Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfové prohřešky, 2. kapitola: černé duše i černé listiny

Šipka jasně naznačuje, kam mají vést první kroky každého golfisty, než se pustí do hry. | foto: Profimedia.cz

28 2010
První hráčovou zastávkou na cestě ke hřišti je recepce. Cedule upozorňující na to, že před hráč se zde musí ohlásit, by nemusely nikde viset, kdyby to každý dělal automaticky.

Důvodů, proč to někdo nedělá, je víc, a všechny jsou špatně. První – hráč to tady zná jako staré boty, nepovažuje to za nutné. Dá si pár míčů na drivingu nebo na jiné cvičné ploše a buď se připojí k nějakému flightu, nebo, pokud je jich víc, vystihnou mezírku a vpojí se do toku hry.

U členů je to pouhá nezdvořilost vůči institucím klubu a někde se to třeba přehlíží.

Jiné kafe je, když takto vnikne na hřiště hráč nebo hráči, kteří by měli za hru platit. To už je malý zločin, něco mezi šizením a krádeží, nemá to co dělat s etiketou, ale s něčím o kousek vážnějším.

Golf-ilustrační.

To jsem na něj vyzrál - on platil, já ne!

Vniknout na hřiště bez placení se dá kolem recepce, ale také lze využít komunikací kolem hřiště. Někde zaparkovat a začít hru z tohoto příhodného místa. Když na jednom takovém místě Kořenci stojí auto, místní hráči s opovržením poznamenají: "No jo, zas Brňáci..."

Ale to je jen příklad, problém je to obecný. Na větších hřištích ho řeší maršálové, někde mívají startovky, ovšem maršálové jen velice zřídka chtějí, abyste jim ukázali doklad o zaplaceném fíčku.

Vrcholem je kopání do pultu

Ale teď zpátky do recepce. Asi 30 procent hráčů mívá pocit, že si zaplatili celé hřiště včetně recepčních, a chovají se, jako by jim to tady celé patřilo. Machrují, jsou hrubí, nezdvořilí. Ale to jsou možná lidé, kteří se tak chovají všude.

Naopak tiší hráči se dopouštějí jiného prohřešku. Nechtějí, aby jim recepce do flightu přidala někoho dalšího, a místo aby si to poctivě vyjednali (recepce může reagovat i zamítavě), nahlásí plný flight, tedy jakési černé duše.

Jiná potíž je s hráči, kteří si objednají tee time dopředu, pak jim do toho něco vleze, oni nepřijdou, ale rezervaci nezruší. Stejně jako v předchozím případě vznikají mezery v obsazení hřiště. Leckde vedou černé listiny takových členů.

Golf-ilustrační.

Na recepci mohou panovat i docela přátelské vztahy.

Asi nejnepříjemnější jsou neohlášené absence při turnajích, přitom mnohý golfista to považuje za normální. Však oni to nějak přehážou, mávne rukou. Organizátory turnajů berou čerti, ale nemají jinou zbraň než u neodhlášeného hráče zapsat, že turnaj skrečoval, a zvýšit mu o příslušnou desetinku či dvě handicap.

To je ovšem neoprávněné (handicap má vyjadřovat herní dovednost, nic jiného) a hráčům to navíc pomáhá. S vyšším handicapem mají při dalším turnaji určitou výhodu.

A nakonec extrémní případ nepřístojného chování v recepci: je turnaj, přijedou tři čtyři chlapíci a tvrdí, že mají na ten den tee time. Recepce vysvětlí, že turnaj byl objednaný čtvrt roku předem a že hřiště je zadané celé, ale po pár kopnutích do pultu povolí a nějakou skulinu najde. To je z praxe...

Autor:


Témata: Handicap (golf)
Najdete na iDNES.czmobilní verze