Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


GP2 slavila v Hockenheimu dvoustý závod. Vyhráli Evans a Coletti

Jolyon Palmer (DAMS) sbíral i v Hockenheimu pilně body – stane se desátým mistrem GP2? | foto: Roman Klemm

21 2014
Po formuli 1 druhý nejdůležitější šampionát Evropy slavil v sobotu dvoustý závod své téměř desetileté historie. Na trati se ovšem GP2 předvedla méně parádně: V cíli byl jako první překvapený Mitch Evans, který zvítězil výhradně díky taktice. Nedělní sprint byl zajímavější a prosadil se Stefano Coletti.

V Německu se jezdci museli vypořádat s teplotami vysoko nad 30 stupňů a poli startujících se dostalo dvou změn. V rámci rošád kolem stáje Caterham-F1 opustil Alexander Rossi její odnož GP2 a zakotvil u týmu Adriana Campose. Američan tam nahradil Japonce Satóa, který dal přednost startu v AutoGP na Red Bull Ringu. Volný kokpit obsadil Caterham talentovaným, ale nezaměstnaným Francouzem Dillmannem.

Ve volném tréninku byl nejrychlejší Coletti před Vandoornem a Marciellem. Když vedro odpoledne dosáhlo své nejneúnosnější fáze, dokázal vyježděný Jolyon Palmer (DAMS), že nehodlá dát celkové vedení z ruky: Brit si soustředěně vybojoval body za další pole position. Silný víkend prožíval i junior McLarenu Stoffel Vandoorne. Belgičan postavil vůz týmu ART do první řady. Zbytek top 10 se vešel do 26 setin v pořadí Coletti, Dillmann, Nasr, Pic, Cecotto, Marciello, Rossi a Trummer.

Do sobotního závodu nejlépe vyrazil Vandoorne. Zkušený Palmer se v klidu zařadil za něj s Colettim, Nasrem, Picem a Cecottem za zády. Vedoucí trojice se po 4 kolech neutralizace (nehoda Rusa Markelova) dokázala odpoutat od zbytku pole a všem bylo jasné, že se o vítězi může rozhodnout jen mezi Belgičanem, Britem a Monačanem.

První tři sobotního závodu GP2: Smolař Vandoorne, šťastný vítěz Evans a

První tři sobotního závodu GP2: Smolař Vandoorne, šťastný vítěz Evans a vyrovnaný Palmer.

Málokdo si při tom všiml Mitche Evanse. Novozélanďan startoval jen z 15. místa a jeho tým Russian Time jej již v úvodních kolech vyzval k výměně pneumatik. Špička pole měnila pneumatiky až v poslední třetině závodu a Vandoorne při tom dokázal kontrolovat Palmera za sebou. K jejich překvapení se ale po výměně vrátili na trať až za Evansem.

Vandoorne na něj mohl s čerstvým obutím zaútočit, ale neudělal to. "Rozuměl jsem můj tým tak, že nemusím riskovat, protože i Evans ještě nebyl v boxech. Soustředil jsem se tedy výhradně na Jolyona za mnou."

U ART si všimli příliš pozdě, že Evansovu zastávku přehlédli a Vandoorne začal útočit až v posledním kole. "Ani my jsme netušili, jakým geniálním tahem naše zastávka byla. Doufali jsme, že dojedeme přinejlepším na konci první desítky," byl překvapen i vítěz Evans. Jolyon Palmer předvedl bezchybnou jízdu pro body za třetí místo, čímž si pojistil prvenství v celkové tabulce: "Brzy jsem poznal, že nejsme dost rychlí na vítězství. Ze situace jsem ale dokázal vytěžit maximum."

Nedělní sprint byl pravým opakem sobotní "podívané": Bylo dusno po silné přeháňce a místo nudného procesí GP2 předvedla boje o pozice. To vše díky počasí. Při startu sice již nepršelo, dráha ale ještě byla mokrá. Jezdci, kteří přesto riskantně zvolili start na bezvzorkových pneumatikách, se měli nakonec prosadit.

Šéfové týmů GP2 slaví s Palmerem 200. závod GP2.

Šéfové týmů GP2 slaví s Palmerem 200. závod GP2.

Poleman Nathanael Berthon (Lazarus) vyrazil na gumách do deště dobře a vedl ostatní před Evansem a Soerensenem. Nejrychlejší z odvážlivců na slickách byl Stefano Coletti (Racing Engineering), který se pochopitelně začal propadávat pořadím. Ale jen do 10. kola. Dráha začaly osychat a Coletti šokoval ostatní sérií rekordních kol. To byl 45 sekund za lídrem Vandoornem, svůj odstup snadno snižoval.

Všichni jezdci na "mokrých" pneumatikách museli dříve nebo později uznat, že se jejich konzervativní přístup nevyplatil. Coletti vyhrál s náskokem 1,2 sekundy na Nasra, který také zvolil riskantní taktiku. "V Hockenheimu se vyznám a vím, že zde dráha velmi rychle oschne. Proto mi bylo již před startem jasno, jaké obutí zvolit," radoval se zkušený Monačan z prvního triumfu sezony.

Jolyon Palmer dojel za Vandoornem, Sorensenem a Lancasterem jako šestý a cestuje příští víkend na Hungaroring s obřím náskokem v celkovém hodnocení.

GP2 na Hockenheimringu, sobotní závod:
1.Mitch Evans(N. Zél.)Russian Time58m15.099s
2.Stoffel Vandoorne(Bel.)ART+0.414s
3.Jolyon Palmer(Brit.)DAMS+2.755s
4.Stefano Coletti(Mon.)Racing Engineering+20.191s
5.Felipe Nasr(Braz.)Carlin+20.687s
6.Simon Trummer(Švýc.)Rapax+23.432s
7.Johnny Cecotto(Ven.)Trident+30.583s
8.Nathanael Berthon(Fr.)Lazarus+33.160s
GP2 na Hockenheimringu, nedělní sprint:
1.Stefano Coletti(Mon.)Racing Engineering45m31.696s
2.Felipe Nasr(Braz.)Carlin+1.238s
3.Stoffel Vandoorne(Bel.)ART+5.531s
4.Marco Sorensen(Dán.)MP+15.656s
5.Jon Lancaster(Brit.)Hilmer+17.961s
6.Jolyon Palmer(Brit.)DAMS+18.401s
7.Alexander Rossi(USA)Campos+19.840s
8.Adrian Quaife-Hobbs(Brit.)Rapax+24.222s
Stav šampionátu GP2:
1.Jolyon Palmer168 b.
2.Felipe Nasr127 b.
3.Johnny Cecotto100 b.
4.Stefano Coletti96 b.
5.Mitch Evans92 b.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze