Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Goscaterův skvělý návrat, vyhrál kvalifikaci na Velkou pardubickou

Jaroslav Myška (v červenobílém) s koněm Goscaterem v kvalifikaci na Velkou pardubickou | foto: Martin Veselý, MAFRA

26 2017
Tomu se říká parádní comeback. Kůň, jehož kariéru dosud provázejí časté zdravotní neduhy, ukázal, že když je fit, kraluje. Goscater se na závodiště vrátil poprvé od svého posledního startu, v němž loni v září ovládl kvalifikační derniéru na Velkou pardubickou.

Vrchol dostihové sezony však musel vinou drobného zranění vynechat, trénovat začal znovu v dubnu a v sobotu si po více než devíti měsících opět vychutnal vítězné ovace tribun.

„Jeli jsme si to svoje, co jsme potřebovali. Ostatní nám to umožnili. Goscater skákal perfektně, nikde neudělal chybu. Až závěrečný skok mu úplně nevyšel, byl takový krkolomný, ale jinak byl průběh bezvadný a měl sílu na celý dostih,“ pochválil žokej Jaroslav Myška svého svěřence, kterého dovedl ve druhé kvalifikaci na letoční Velkou.

Nyní mu dopřeje odpočinek a bude sledovat, zda vydrží zdravý. Pokud ano, dočká se startu ve Velké. Do ní si zajistil pomyslnou vstupenku i druhý Hegnus, který po květnovém pádu tentokrát potvrdil, že patří ke špičkovým koním.

„Byl to náš největší soupeř, což jsem čekal. Trápil nás a bojoval. Ale Goscater je profík a hlídá si, co musí. Už to není žádný mladý jura. Situaci v cílové rovince si pohlídal a dopadlo to tak, jak mělo,“ podotkl Myška.

Že by ho spolu s manželkou a trenérkou v jedné osobě Štěpánkou vyvezl i někam do zahraniční, o tom ve stáji ve Valech u Přelouče momentálně neuvažují. Nicméně jistá šance tu prý byla.

„Zvažoval jsem, že bychom s ním v zimě absolvovali kvalifikaci někde v cizině, aby se pak dal případně do pořádku na Velkou. Nebyly na to tehdy podmínky, abychom mohli riskovat. Ale touto výhrou si na sebe vydělal, takže nám to stačí,“ řekl Myška.

Goscaterův triumf přinesl jeho majiteli podíl 160 tisíc z celkové dotace 400 tisíc.

Pro Myšku šlo o druhé vítězství během necelého dne. V pátek odpoledne totiž ještě úspěšně startoval s koněm jménem Capferret na francouzské půdě v Auteuil.

„Dorazili jsme o půl páté. Pospal jsme si čtyři hodiny. Pak jsem něco propotil a teď blbnem tady,“ usmíval se Myška.

V Pardubicích minule posbíral hned čtyři druhá místa, další dvě přidal i tentokrát ještě před vítěznou kvalifikací. „Boje o šampionáty už tak nehoním. Samozřejmě bych byl rád, pokud bych se posunul, ale nechávám tomu volný průběh. Pro mě jsou prioritou a inspirací koně z naší stáje. Když se s nimi podaří udělat výsledky, jsem vděčný a spokojený. Jsem pokaždé rád, když vidím, že je kůň připravený a podá dobrý výkon,“ dodal Myška, jenž si takto cenil i vystoupení teprve tříleté klisny jménem Lodgia Rock .

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze