Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nestálý McIlroy rozehnal na golfovém The Open zvěsti o páteční kocovině

S BAŽANTEM. Rory McIlroy měl na jednom z greenů při druhém kole The Open nečekaného společníka. | foto: AP

18 2014
Řada lidí, kteří znají Roryho McIlroye, jej považují za dobře vychovaného mladíka. Golfová hvězda ovšem někdy působí poněkud nevyrovnaně. Na 143. ročníku britského The Open se ve druhém kole pokoušela udržet vedení.

Dost často se v životě Roryho McIlroye vyskytují různé zvraty a kotrmelce. V pátek se severoirský golfista na britském The Open ze všech sil pokoušel jednomu vyhnout.

Na hřišti Royal Liverpool u městečka Hoylake vkročil do druhého kola jako vedoucí muž třetího majoru sezony. A toužil se zbavit pověsti pátečního břídila, kterou si letos nechtěně vypěstoval.

Po dobrých či výtečných čtvrtečních výsledcích totiž na pěti turnajích o den později hodně kazil. Na Scottish Open se zhoršil o propastných 14 ran (64 - 78), předtím na Memorial Tournament dokonce o 15 (63 - 78).

Fotogalerie

„Žádný můj páteční mindrák neexistuje. Budu se držet svého plánu. Půjdu jamku po jamce,“ prohlásil předevčírem, když mu reportéři v klubu nedaleko Liverpoolu připomněli jeho statistiky. V 25 letech má dva majorové tituly. Zároveň ovšem při památečním selhání v závěru Masters 2011 dokázal ztratit jasné vedení.

Byl považován za golfového prince, za nástupce panovníka Tigera Woodse. Předloni se vyšvihl na pozici světové jedničky, jenže dál působil nevyrovnaně. A třeba v minulé sezoně vyloženě tápal.

Jistá nezralost je na něm znát i v soukromí. Tři roky chodil s dánskou tenistkou Wozniackou. Na Silvestra se s ní v Sydney zasnoubil a v květnu po rozeslání svatebních pozvánek se s ní náhle rozešel. Vyřídil to tříminutovým telefonátem, který ohromená Wozniacká zprvu považovala za žert. „Nejsem připravený,“ řekl jí.

Sportovní nestálost hodlal popřít v pátek na The Open. Hned po úvodní jamce však spadl z první pozice. Snad o centimetr minul, zašklebil se a zapsal bogey.

The Open

Po druhém kole:

1. McIlroy (S. Ir.) -12, 2. D. Johnson (USA) -8, 3. F. Molinari (It.), Moore, Fowler (oba USA), García (Šp.), Schwartzel, Oosthuizen (oba JAR) -6, ... 56. Woods +2.

Možná mu hlavou blesklo, jak se na tiskovce rozebírala jeho páteční kocovina. „Možná od sebe po skvělém startu čekám podobné pokračování,“ přemítal. „Ale nechám tahle očekávání stranou a soustředím se jen na příští ránu.“

Strašila ho předpověď počasí, jež mu mohlo ztížit situaci. Ale příroda se smilovala a před jeho odpoledním nástupem do sledovaného klání na pobřeží Irského moře ztlumila větrné poryvy. McIlroy se ve vlídných podmínkách zklidnil a rychle se vrátil na špičku.

Temný den na nejstarším golfovém turnaji zažil spíš jeden z jeho pronásledovatelů, černě oblečený Woods. Propadl se z -3 na +2 a pouze těsně postoupil do víkendové části.

McIlroy svou páteční kletbu rozcupoval. Stejně jako ve čtvrtek se blýskl skóre -6. Celkově o čtyři rány vedl před Dustinem Johnsonem a pádil za třetím majorovým triumfem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze