Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfová autíčka se po závodní dráze řítí až 150 km v hodině

Závody golfových autíček National Golf Kart Racing Association. | foto: pro iDNES.cz

30 2010
Cítíte vůni rozpálených pneumatik, slyšíte skřípění brzd a spokojené vrčení motorů? Ne – nejsme na okruhu formule 1 - to je nové "povyražení", které se rozmáhá hlavně ve Spojených státech – závody golfových autíček.

Neexistují sice přesné statistiky o počtu majitelů golfových autíček, ale podle odborníků se jen ve Spojených státech ročně prodá více než 150 tisíc těchto produktů. Golfové vozíky se staly součástí golfových hřišť a na druhé straně jsou také velmi oblíbeným dopravním prostředkem.

Proto není divu, že řada z majitelů těchto autíček pracuje usilovně na jejich tunningu... a následně i s nimi závodí.

V roce 2009 vznikla oficiální organizace – National Golf Kart Racing Association, sdružující nadšence posedlé touhou soutěžit o nejrychlejší golfový vozík. Sídlí v Jacksonville na Floridě a zatím má pouze 121 členů, ale další rychle přibývají.

Závody golfových autíček National Golf Kart Racing Association.

Stát se členem NGKRA není nic těžkého – stačí vyplnit přihlášku na webu a zaplatit 35 dolarů. Řada zákazníků se vrací zpět do obchodů a ptá se po vylepšeních. Své čtyřkolové miláčky se snaží přestavit na mnohem výkonnější stroje. Na odbyt jdou hlavně nové motory, pneumatiky či tlumiče.

Upravené golfové vozíky dokážou jezdit rychlostí až 150 kilometrů v hodině. A při soutěživé automobilové povaze amerických majitelů bylo jasné, že vznik závodů byl jen otázkou času. "Když jsme začínali, řada lidí si myslela, že je to jen legrace," říká zakladatel závodů Chris Allen. "Původně tu bylo opravdu jen pár nadšenců. Nyní mají naše závody kolem 75 účastníků a na 500 diváků!"

Závody se konají na klasických automobilových tratích, na rovném měřeném úseku. Vyřazovacím způsobem se střetávají dvojice protivníků a rychlejší postupuje. Je to tedy jakási golfovo-automobilová jamkovka.

Závodí se ve třech kategoriích podle rychlosti vozíků: Super Pro, Pro a Sportsman. Pro nejrychlejší závodníky je připravena i peněžní odměna. "Na začátku jsme museli majitele závodišť přemlouvat, aby nás pustili závodit," říká Allen, "nyní mi volají sami a chtějí nás. Stáváme se populárnějšími."

Ostatně je to pochopitelné – přestavení golfového autíčka zdaleka nestojí tolik, co tunning závodního auta. Takže potenciál k nárůstu naší členské základny je obrovský.Najdete na iDNES.czmobilní verze