Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Březina se našel. S nádherným čtverným salchowem byl třetí v Moskvě

Michal Březina ve volné jízdě v závodu krasobruslařské Grand Prix v Moskvě. | foto: AP

15 2014
Michal Březina se popáté v kariéře postavil na stupně vítězů v závodě Grand Prix, této krasobruslařské obdobě Světových pohárů. Na ruském Rostelecom Cupu v Moskvě se po výborné volné jízdě posunul o jednu příčku a vybojoval třetí místo.

Březina se po olympiádě v Soči doslova trápil na mistrovství světa v Japonsku. V úvodu současné sezonu obsadil 2. místo na mezinárodních závodech Nebelhorn Trophy v Oberstdorfu, jenže pak mu nevyšla úvodní Grand Prix nové sezony - Kanadská brusle. Tam po sérii chyb obsadil sedmé místo a ulevil si: „Někdy to prostě nejde, jak chcete.“

Sestra Eliška jedenáctá

Rodinný klan Březinů měl v Moskvě dvojnásobné zastoupení. Zatímco Michal, čtyřiadvacetiletý bronzový medailista z ME 2013, si po vydařené volné jízdě polepšil ze čtvrté na třetí pozici, jeho o šest let mladší sestra Eliška zůstala mezi ženami jedenáctá.

V Moskvě však za doprovodu mozartovských tónů Figarovy svatby nabídl diametrálně odlišný obrázek. Po nádherném trojitém axelu a trojitém toeloopu zvládl i fantastickou kombinaci čtverného salchowa s dvojitým toeloopem, kterou rozhodčí ocenili bodovými „bonusy“ až +2. Vstup do programu tak měl přímo skvostný.

Druhý čtverný salchow byl mírně nedotočený a po drobné ekvilibristice skončil na ledu. Chybičky udělal i v piruetách, ale to nikterak neubralo na celkově výborném vyznění jízdy s dalšími povedenými trojitými skoky, včetně druhého trojitého axelu. Ještě když bruslil, dokázal přimět moskevské diváky ke skandovanému potlesku.

„Cítil jsem se dnes výborně, i proto to pro mě bylo mnohem jednodušší než při Kanadské brusli,“ říkal později. „Byl jsem na ledu v pohodě a nepřemýšlel o tom, co kdo jel přede mnou a kdo pojede za mnou. Jen jsem se snažil předvést, co umím. Škoda toho druhého čtverného salchowa, mohlo to být ještě o kousek lepší.“

Karel Fajfr, jeho českoněmecký kouč, k němuž se Březina po minulé sezoně vrátil ze Spojených států do centra v Oberstdorfu, každopádně u mantinelu spokojeně tleskal. Sám krasobruslař tak trochu nevěřícně kroutil hlavou a při čekání na známky v euforii burcoval publikum.

Michal Březina ve volné jízdě v závodu krasobruslařské Grand Prix v Moskvě.
Michal Březina ve volné jízdě v závodu krasobruslařské Grand Prix v Moskvě.

A známky byly vysoké. Za volnou jízdu 160,34 a celkově 241,23 bodu. Získal o 33 bodů více než na Kanadské brusli!

Zaostal tak jen o 2,29 bodu za svým osobním rekordem z bronzového mistrovství Evropy 2013.

„Bomba. Vynikající, zlomová volná jízda. Velice ji potřeboval,“ chválil jej v přenosu Eurosportu také zkušený český kouč František Pechar.

Fotogalerie

Březina nejenže udržel za sebou výtečně bruslícího Američana Browna, kterému podlehl na olympiádě v Soči. Nechal za sebou i další špičkové bruslaře, včetně domácího Gaščinského, vicemistra Evropy z roku 2012. A co bylo nejdůležitější: ze čtvrtého místa po krátkém programu se odrazil na konečnou třetí příčku. Předstihl chybujícího Japonce Kozuku, stříbrného muže z mistrovství světa 2011.

Pro českého krasobruslaře to je páté umístění na stupních vítězů v rámci seriálu Grand Prix. Na podzim 2011 dominoval na Americké brusli a skončil třetí na pařížské Trophee Bompard. Stejně tak byl třetí v roce 2009 na japonské NHK Trophy a 2012 na Ruském poháru.

Vítězem ruského podniku šestidílné Grand Prix se stal s 265,01 body dvojnásobný mistr Evropy Javier Fernandéz. Přestože Španělovy plánované tři čtverné skoky měly tentokrát daleko k dokonalosti, před druhým Rusem Sergejem Voronovem měl velký náskok 13 bodů.

Ruský pohár

- závod seriálu Grand Prix v krasobruslení v Moskvě

Muži: 1. Fernández (Šp.) 265,01, 2. Voronov (Rus.) 252,00, 3. Březina (ČR) 241,23.

Ženy: 1. Hongová (Jap.) 178,00, 2. Pogorilá (Rus.) 173,43, 3. Chartrandová (Kan.) 172,00, ...11. Březinová (ČR) 134,04.

Sportovní dvojice: 1. Stolbovová, Klimov 211,97, 2. Tarasovová, Morozov 173,78, 3. Astachovová, Rogonov (všichni Rus.) 164,86.

Taneční páry: 1. Chocková, Bates (USA) 174,28, 2. Ilinychová, Žiganšin (Rus.) 160,43, 3. Coomesová, Buckland (Brit.) 158,02.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze