsport
Výsledky sobotního sprint GP2 v Monaku:
 1.Stephane Richelmi (Mon.)DAMS
 2.Sergio Canamasas (Šp.)Trident
 3.Rio Haryanto (Indon.)Caterham
 4.Johnny Cecotto (Ven.)Trident
 5.Arthur Pic (Fr.)Campos
 6.Mitch Evans (NZ)Russian Time
Celkový stav šampionátu GP2:
1.Jolyon Palmer103 b.
2.Felipe Nasr57 b.
3.Johnny Cecotto49 b.
4.Julian Leal48 b.
5.Arthur Pic40 b.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze