Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfové balony byly mezi „svinstvem“ nasazeny proti ropné skvrně

Olejové skvrny z porušeného ropného vrtu v Mexickém zálivu. (31. května 2010) | foto: AP

4 2010
Ve snaze zmírnit důsledky ekologické katastrofy v Mexickém zálivu používá společnost BP také golfových míčků. Ty mají pomoci ucpat poškozenou část potopené ropné plošiny Deepwater Horizon, odkud vytéká ropa do moře.

Účinnost využití netradičního materiálu k omezení pohybu olejové skvrny se zatím nepodařilo prokázat. Jedná se pravděpodobně o použité levné golfové míče, smíchané s odřezky pneumatik a kousky jiného nepotřebného materiálu. Směs je pumpována do kritického místa.

Pokus byl nazván "junk shot", tedy něco jako výstřel svinstva, ale třeba taky injekce odpadu.

Zástupci firmy zodpovědné za únik uvedli, že velikost, tvrdost a odolnost vůči vnějšímu prostředí, stejně jako design balonů se jim zdál pro takovou příležitost vhodný.

Záběry podmořské webkamery ukazují poslední vývoj u zničeného vrtu a snahu firmy BP únik ropy omezit (3. června 2010)

(Záběry podmořské kamery.)

Sever slate.com připomíná, že vroubkovaná koule s tvrzeným povrchem odolá tvrdým nárazům železných, grafitových a jinak konstruovaných holí o síle bezmála jedné tuny (podle původního zdroje dvou tisíc liber).

Autor odborného textu spojuje nápad použít golfové míčky s běžnou praxí v petrolejářském průmyslu, pro nějž se vyrábějí takzvané frac balls, velikostí připomínající kuličky hrozna. Slouží k ucpávání děr v potrubí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze