Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfové prohřešky - úvod do kapitoly. Za vším hledej hendikep

Každý podvod v golfu - vědomý, či nevědomý - by měl být po zásluze potrestán. V rámci slušnosti, ovšem. | foto: Profimedia.cz

12 2010
Připravit několikadílné povídání o nejčastějších prohřešcích páchaných na golfu z pohledu optimisty znamená: za chvilku nebude o čem psát. Ale při hlubším zamyšlení vyskakuje jeden prohřešek za druhým, řadí se do skupin podle toho, kde nebo při čem se vyskytují, a najednou se agenda nafukuje víc a víc.

Prostoru pro různé nedokonalosti, ale i fauly je v golfovém prostředí se složitými pravidly spousta. V golfové terminologii se často hovoří o etiketě. Velká většina prohřešků je řešena pravidly a nějakým způsobem se v kapitolách o etiketě promítají.

Ale při golfu dojde i na věci zasahující do obecné etiky. Aplikovat pravidla slušného chování na golfisty a celé jejich počínání je těžké a nelze tady vynášet ani nějaké definované tresty, zejména ne tresty golfové.

Proto bude takže téma etiketa rozšířeno na "prohřešky". Na golfu se s nimi setkáte, i když vám to nepřejeme.

Matadoři versus nováčci

Prohřešky se dají v obecné rovině rozdělit na vědomé a páchané z nevědomosti. Ty první jsou častější, ale stane se, že si hráč svého nevhodného činění v zápalu hry nevšimne. Když je pak upozorněn, najednou mu je jasné, že se to nemá.

Golf - ilustrační.

Golfista nesmí dělat spoustu věcí, přesto je dělá.

To se stává ponejvíce hráčům, jejichž první hole se lesknou novotou a zelená karta v kapse ještě neoschla. Toto období se dá odhadnout tak na dva roky, když se člověk hře jakž takž pravidelně věnuje. Zkušení hráči tvrdí, že zelenáči se na hřišti motají a nevědí, která bije. Zní to škaredě, ale je to dost velká pravda.

Lepší hráči se taky na hru s nováčkem příliš netěší. Nikdy nevědí, kdy jim novic promluví do rány, vykročí do ní, atd. A motání je mnoho druhů...

Nováčci páchají také mnohem víc prohřešků, o nichž nevědí jistě nebo tuší, že to není ono, ale mívají tendenci vykládat si pravidla a herní situace ve svůj prospěch víc, než je v pravidlech psáno.

Golfová karikatura.

"Namotat" se do rány je pro nováčka velmi snadné.

S postupem hry se skoro všichni vyladí, zautomatizují si správné vzorce, co se jak dělá a řeší. Zbude jen malá skupinka těch, kdo se naopak vyladí k vědomým podvodům a postupně vycizelují svoje praktiky tak, aby se na to nepřišlo.

Jak se pak dostávají mezi lepší a lepší hráče, buď svoje zvyky opouštějí, nebo se tak maskují tak šikovně, že to spoluhráči většinou neodhalí.

Honba za handicapem

Proč vlastně mají golfisté tendenci snižovat si skóre, počet ran, proč si vylepšují výsledek (neboť to je nejčastějším smyslem, k němuž ty omyly, "omyly", prohřešky a podvůdky spějí)?

Golfová výbava - ilustrační.Snaha o snížení hendikepu je hybnou silou a motivací valné většiny. Ale co je to pak za hendikep, který si snížím pomocí podvodu či podvůdku? Vede přece ke špatným výsledkům na příštích turnajích.

Toto všechno se ví, hráči si to uvědomují, přesto se spousta lidí nechová čistě. Asi to bude souviset s lidskou povahou obecně. Příště už se podíváme, s čím vším se na hřišti můžeme setkat, na co si dát pozor u sebe i u jiných.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze